در مهر بخوانید+ فیلم و عكس

ایران گردی میهمان سفید

ایران گردی میهمان سفید آذرماه در حالی به نیمه های خود می رسد که روز و شب گذشته تعدادی از استانها شاهد بارش برف بودند؛ این دفعه همراه باران، میهمان سفید هم ایران گردی کرد تا پیام آور شادی و نشاط در شهرها باشد.خبرگزاری مهر - گروه استان ها: برف و باران تا اواخر وقت روز پنج شنبه به آسمان استانهای مختلف کشورمان سر زد، برف و کولاک برخی محورها را مسدود کرد و بارش باران سبب آب گرفتگی معابر شد. راهداران و عوامل نهادهای امدادی مانند هلال احمر روز و شب پرکاری را پشت سر گذاشتند.
وضعیت بارش باران و برف در عمده استانهای کشور در حالی است که در بعضی استانها هم شاهد طوفان شن هستیم. فرماندار ریگان گفته است: طوفان شن موجب کاهش دید در محور ترانزیتی ریگان چابهار و ریگان ایرانشهر شده است و ۶۷ روستا در محاصره شن های روان هستند.
همچنین رویدادهای جوی روز گذشته در بعضی استانها فوتی هم به همراه داشت، علاوه بر سوانح رانندگی که منجر به کشته و مجروح شدن برخی از هم وطنان شد در استان کرمانشاه بگفته رییس اورژانس پیش بیمارستانی و حوادث دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه یک نفر در شهر حمیل بر اثر برخورد صاعقه جان داد.
بر اساس نقشه های هواشناسی روز جمعه در شرق مازندران، گلستان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، سمنان، شرق استان تهران، برخی نقاط استانهای خراسان جنوبی، یزد، اصفهان، ارتفاعات زاگرس، مرکزی و ارتفاعات کرمان بارش برف و باران، وزش باد شدید موقت، گاهی رعد و برق و در استانهای بوشهر و هرمزگان رگبار و رعد و برق و وزش باد شدید موقت پیش بینی می شود. همین طور در این روز در نیمه شرق و نواحی مرکزی کشور کاهش محسوس دما رخ خواهد داد.

بر اساس این گزارش، روز شنبه در خراسان رضوی بارش پراکنده برف و باران و در بعضی نقاط هرمزگان رگبار و رعد و برق و وزش باد شدید موقت پیش بینی می شود. روز یکشنبه در غالب مناطق کشور جوی آرام و در شهرهای صنعتی و پرجمعیت افزایش غلظت آلاینده ها را خواهیم داشت. همین طور روز دوشنبه با ورود سامانه بارشی دیگری به کشور، در نواحی غربی، مرکزی، برخی نقاط استانهای واقع در شمال غرب و جنوب غرب استانهای واقع در دامنه های شمالی و جنوبی البرز مرکزی بارش برف و باران پیش بینی می شود. علاوه بر این، روز سه شنبه انتظار جوی آرام در کشور داریم. خلیج فارس طی دو روز آینده مواج خواهد بود.
دمای هوای تهران روز شنبه (۱۳ آذر ماه) حداکثر ۱۰ درجه سانتیگراد و حداقل ۳ درجه سانتیگراد پیش بینی شده است؛ برای پایتخت در قسمتی از مناطق آسمان ابری و گاهی همراه با وزش باد و همین طور در شب در بعضی مناطق آسمان ابری با غبار محلی پیش بینی می شود.

