ضوابط ترخیص و توزیع برنج های وارداتی

ضوابط ترخیص و توزیع برنج های وارداتی به گزارش نت واش با شروع ترخیص ۵۶ هزار تن برنج وارداتی در ایام گذشته، صاحبان این كالا می توانند طبق ضوابط تعیین شده نسبت به ترخیص و توزیع انواع این برنج ها كه در دو نوع هندی و پاكستانی بوده و با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد شده اند، اقدام نمایند.به گزارش نت واش به نقل از ایسنا، پس از مسائلی كه در رابطه واردات و ترخیص برنج در چند ماه اخیر عنوان شد در نهایت در ایام گذشته ترخیص برنج های وراداتی از جانب گمرك در دستور كار قرار گرفت.

این در حالی است كه از آغاز سال تا ۱۶ آذر ماه حدود یك میلیون ۴۶ هزار و ۹۲۷ تن برنج وارد شده بود كه نسبت به همین مدت پارسال ۱.۱ درصد افزایش داشت.

از مجموع برنج وارداتی ۸۲ هزار تن در جریان انجام تشریفات گمركی برای ترخیص قرار گرفت و در ایام اخیر ترخیص ۵۶ هزار تن آن بدون دریافت تعهد در گمركات كشور شروع شد.

این برنج ها كه مبدا واردات آنها عموما هندوستان و پاكستان هستند، طبق ضوابط و شرایطی كه از جانب سازمان صنعت و معدن و تجارت تعیین شده است، ترخیص آنها از كمرگ انجام و در ادامه توزیع خواهد شد.

بنا بر اطلاعاتی كه از جانب گمرگ اعلام شده این برنج ها كه جزو كالاهای اساسی قرار داشته و با ارز ۴۲۰۰ تومان دریافت می كند در دو نوع هندی و پاكستانی تا حدودی شرایط متفاوتی دارند.

در مورد برنج های پاكستانی تمام صاحبان محموله های آن تا زمان تعدیل نرخ حاشیه بازار در سطح قیمت های مصوب موظف به سپردن تعهد محضری به شركت بازرگانی دولتی ایران و دریافت مجوز ترخیص از دفتر برنامه ریزی تامین، توزیع وتنظیم بازار و انتخاب شناسه انبارهای مجاز از سامانه جامع انبار هستند.

تمامی واردكنندگان برنج های پاكستانی مكلف اند ۳۰ درصد از برنج وارداتی خود با تخصیص سهمیه در ازای دریافت وجه به شبكه های معرفی شده سازمان های همچون سازمان میادین میوه و تره بار، فروشگاه های زنجیره ای و تعاونی ها و اصناف منتخب به صورت كاملا كنترل شده توزیع كنند و از رسیدن این كالا به نرخ مصوب به مصرف كننده اطمینان داشته باشند.

همچنین این واردكنندگان مجاز هستند ۷۰ درصد برنج پاكستانی به قیمت مصوب و مستقیما از راه شبكه های توزیع مجاز همچون تعاونی ها، فروشگاه های زنجیره ای، بنكداران خرده فروشی ها توزیع كنند.

اما در ارتباط با برنج های هندی، با عنایت به عدم اختلاف مفهوم دار حاشیه بازار برنج های هندی نسبت به نرخ های مصوب اعلام سازمان حمایت كه به صورت مثال به سقف ۸۰۰۰ تومان می رسد در فرایند توزیع و فروش برنج های هندی باید واردكنندگان مواردی را مورد توجه قرار دهند؛ به صورتی كه باید واردكنندگان نسبت به توزیع برنج های هندی و پاكستانی و سایر انواع برنج با قیمت مصوب از راه شبكه های توزیع مجاز همچون تعاونی ها فروشگاه های زنجیره ای بنكداران اقدام نمایند.


1398/09/27
18:11:26
5.0 / 5
4310
تگهای خبر: بازار , بازرگانی , دولت , صنعت
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است