ظهرابی:

كسب درآمد از پرنده نگری آسان تر و سالم تر از شكار پرندگان است

كسب درآمد از پرنده نگری آسان تر و سالم تر از شكار پرندگان است نت واش: معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست در آستانه فصل مهاجرت پرندگان زمستان گذران، دامگاه داران و شكارچیان پرنده را تشویق به راه اندازی سایت های پرنده نگری كرد.به گزارش نت واش به نقل از مهر حمید ظهرابی اظهار داشت: با محاسبه هزینه های برپاكردن تور، غذا دهی و ساعات كار نیروی انسانی، راه اندازی سایت های پرنده نگری وكسب درآمد از توریسم پرنده نگری از نظر اقتصادی مقرون به صرفه تر از شكار پرندگان باشد.
وی اضافه كرد: در راه اندازی سایت های پرنده نگری، منابع درآمدی دیگری مانند اقامت، حمل و نقل، تغذیه، ورودیه مسافران به منطقه و فروش صنایع دستی هم وجود دارد كه هیچ یك از این درآمدها دردامگاه داری و شكار پرندگان وجود ندارند.
معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: از نظر ما، شكار به روش های سنتی و گزینشی (مانند روش دوما در استان مازندران) و به صورت محدود و كنترل شده به رسمیتشناخته شده و سازمان حفاظت محیط زیست هم برای این روش ها، مجوز صادر می كند اما برخی شكارچیان برای كسب منفعت اقتصادی بیشتر روش های غیرقانونی مانند شب دام یا كرس رابه كار می برند كه از نظر قانونی تخلف است.
وی افزود: ما از این دامگاهداران دعوت می نماییم به جای توسل به روش های غیرقانونی و انجام تخلف، منافع اقتصادی خویش را با استفاده از گردشگری و پرنده نگری به دست آورند كه هم درآمدیبیشتر دارد، هم كاری قانونی می باشد و علاوه بر همه اینها، پایداری جمعیت گونه های مختلف پرندگان را هم به دنبال دارد.
ظهرابی با اشاره به اینكه درآمد توریسم پرنده نگری تنها مختص به فصل مهاجرت پرندگان نیست اضافه كرد: زمانی كه زیرساخت ها برای اقامت و پذیرایی از گردشگران فراهم گردد، در تمام طول سالمی توان از آن كسب در آمد كرد در صورتیكه با شكار، تنها در چندماه از سال می توان درآمد داشت.
وی اظهار داشت: توریسم كشاورزی، توریسم اقوام و توریسم روستایی دیگر شاخه هایی از توریسم هستند كه می توان در حاشیه زیستگاه های پرندگان یا دامگاه های شكار پرندگان در تمامی سال ازآنها كسب درآمد كرد. همكاران ما در كمیته ملی اكوتوریسم و سازمان میراث فرهنگی همكاری های لازم جهت راه اندازی چنین كسب كارهایی را با جامعه محلی انجام می دهند.
به گفته ظهرابی، تا كنون اقداماتی توسط بعضی از اهالی منطقه فریدونكنار، برای جایگزینی درآمد شكار پرندگان با پرنده نگری انجام شده و سازمان حفاظت محیط زیست، علاوه بر استقبال ازاین رویكرد، انجام حمایت های لازم جهت راه اندازی سایت های پرنده نگری را هم در دستوركار خود دارد.
معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست درباره صدور پروانه شكار پرندگان امسال اظهار داشت: با عنایت به احتمال شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در بعضی مناطق كشور، سیاستسازمان حفاظت محیط زیست صدور پروانه شكار پرندگان برای استان هایی است كه اعلام آمادگی كنند، اما در صورتیكه سازمان دامپزشكی شیوع بیماری در منطقه ای را اعلام نماید، برای آنمنطقه پروانه صادر نخواهد شد و پروانه هایی كه صادر شده باشند هم لغو خواهند شد.
ظهرابی در انتها تصریح كرد: باآنكه سازمان حفاظت محیط پروانه های لازم برای شكار پرندگان را برای شكارچیان قانونمند صادر می كند اما آنچه مطلوب ماست، كسب درآمد افراد از راهپرنده نگری و اكوتوریسم است چون كه هم باعث حفاظت بهتر و پایداری جمعیت حیات وحش است و هم درآمدی پایدار برای افراد به دنبال دارد. علاوه بر این به جای ارائه چهره ای خشونت طلب از مردم كشور عزیزمان، تصویرگر چهره مهربان و میهمان نواز از مردمی است كه میراث دار تمدنی بزرگ هستند.

1397/07/10
15:33:00
5.0 / 5
4642
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است