بر اساس اعلام مرکز مدیریت راه های کشور، به استثنای محورهای مسدود (جاده چالوس)، سایر محورهای مواصلاتی کشور باز و تردد در آنها به روال عادی جریان دارد.
همچنین در شبانه روز گذشته، برمبنای آخرین اطلاعات دریافتی از ۲ هزار و ۳۲۹ ترددشمار فعال در محورهای برون شهری، نسبت به روز قبل، ۵.۲ درصد کاهش تردد را نشان داده است که سهم وسایل نقلیه سنگین ۱۳.۲ درصد، اوج تردد بین ساعت ۱۶ تا ۱۷ و کمترین تردد بین ساعت ۳ تا ۴ صورت گرفته است.
محورهای دارای بیشترین تردد در ۲۴ ساعت گذشته نیز آزادراه کرج - تهران در استان البرز، آزادراه تهران - کرج، آزادراه کرج - قزوین و آزادراه قزوین - کرج گزارش شده است.
محورهای رامیان - اولنگ - شاهرود در استانهای گلستان و سمنان، محور فرعی شمشک - دیزین در استانهای البرز و تهران، شهداد - نهبندان در استان کرمان، خرم آباد - پلدختر در استان لرستان، رباط پشت بادام - بیاضه در استان یزد، سی سخت - پادنا در استانهای کهگیلویه و بویر احمد؛ محور سروآباد - پاوه در استان کردستان؛ گنجنامه - تویسرکان در استان همدان؛ پونل - خلخال در استان گیلان؛ وازک - بلده در استان مازندران؛ هشتگرد - طالقان در استان البرز؛ محور محور چالوس و آزاد راه تهران – شمال (مسیر رفت و برگشت) در استانهای تهران، البرز و مازندران تا اطلاع بعدی، به علت نبود ایمنی کافی مسدود است.
آخرین اخبار از وضعیت جوی استانها را در زیر بخوانید.
آسمان استان بوشهر بارانی شد / آبگرفتگی برخی معابر

بارش باران از بامدادان جمعه در شهرستان های دیلم و گناوه و برخی مناطق شهرستان بوشهر شروع شد و بارش ها در بعضی مناطق استان همچنان ادامه دارد.
بر اساس اطلاعات دریافت شده از سازمان هواشناسی استان بوشهر، میزان بارش در شهرستان گناوه تا ساعت شش و ۳۰ دقیقه بامداد امروز ۲۵ میلیمتر بوده است.
تا بامداد امروز در خارگ ۱۳ میلیمتر، در بوشهر هفت میلیمتر و در دیلم هم ۶.۸ میلیمتر بارش ثبت شده است.
در گناوه، آبگرفتگی برخی معابر گزارش شده است.
هوای پایتخت پس از باران شب گذشته پاک شد / وضعیت محورهای تهران

بر اساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، اکنون شاخص آلودگی هوای پایتخت بر روی عدد ۳۸ یعنی بازه پاک قرار دارد این در شرایطی است که طی ۲۴ ساعت گذشته این شاخص بر روی عدد ۸۲ یعنی بازه قابل قبول قرار داشت.
پایتخت از آغاز سال تا حالا ۲ روز هوای پاک، ۱۹۲ روز هوای قابل قبول، ۵۸ روز هوای ناسالم برای گروههای حساس و ۵ روز هوای ناسالم داشته، درحالی که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، پایتخت از آغاز سال ۱۷۵ روز هوای قابل قبول، ۶۵ روز هوای ناسالم برای گروههای حساس، ۱۵ روز هوای پاک و ۲ روز هوای ناسالم را تجربه کرده است.
بر اساس اعلام این شرکت، دمای هوا امروز به حداکثر ۵ درجه سانتیگراد و فردا حداقل به ۳ درجه و حداکثر به ۱۰ درجه سانتیگراد می رسد. عادل مصدقی معاون راهداری و حمل و نقل جاده ای استان تهران هم در گفتگو با خبرنگار مهر، درباب وضعیت راه ها و محورهای مواصلاتی استان تهران عنوان کرد: اکنون در محور هراز شاهد مه گرفتگی همراه با ریزش برف خفیف و در محور تهران -شمیرانات، محور تهران-دماوند، محور دماوند -فیروزکوه، محور تهران -بومهن، آزادراه تهران -پردیس، محور شهریار -ملارد، محور شهریار -تهران، محور تهران -پاکدشت، آزادراه تهران -کرج، آزادراه تهران -شمال، آزادراه تهران -قم بارش خفیف باران را داریم. معاون راهداری و حمل و نقل جاده ای استان تهران اظهار داشت: با عنایت به هشدار سازمان هواشناسی، اکیپ های راهداری در سطح محورهای کوهستانی استان تهران به حالت آماده باش هستند و طبق پیش بینی ها در محور فیروزکوه و محدوده های (فیروزکوه، گدوک و ورسک) بارش باران از ساعت ۱۸: ۰۰ تا ساعت ۲۳: ۰۰ امشب ادامه خواهد داشت و همین طور بارش برف از ساعت ۲۳: ۰۰ مورخ ۱۱ آذر تا ساعت ۱۳: ۰۰ مورخ ۱۲ آذر ۱۴۰۰ مورد انتظار است. وی اظهار داشت: پرهیز از سفرهای غیر ضروری سفارش راهداران به کاربران جاده ای در زمان بارش برف در سطح محورهای کوهستانی است.
کاهش ۴۱ درصدی بارندگی در چهارمحال و بختیاری / دمای هوا کاهش می یابد

