گزارش نت واش؛

سلاخی کروکودیل ها به بهانه اشتغالزایی!

سلاخی کروکودیل ها به بهانه اشتغالزایی! به گزارش نت واش خبر واردات ۸۰ کروکودیل به منظور ایجاد یک مزرعه پرورش کروکودیل با اعتراض فعالان حقوق حیوانات روبرو شده و خواهان ورود دستگاه قضایی و برخورد با این نوع تجارت در کشور شدند.


به گزارش نت واش به نقل از مهر، هفته گذشته صدا و سیما در چند بخش خبری از ورود ۸۰ کروکودیل به کشور اطلاع داد. جمال ارونقی معاون گمرک در این مصاحبه ضمن اشاره به این که این ۸۰ کروکودیل از کشور مالزی و با موافقت سازمان شیلات وارد کشور شده اند، ورود این کروکودیل ها به کشور را به منظور پرورش و تکثیر با توجیه اقتصادی توسعه گردشگری، صادرات و پزشکی عنوان نمود. مؤسسان این مزرعه پرورش کروکودیل می گویند به صورت مستقیم و غیرمستقیم برای ۷۵ نفر اشتغالزایی کرده اند.
این خبر با واکنش فعالان حقوق حیوانات در ایران مواجه گردید و ستاد مردمی دفاع از حقوق حیوانات ایران به نمایندگی از چندین تشکل مردم نهاد و بیشتر از ۲۰۰۰ نفر از فعالان محیط زیست و حقوق حیوانات، وکلای سبز و مردم نسبت به این تجارت جدید و ضد محیط زیستی در کشور واکنش نشان داده و خواهان برخورد دستگاه قضایی با این نوع تجارت جدید در کشور شدند. این گروه در بیانیه خود عنوان کرده اند: «طی روزهای گذشته، اخبار و تصاویری منتسب به مزرعه کروکودیل به منظور پرورش، نگهداری و در نهایت سلاخی جهت صادرات گوشت و پوست این حیوانات در مشهد، شهر امام مهربانی ها که به شهر ضامن آهو شهره و زبانزد خاص و عام است، انتشار یافته که احساسات و افکار عمومی را به شدت جریحه دار کرده است. لازم به ذکر است که طی سالهای متمادی فعالان حقوق حیوانات در سرتاسر جهان درحال مبارزه با این صنعت بی رحم و غیراخلاقی هستند و در خیلی از کشورهای جهان تقبیح شده؛ چونکه پروسه‌ی کشتار کروکدیل ها بسیار وحشیانه بوده و بعضاً زنده زنده پوست آنها کنده می شود، بشکلی که تا ساعت ها بعد از سلاخی هم زنده هستند و درد و رنج طاقت فرسایی را متحمل می شوند. هرچند دین مبین اسلام بسیار بر مهربانی و همزیستی مسالمت آمیز با حیوانات تاکید و آنرا سفارش کرده است، سازمان بهداشت جهانی حیوانات(OIE) هم که بیشتر از ۱۸۰ کشور همچون ایران در آن عضویت دارند، پنج آزادی برای حیوانات را به رسمیت شناخته است که کشورهای عضو متعهد به رعایت این حقوق می باشند؛ این حقوق عبارتند از: (آزادی [رهایی] از گرسنگی، تشنگی و سوءتغذیه؛ آزادی از ترس و اضطراب؛ آزادی از ناراحتی فیزیکی یا دمایی؛ آزادی از درد، جراحت و بیماری؛ و آزادی برای ابراز الگوهای نرمال رفتاری) " ستاد مردمی دفاع از حقوق حیوانات ایران به نمایندگی از چندین تشکل مردم نهاد و بیشتر از ۲۰۰۰ نفر از فعالان محیط زیست و حقوق حیوانات، وکلای سبز و مردم شریف ایران، بدین وسیله ضمن محکوم کردن این اقدام غیرانسانی از آن مقام محترم قضایی در خواست می کند در مبحث مزرعه پرورش کروکودیل مشهد ورود و اقدامات مقتضی را امر به رسیدگی بفرمائید. پیشاپیش از حسن نظر جنابعالی به مبحث حقوق حیوانات و مهربانی با آنها که در دین مبین اسلام هم بسیار بدان سفارش شده است، تشکر و قدردانی می نماییم.»
این گونه یکی از پنج گونه با ارزش کروکودیل در دنیا به حساب می آید که طول آن ۷ متر می رسد و بعد از حدود ۳ سال، پوستش قابلیت دباغی (چرم) و صادرات می یابد. سالانه ۲ میلیون طاقه پوست کروکودیل در دنیا تجارت می شود که هر طاقه آن ارزشی معادل ۱۰ هزار دلار دارد. ارزش هر کیلوگرم از گوشت این حیوان حرام گوشت هم به ۱۷ دلار می رسد. اما آنچه سبب شده تا شیلات ایران موافقت اصولی ایجاد مزرعه پرورش تمساح را در ایران صادر کند، استفاده پزشکی است که از خون، استخوان و حتی گوشت این حیوان دوزیست می شود؛ هرچند در این میان سود اقتصادی ناشی از صادرات پوست و گوشت کروکودیل بی تاثیر نبوده است. با وجود مخالفت های شدید دوستداران محیط زیست جهان، برای پرورش تمساح توجیه های علمی و البته اقتصادی فراوانی همچون تولید کیف و کفش از پوست کروکودیل، مصارف پزشکی از خون و گوشت آن و استفاده خوراکی از گوشت این حیوان حرام گوشت در کشورهای شرق آسیا، پرورش این خزنده را در ۵۰ کشور برای بهره برداری از پوست، گوشت و خون آن رایج کرده است. اما به نظر می آید رواج چنین تجارت سیاهی در ایران نمی تواند قابل توجیه باشد.

1400/07/18
23:15:29
5.0 / 5
236
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است