امهال بدهی ارزی تولیدكنندگان

امهال بدهی ارزی تولیدكنندگان به گزارش نت واش وزیر صنعت معدن و تجارت ضمن اشاره به رویکرد ستاد تسهیل و رفع موانع تولید در سال آینده برای تسهیل فضای کسب و کار و تولید، روش جدید رفع تعهدات ارزی تولیدکنندگان را در برگشت ارز به کشور و همینطور افزایش واردات نهاده های تولید موثر دانست و اظهار داشت: بر مبنای درخواست شورای هماهنگی بانک ها و پیگیری ستاد، امهال بدهی تسهیلات ارزی تولیدکنندگان در ستاد اقتصادی دولت به تصویب رسید.


به گزارش نت واش به نقل از ایسنا، علیرضا رزم حسینی در حاشیه آخرین جلسه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید در سال ۱۳۹۹، عملکرد این ستاد را خوب توصیف کرد و اظهار داشت: امسال تعداد ۱۸ نشست در سطح ملی برگزار شد که تعداد ۱۴ جلسه آن در پنج ماه اخیر برگزار شد و بیشتر از ۲۷۰ مصوبه در ستاد به تصویب رسید که ۶۰ درصد آنها اجرا شد.

وزیر صنعت معدن و تجارت با اشاره به اینکه در حدود ۱۵۰۰ واحد غیرفعال و راکد تولیدی در سال ۱۳۹۹ به چرخه تولید برگشت، اضافه کرد: در سال ۱۴۰۰ علاوه بر اقدام در جهت رفع موانع تولید بر حوزه تسهیل روند تولید و همچنین برای روان سازی صادرات و واردات تمرکز بیشتری خواهد شد.

رزم حسینی با استناد به مصوبه ستاد اقتصادی دولت در خصوص امهال بدهی ارزی تولید کنندگان خاطرنشان کرد: به علت تفاوت ارزی که اتفاق افتاد، واحدهای تولیدی تحت فشار بودند که بر مبنای درخواست شورای هماهنگی بانک ها و پیگیری ستاد، این تصمیم در جهت کمک به تولید کنندگان در ستاد اقتصادی دولت به تصویب رسید.

رشد ۷ درصدی در بخش صنعت

وزیر صمت در ادامه به رشد تولید در ۲۹ رشته تولیدی اشاره نمود و اظهار داشت: بر مبنای آمار بانک مرکزی، رشد صنعتی ایران در ۱۱ ماه گذشته به بیشتر از ۷ درصد رسیده است و پیشبینی می نماییم در آمار نهایی سال ۱۳۹۹، این رقم به ۷.۵ درصد افزایش پیدا کند.

۶۰ میلیارد دلار تجارت بین المللی

طبق گفته های رزم حسینی، صادرات ایران در سال ۱۳۹۹ به حدود ۳۴ میلیارد دلار رسید و میزان واردات رقمی در حدود ۳۷ میلیارد دلار بود که بیشتر شامل کالاهای اساسی و مواد اولیه تولید بوده است.

رزم حسینی تجارت بین المللی ۶۰ میلیارد دلاری در شرایط جنگ اقتصادی و انتشار کرونا را نشانه عملکرد خوب دستگاههای مرتبط، واحدهای تولیدی و تجار ایرانی دانست و اضافه کرد: در تولید وضعیت مناسبی داریم؛ روند تأمین و ذخیره سازی کالاهای استراتژیک و اساسی و همچنین نهاده های تولید همچنان ادامه دارد و با همکاری خوبی که بانک مرکزی در زمینه تأمین ارز انجام داده، اقدامات لازم برای تأمین و واردات کالاهایی که در ارتباط با وظایف و مسئولیت وزارت صمت است، در حال انجام می باشد.

وزیر صمت در بخش دیگر صحبت های خود، اجرای سیاست جدید رفع تعهدات ارزی صادرکنندگان را در افزایش برگشت ارز به کشور موثر دانست و اظهار نمود: مختار بودن صادرکننده برای برگرداندن ارز در سامانه نیما و یا از راه واردات کالاهای مشخص شده توسط وزارت صمت و یا واگذاری ارز به واردکننده دیگر، نه تنها منجر افزایش برگشت ارز به کشور شده است که واردات مواد اولیه تولید هم افزوده شده است و امیدواریم در سال آینده شاهد رونق بیشتری در تجارت بین المللی باشیم.
منبع:

1399/12/28
18:44:40
0.0 / 5
722
تگهای خبر: تولید , دستگاه , دولت , صادرات
این پست نت واش را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است