مهران چراغ پور در گفت و گو با خبرنگار مهر، اظهار نمود: برمبنای نقشه های پیش یابی و مدلهای مختلف جوی هواشناسی تا ۲۴ ساعت آینده برای چهارمحال و بختیاری مه رقیق، آسمانی به تدریج نیمه ابری و گاهی وزش باد پیش بینی می شود. وی افزود: با خروج سامانه بارشی از چهارمحال و بختیاری برای بامداد شنبه کاهش دما انتظار می رود. مدیر کل هواشناسی چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه میانگین بارش ها در سال زراعی امسال ۶۸ میلیمتر بوده است، خاطرنشان کرد: بارش ها نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴۱ درصد کاسته شده است. چراغ پور مطرح کرد: بارندگی سامانه اخیر در استان تا ساعت ۶: ۳۰ بامداد جمعه به میلیمتر شامل «شهرکرد» ۵، «بروجن» ۲/۹، «لردگان» ۳، «کوهرنگ» ۲۵، «اردل» ۷.۴، «فارسان» ۸.۱، «سامان» ۳.۵، «بن» ۴، «شلمزار» ۹.۷، «سورشجان» ۷.۳، «فرخ شهر» ۱.۹، «ایلبگی» ۴.۹، «مال خلیفه» ۷.۳، «بلداجی» ۵.۵، «دوآب صمصامی» ۱۴.۶ و «آلونی» ۳ میلی متر است. بارش برف در مناطق کوهستانی گیلان با نفوذ سامانه سرد و شمالی شدن جریانات هوا، بارش باران و برف از روز گذشته در استان گیلان شروع شد. بارش برف محورهای اسالم به خلخال، دیلمان و منطقه اشکورات در استان گیلان را سفیدپوش کرده است. دمای اصفهان به زیر صفر درجه می رسد / بارش برف در فریدونشهر و داران

