مدیركل دفتر بهبود تغذیه و جایگاه امور دام كشور

پاشنه آشیل استمرار تولید، تسهیلات است

پاشنه آشیل استمرار تولید، تسهیلات است به گزارش نت واش، لرستان مدیرکل دفتر بهبود تغذیه و جایگاه امور دام کشور اظهار داشت: یکی از اساسی ترین مشکلات این حوزه، تسهیلات، نهاده ها، چند برابر شدن هزینه های تولید و کاهش توان تولید کنندگان است.


سید احمدرضا سیدعلیان، امروز، ششم شهریور ماه در دیدار صمیمانه با تشکل های زیر مجموعه دام و طیور اظهار داشت: طرح مردمی سازی یارانه که اتفاق افتاد، ارز یارانه ای دولت را تحت فشار قرار داده است و اگر به قیمت غیر ترجیحی و نمایی نزدیک شود، می تواند اقتصاد را نجات دهد.
وی افزود: اما باز هم فاصله بین ارز ترجیحی و آزاد، مشکلاتی را ایجاد کرد که قسمتی از آن در تامین سویا خودش را نشان داد.
مدیرکل دفتر بهبود تغذیه و جایگاه امور دام کشور اظهار داشت: در بحث ارز ترجیحی به عنوان جراحی اقتصادی نامبرده شده است تا تولیدکنندگان را از شرایط موجود رها نماییم و آنها در وضعیت اقتصاد باز قرار گیرند.
وی ادامه داد: اساسی ترین محور، عرضه و تقاضا است اما باز هم به گونه ای از فاصله ارز ترجیحی و آزاد به نیمایی و آزاد رسیدیم و به صورتی تولیدکنندگان را در تامین نهاده ها، خوراک دام و طیور و... نتوانست تامین کند.
سید علیان با اشاره به اقدام بانک کشاورزی در راستای پیگیری برای امهال تسهیلات پرداختی اظهار داشت: باتوجه به خواست و مطالبات تولیدکنندگان، بهره برداران و فعالان حوزه کشاورزی دغدغه بانک را نیز نمی توان نادیده گرفت، برای اینکه آن چه مستلزم است در امهال نامه نگاری شده است تا بتواند به تولید کننده کمک نماید.
وی با اشاره به مشکل شکر بیان کرد: افزایش قیمت شکر جهشی بود و در تامین آن مشکلات زیادی به وجود آمد و همین موضوع نیز موجب شد تا زنبورداران نیز متضرر شوند اما خوشبختانه با اقدامات و پیگیری های انجام شده مشکل درحال رفع شدن است.
مدیرکل دفتر بهبود تغذیه و جایگاه امور دام کشور اظهار داشت: باوجود بیان مشکلات در عرصه مرغ مادر، گوشتی، ماکیان و... خریدهای خوبی توسط شرکت پشتیبانی امور دام انجام شده است و بطور روزانه گزارش گیری به انجام می رسد.
وی افزود: در صدد هستیم تا با بهره گیری از سیاستگذاری ها، دیگر اقلام نیز در بازارگاه خریداری شوند.
سید علیان همین طور به موضوع استفاده از پسماندها نیز اشاره نمود و اظهار داشت: در دنیا از پسماندهای زراعی، باغی، بقایای آنها و... برای مرغ و طیور استفاده می نمایند و در شناسه کالا نیز این مورد را قید می کنند تا مصرف کننده اطلاع داشته باشد.
وی ادامه داد: در دنیا از کنجاله پنبه، افتابگردان، ذرت خوشه ای و... بهترین استفاده می شود، باید مقداری چارچوب های ذهنی را بسط و توسعه دهیم و بتوانیم با بهره گیری از روش های جدید و نوین، کیفیت را ارتقا دهیم.
مدیرکل دفتر بهبود تغذیه و جایگاه امور دام کشور بیان کرد: معاونت امور دام در وزارت جهاد کشاورزی، سال قبل ۳۵ همت را برای پرداخت تسهیلات اعلام نیاز کرده بود که برای جراحی بزرگ اقتصادی در بخش کشاورزی پرداخت گردد اما از این مبلغ تنها ۱۰ همت به وزارت جهاد کشاورزی پرداخت گردید.
سید علیان اشاره کرد: ۵۵ درصد ظرفیت دامداری ها در کشور فعال است و مابقی به سبب عدم تسهیلات بانکی، نبود توان خرید نهاده، و عدم توان سرمایه در گردش و... غیرفعال هستند.
وی اظهار داشت: هم اکنون پاشنه آشیل استمرار تولید، تسهیلات ارزان است که بتواند این مرحله را پشت سر بگذارند که این مشکل بزودی حل می شود برای اینکه مصوبات آنرا گرفتن کرده اند.
مدیرکل دفتر بهبود تغذیه و جایگاه امور دام کشور اظهار داشت: در کل کشور چهار میلیون و ۵۰۰ تولید کننده داریم که مصرف ۸۰ میلیون نفر را تامین می کنند، در صورتیکه تولید کننده حمایت شود؛ همه ۸۰ میلیون نفر منتفع می شوند.
منبع:

1402/06/07
08:03:38
5.0 / 5
259
تگهای خبر: بازار , تولید , دولت , كشاورزی
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است