در افق دو سال آینده

اقتصاد ایران چه قدر رشد می کند؟

اقتصاد ایران چه قدر رشد می کند؟ به گزارش نت واش اتاق بازرگانی تهران در جدید ترین گزارش خود به بررسی وضعیت رشد اقتصادی جهان و ایران در دو سال پیش رو پرداخته که نشان از افت نسبی شاخص ها، بعد از رشد سال ۲۰۲۱ دارد.


به گزارش نت واش به نقل از ایسنا، بر مبنای بررسی های انجام شده از جانب این اتاق، نرخ رشد جهانی اقتصاد در سال ۲۰۲۱ به ۵.۹ درصد رسیده که بعد از افت جدی شاخص ها در سال ۲۰۲۰ و تحت تأثیر کرونا، افزایش قابل توجهی به حساب می آید.
پیشبینی ها نشان داده است که رشد اقتصادی امسال میلادی به ۴.۴ درصد کاهش خواهد یافت و این عدد در سال ۲۰۲۳ هم ۳.۸ درصد پیشبینی شده است.
در ایالات متحده آمریکا، رشد اقتصادی سال قبل ۵.۶ درصد ثبت شده است اما این عدد در سال ۲۰۲۲ به حدود چهار درصد می رسد و در سال ۲۰۲۳ هم این کشور ۲.۶ درصد رشد خواهد نمود که پایین تر از میانگین رشد جهانی است.
در منطقه یورو، رشد اقتصادی سال ۲۰۲۱، ۵.۲ درصد بوده اما این عدد امسال به ۳.۹ و در سال ۲۰۲۳ به ۲.۵ درصد می رسد و بدین سان رشد اقتصادی این منطقه هم پایین تر از میانگین جهانی خواهد بود.
اما در کشورهای آسیایی درحال توسعه، رشد سال قبل ۷.۲ درصد ثبت شده و این عدد امسال به ۵.۹ و در سال آینده به ۵.۸ درصد خواهد رسید. بدین سان این کشورها در هر سه سال، رشد اقتصادی بالاتر از میانگین را به ثبت خواهند رساند.
آمریکای لاتین رشد اقتصادی ۶.۸ درصدی داشته که بالاتر از میانگین جهانی است اما این عدد امسال به ۲.۴ درصد کاهش خواهد یافت و در سال ۲۰۲۳ بار دیگر ۲.۶ درصد می شود تا عدد پایین تر از میانگین جهانی را به ثبت برساند.
در آفریقا، رشد اقتصادی سال ۲۰۲۱، چهار درصد بوده، این عدد امسال به ۳.۷ درصد کاسته می شود اما در سال ۲۰۲۳ بار دیگر چهار درصد خواهد شد.
در خاورمیانه اما روند حرکتی متفاوت می باشد. این منطقه در سال گذشته، رشد اقتصادی ۴.۲ درصدی داشته اما امسال به رشد ۴.۳ درصد خواهد رسید و در سال ۲۰۲۳ رشد ۳.۶ درصدی را به ثبت می رساند. حرکت ایران اما پایین تر از میانگین منطقه بوده است.
برآوردها نشان داده است که رشد اقتصادی ایران در انتهای سال ۱۴۰۰ به حدود ۲.۵ درصد خواهد رسید اما این عدد در سال آینده حدودا دو درصد است و همین نرخ هم در سال ۱۴۰۲ ثبت می شود. بدین سان هرچند اقتصاد ایران پس از چند سال رشد منفی، شرایطی بهتر پیدا کرده اما همچنان تا رسیدن به اهداف کلان فاصله دارد، اما پیشبینی می شود در صورت لغو تحریم ها، سرعت رشد ایران افزایش یابد.1400/11/06
23:13:39
5.0 / 5
297
تگهای خبر: بازرگانی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است