ابراهیم هنرمند در گفت و گو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به میانگین بارندگی های شبانه روز گذشته در سطح استان، عنوان کرد: بیشترین بارش به ترتیب از گلپایگان با ۲۲.۳ میلیمتر، فریدونشهر ۱۸ میلیمتر باران و ۱۲ سانتیمتر ارتفاع برف، خوانسار ۱۷ میلیمتر ۲ سانتیمتر ارتفاع برف، بوئین و میاندشت ۱۰.۴ میلیمتر، چادگان ۸.۲ میلیمتر، کاشان هشت میلیمتر، داران هفت میلیمتر باران و یک سانتیمتر برف، آران و بیدگل ۶.۱ میلیمتر، دهق ۴.۱ میلیمتر، بادرود چهار میلیمتر، علویجه ۳.۵ میلیمتر، مهاباد ۱.۶ میلیمتر و نطنز و چوپانان ۱.۵ میلیمتر ثبت گردید.
وی با اشاره به اینکه میزان بارش های پراکنده در شهرهای اصفهان، نجف آباد، ورزنه و نائین کمتر از یک میلیمتر بوده است، اضافه کرد: میانگین بارندگی شبانه روز گذشته در کوهرنگ سرچشمه اصلی حوضه زاینده رود ۲۵ میلیمتر بوده اما ارتفاع برف گزارش نشده است.
کارشناس مرکز پیش بینی هواشناسی استان اصفهان ضمن اشاره به خروج سامانه بارشی از استان طی امروز، اظهار داشت: جوی به نسبت پایدار از فردا شنبه تا اواسط هفته بر استان حاکم خواهد شد و در این زمان در مناطق مرکزی و صنعتی خصوصاً کلانشهر اصفهان افزایش غلظت آلاینده های جوی، کاهش کیفیت هوا و دید افقی را انتظار داریم.
هنرمند افزود: آسمان سایر مناطق استان تا سه روز آینده صاف تا قسمتی ابری است و گاهی وزش باد به نسبت شدید پیش بینی می شود.
وی با اشاره به اینکه دمای هوا در ۲۴ ساعت آینده بین هفت تا ۹ درجه سانتیگراد سردتر می شود، اظهار داشت: بیشینه دمای هوای کلانشهر اصفهان در گرم ترین ساعات امروز به ۱۷ درجه سانتیگراد بالای صفر و کمینه دما بامدادان فردا به ۲ درجه سانتیگراد زیر صفر می رسد.
کارشناس مرکز پیش بینی هواشناسی استان اصفهان اضافه کرد: بوئین و میاندشت در سردترین ساعات تا بامداد فردا دمای ۱۱ درجه سانتیگراد زیر صفر را تجربه می کند و خوروبیابانک با دمای ۱۸ درجه سانتیگراد بالای صفر گرم ترین نقطه استان در این زمان است.
عملیات برف روبی در محورهای برف گیر کرمانشاه درحال انجام است

فریبرز کرمی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار نمود: با ورود سامانه بارشی جدید به استان کرمانشاه بارش برف و باران در استان شروع شده و اکیپ های راهداری در آمادگی کامل برای پاکسازی محورهای مواصلاتی از برف و امداد رسانی قرار دارند. وی ادامه داد: بنا بر اعلام راهدارخانه های استان کرمانشاه بارش برف در شهرستان های سنقر و کلیایی و پاوه از ظهر امروز شروع شده است. مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان کرمانشاه خاطرنشان کرد: عملیات برف روبی در محورهای پاوه به نوسود، پاوه به سه راهی گردنه شهدا، پاوه به پلنگان ادامه دارد و اکیپ های راهداری همین طور نسبت به شن و نمک پاشی اقدام نموده اند. کرمی بیان نمود: تا حالا در محورهای مواصلاتی شهرستان پاوه ۳۰ کیلومتر عملیات برف روبی و ۱۳ تن عملیات شن و نمک پاشی بمنظور جلوگیری از یخ زدگی جاده ها صورت گرفته است. وی ضمن اشاره به بارش برف در محور گردنه خسروآباد شهرستان سنقر و کلیایی، تصریح کرد: بارش برف در محور خسروآباد سنقر و کلیایی موقتا متوقف شده و ۳۰ کیلومتر عملیات برف روبی و ۲۰ تن عملیات شن و نمک پاشی انجام شده است. مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان کرمانشاه اظهار داشت: با تلاش مأموران راهداری استان کرمانشاه تمام محورهای مواصلاتی استان باز بوده و مشکل خاصی وجود ندارد. کیخسرو دستغیب رییس پلیس راه استان کرمانشاه هم در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار نمود: با عنایت به فعالیت سامانه بارشی که از روز گذشته وارد استان کرمانشاه شده تمام محورهای مواصلاتی استان به علت بارندگی لغزنده بوده و تنها در گردنه شهرستان پاوه بارش برف گزارش شده است. وی ادامه داد: تا بدین لحظه تصادفی در جاده ها به علت بارندگی ها گزارش نشده و تردد عادی و بدون مشکل بوده است.
بارش ۵۰ سانتی متری برف در دونا / راه های مازندران باز است


