به بهانه توقف واردات گوشت قرمز با دلار ۴۲۰۰ تومانی

تا ارز تك نرخی نشود، بازار به ثبات نمی رسد

تا ارز تك نرخی نشود، بازار به ثبات نمی رسد نت واش: وزارت صمت روز گذشته اعلام نمود كه تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات گوشت متوقف خواهد شد، تصمیمی كه فاصله نرخ ارز در این بازار را با نرخ ارز آزاد كم می كند. در این زمینه فعالان بخش خصوصی معتقدند تا تك نرخی نشدن ارز در اقتصاد ایران، همچنان شرایط برای رانت خواران و سودجویان فراهم خواهد بود.


محمدرضا صفا - عضو اتاق بازرگانی ایران - در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: همانطور كه در تجربه سال های قبل هم دیده بودیم، هر وقت ارز چند نرخی شده و دولت اعلام می كند به برخی گروه ها یا افراد ارز ارزان تر نمایش می كند، فضایی جدید باز برای سودجویان فراهم شده و آنها با رانتی كه دارند نسبت به بر هم زدن شرایط اقتصادی كشور و بالا بردن قیمت ها در بازار اقدام می كنند.
به گفته وی آنچه امروز در بازار كالاهای اساسی مشاهده می شود نتیجه سیاست ارز چند نرخی است برای اینكه برخی افراد نسبت به صادرات قاچاقی بعضی كالاها اقدام نموده و با دور زدن قانون، كالاهای اساسی كه به كشور وارد شده یا تولید شده اند را به بیرون منتقل می كنند.
این عضو اتاق بازرگانی ایران با اشاره به اینكه دولت نتوانسته نظارتی دقیق بر عملكرد بازار داشته باشد، اظهار داشت: تاجران واقعی كه سابقه قابل توجهی دارند هیچ گاه از آبرو و اعتبارشان برای سودهای كوتاه مدت نمی گذرند اما برخی افراد كه با كارت های بازرگانی یك دفعه مصرف فعال شده و با رانت ارز ارزان گرفته اند بازار را به هم می ریزند.
صفا افزود: برای عبور از این شرایط دولت باید تخصیص ارز چند نرخی را متوقف نماید برای اینكه تا زمانی كه این روال ادامه یابد مانند آنچه در بازار گوشت قرمز رخ داد، در دیگر بخش ها باز رخ می دهد.
وی تخصیص یارانه مستقیم را بهترین شیوه حمایتی دولت در شرایط فعلی دانست و اشاره كرد: ارز چند نرخی تنها برای سودجویانی كه رانت دارند نتیجه مثبت دارد و در عمل خیلی از اقشار كم درآمد جامعه از این موهبت محروم می مانند.
این فعال اقتصادی اشاره كرد: اگر دولت در نظامی هدفمند به اقشار كم درآمد یارانه مستقیم بدهد یا برای تولیدكنندگان یارانه در نظر بگیرد بالقطع شرایط بسیار بهتر از امروز خواهد بود برای اینكه بدین سان گروهی كه مخاطب اصلی حمایت ها هستند از این كمك ها بهره مند می شوند و با بازگشت ثبات به بازار ارز، تولیدكنندگان و فعالان اقتصادی واقعی تكلیف خودرا برای آینده روشن خواهند دید.
به گزارش نت واش به نقل از ایسنا، از ماه های ابتدایی سال قبل و همزمان با افزایش قیمت ارز دولت كوشش كرد با نمایش ارز رسمی به كالاهای اساسی قیمت این كالاها را پایین نگه دارد اما در عمل با سودجویی برخی افراد و فراهم نشدن شرایط لازم برای نظارت حداكثری، قیمت این كالاها به شكلی قابل توجه افزایش یافت.
روز گذشته مدیركل دفتر برنامه ریزی تأمین، توزیع و تنظیم بازار وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام نمود كه تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات گوشت قرمز متوقف شده و از این پس واردات این كالا با ارز نیمایی پیگیری می شود.
بر اساس آمارهای انتشار یافته دولت در سالی كه گذشت برای تأمین كالاهای اساسی حدود ۱۴ میلیارد دلار ارز با نرخ ۴۲۰۰ تومانی مختص كرده است.1398/01/20
15:05:56
5.0 / 5
4316
تگهای خبر: آب , بازار , بازرگانی , تولید
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است