سید محسن هاشمی رییس مرکز مدیریت راه های مازندران در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به این که هم اکنون شاهد بارش برف در محورهای هراز و کندوان هستیم، اضافه کرد: در محورهای سوادکوه و تونل کندوان نیز مه گرفتگی وجود دارد. وی عنوان کرد: تردد در تمامی محورهای استان همچون هراز، کندوان، سوادکوه و کیاسر بصورت عادی و روان جریان دارد. محمدرضا رضوی مدیرکل هواشناسی مازندران نیز بیشترین میزان بارش برف را به میزان ۵۰ سانتی متر در دونا علیا ذکر کرد و اظهار داشت: همین طور در بظاهرکلا ۳۵ سانتی متر، سیاه بیشه ۳۵، دلیر ۳۰، شوراب و رینه ۲۰ سانتی متر برف بر زمین نشسته است. وی ادامه داد: بیشترین میزان بارندگی نیز ساری ۴۸ میلی متر، نوشهر ۴۷، آمل ۴۶ و قراخیل ۴۵ میلی متر ثبت شده است.
برف روبی گردنه ها و محورهای مواصلاتی لرستان
راهداران لرستان پنجشنبه با استقرار در محورهای مواصلاتی و شریانی و گردنه های برف گیر این استان، عملیات برف روبی و مناسب سازی محورها برای تردد خودرو ها را انجام دادند.
راضیه پیله وران کارشناس اداره کل هواشناسی لرستان ضمن اشاره به این که به علت افزایش سرعت وزش باد و افزایش پوشش ابر دماهای کمینه در همه نقاط استان بطور محسوس افزایش پیدا کردند، عنوان کرد: طی ساعات پنج شنبه هم به تدریج با تشکیل هسته های بارشی، بارش را از نواحی غربی داشتیم و در ساعات بعدازظهر در همه نقاط استان شاهد رگبار باران و رعد و برق بودیم.
وی با اشاره به اینکه بر طبق مدلها و الگوهای هواشناسی، همچنان فعالیت این سامانه بارشی تا اواخر وقت پنج شنبه ادامه داشت، خاطرنشان کرد: این سامانه بارشی جمعه از نیمه غربی کشور و جو استان خارج می شود.
کارشناس اداره کل هواشناسی لرستان با تکیه بر این که از روز جمعه تا یکشنبه جوی آرام و پایدار در همه نقاط استان خواهیم داشت، اظهار داشت: پوشش ابر و افزایش سرعت باد در مناطق بادخیز پدیده های غالب در استان خواهد بود.
مدیرکل هواشناسی لرستان هم ضمن اشاره به جزییات بارش ها در این استان طی ۲۴ ساعت گذشته، اظهار داشت: بیشترین بارندگی ها در الیگودرز ثبت شده است.
همه محورهای گلستان باز است / لزوم به همراه داشتن زنجیرچرخ

غلامرضا بی کی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار نمود: از روز گذشته (پنجشنبه) شاهد بارش باران در سطح جاده های استان بودیم و ریزش برف هم از عصر پنجشنبه شروع شد.
معاون راهداری اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده گلستان اضافه کرد: بارش برف از سمت غرب شروع و در ابتدا درازنو، توسکستان، ارتفاعات محمد آباد علی آباد کتول، افراتخته و سپس خوش ییلاق شاهد ریزش برف بود.
به گفته وی در منطقه چهارباغ ۲۵ سانتی متر بارش برف صورت گرفت که بلافاصله نیروها به محل اعزام شده و عملیات برف روبی انجام شد.
بی کی بیان نمود: هم اکنون تمام محورهای گلستان باز بوده و تردد در آنها برقرار است ولی حفظ ایمنی الزامی است و رانندگان باید زنجیر چرخ، آذوقه و لباس گرم به همراه داشته باشند.
معاون راهداری اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده گلستان تاکید کرد: هم استانی ها تا حد امکان از سفرهای غیرضروری خودداری کرده و در صورت لزوم حتما از سلامت خودرو مطمئن باشند.
وی از فعالیت ۳۰ اکیپ در سطح جاده ها آگاهی داد و اضافه کرد: این اکیپ ها در ۲۳ راهدارخانه ثابت، سیار و ادارات شهرستانی استان مستقر بوده و یا درحال راهداری و در صورت لزوم برف روبی و نمک پاشی هستند.
بارش برف در ۳ محور مواصلاتی استان سمنان / راه ها باز هستند
سرهنگ تقی کبیری در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره وضعیت جاده های استان ضمن اشاره به بارش برف در ارتفاعات بیان نمود: به علت بارش برف و استقرار سامانه کم فشار بارش زا در اقصی نقاط استان می توان گفت تقریباً همه جاده های این استان لغزنده هستند.
وی با اشاره به اینکه در محورهای شهمیرزاد و گردنه خوش ییلاق محدوده توسکستان برف می بارد اما راه ها همگی باز هستند، اضافه کرد: به همراه داشتن زنجیر چرخ در جاده های استان سمنان الزامی است
رئیس پلیس راه استان سمنان با اشاره به اینکه به دلیل شرایط بارندگی از تردد کشنده ها و تریلی هایی بیش از پنج محور در استان سمنان جلوگیری می شود، اظهار داشت: مردم از سفرهای غیرضروری پرهیز کنند.
فعالیت سامانه بارشی در البرز تا بامداد جمعه

عملیات برف روبی، نمک پاشی و یخ زدایی محور طالقان با تلاش راهداران در حال انجام می باشد.
آرش بهارونداحمدی در گفت و گو با خبرنگار مهر به پیش بینی شرایط جوی استان البرز پرداخت و اظهار نمود: با فعالیت سامانه بارشی از پنجشنبه عصر و شب تا جمعه صبح، وزش باد شدید، کولاک برف، کاهش محسوس دما در ارتفاعات و جاده های کوهستانی و در شهرهای استان البرز رگبار و رعد و برق و وزش باد نسبتاً شدید مورد انتظار است.
مدیرکل هواشناسی البرز خاطرنشان کرد: پنج شنبه بیشترین دمای هوا در این استان ۱۸ درجه سانتی گراد و کمترین دمای هوا ۱۴ درجه سانتی گراد بوده و بیشینه باد یک متر بر ثانیه است.
وی تصریح کرد: برمبنای بررسی و تحلیل نقشه های پیش یابی و تصاویر ماهواره های هواشناسی، جمعه آسمان البرز نیمه ابری، در اوایل وقت همراه با بارش پراکنده، مه رقیق و به تدریج وزش باد و کاهش ابر است و هوا نیز قابل قبول خواهد بود.
بارش باران و برف زنجان را فرا گرفت

محمدرضا رحمان نیا در گفتگو با خبرنگار مهر به وضعیت جوی استان زنجان طی چند روز آینده اشاره نمود و اظهار داشت: بارش باران از ظهر پنج شنبه شروع شد و تا اواخر شب ادامه داشت.
وی با اشاره به اینکه بارش ها در استان در ارتفاعات کوهستانی بصورت برف بود، اظهار نمود: با عنایت به بارش باران و برف مردم از سفرهای غیر ضروری خود داری کنند.
مدیرکل هواشناسی استان زنجان به وضعیت دمای هوای استان زنجان طی چند روز آینده اشاره نمود و اظهار داشت: دمای هوای استان روند کاهشی داشته و هوا سرد می شود.
رحمان نیا به دمای فعلی شهر زنجان اشاره نمود و اظهار داشت: دمای شهر زنجان نسبت به روز گذشته سردتر شده است.
جواد یوسفی معاون راهداری و حمل و نقل جاده ای زنجان هم در گفتگو با خبرنگار مهر به وضعیت جاده های استان زنجان اشاره نمود و اظهار داشت: با عنایت به بارش باران و برف، مه موضعی محورهای زنجان به بیجار، زنجان به دندی و تخت سلیمان، زنجان به طارم، زنجان به تهم و چورزق و آزاد راههای زنجان به قزوین و زنجان به تبریز را فرا گرفت.
وی اظهار نمود: هم اکنون اکیپ راهداری در ۳۱ گردنه کوهستانی استان بطور شبانه روزی به مسافران و رانندگان عبوری از مسیرهای ارتباطی استان خدمات ارائه می دهند. تصاویری از بارش برف در استان ها
1400/09/14
12:30:19
5.0 / 5
249
تگهای خبر: آب , آلاینده , آلودگی , برق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است