براساس اعلام شركت كنترل كیفیت هوا؛

هوای تهران همچنان آلوده است

هوای تهران همچنان آلوده است نت واش: هوای شهر تهران، روز جمعه 4 آذر، با شاخص 136 در وضعیت ناسالم برای گروههای حساس قرار دارد.به گزارش نت واش به نقل از مهر، بنا بر پیش بینی های انجام شده در شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، باتوجه به عدم وزش باد مؤثر و انباشت آلاینده ها طی ساعات گذشته کیفیت هوا در بامداد جمعه (۴ آذر) در بیشتر مناطق در محدوده ناسالم برای گروههای حساس قرار خواهد گرفت. حاکمیت جو نسبتاً آرام در طول روز پراکندگی آلاینده ها را محدود خواهدنمود.
با ادامه این شرایط جوی و افزایش ترافیک شامگاهی تا اواخر وقت جمعه افزایش غلظت آلاینده ها و برقراری وضعیت ناسالم برای گروههای حساس در بعضی مناطق پرتردد پیش بینی می شود.
رشد ناپایداری جوی و احتمال بارش پراکنده همراه با افزایش نسبی تندی باد تا بامداد شنبه (۵ آذر) کاهش غلظت ذرات معلق و بهبود کیفیت هوا در بیشتر مناطق را بدنبال خواهد داشت.
تداوم ناپایداری جوی در طول روز شرایط مناسب برای پراکندگی آلاینده ها را تسهیل خواهدنمود. همین طور با افزایش تندی باد تا ساعات پایانی شنبه از میزان غلظت آلاینده ها کاسته خواهد شد و کیفیت هوا در بیشتر مناطق در وضعیت قابل قبول قرار می گیرد.
بر اساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوا اکنون شاخص آلاینده «ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون» با میزان شاخص ۱۳۶ در وضعیت ناسالم برای گروههای حساس قرار دارد همین طور آلاینده شاخص هوای پایتخت طی ۲۴ ساعت گذشته «ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون» با میانگین ۱۶۳ بود و کیفیت هوای پایتخت در وضعیت ناسالم قرار داشت.
بر اساس دستورالعمل احتیاطی صادره از طرف شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، مبتلایان به بیماری قلبی یا ریوی، سالمندان و کودکان جزو گروههای حساس محسوب می شوند و باید کارهای طولانی یا سنگین خارج از منزل را کاهش دهند. فعالیت طولانی عبارت است از هرگونه فعالیت خارج از منزل که افراد بطور متناوب طی مدت چندین ساعت انجام می دهند و سبب می شود نفس کشیدن تا حدی مشکل تر از حالت طبیعی صورت بگیرد؛ کار کردن در باغچه، فعالیت شدید خارج از منزل مانند دویدن و … همچون این مثال ها هست.
کیفیت هوا (AQI) به پنج دسته اصلی تقسیم بندی می شود که برمبنای آن از عدد صفر تا ۵۰ در محدوده هوای پاک تعریف می شود، از ۵۱ تا ۱۰۰ هوا در محدوده قابل قبول، سالم یا متوسط بوده و از محدوده ۱۰۱ تا ۱۵۰ هوا ناسالم برای گروههای حساس است. در بازه ۱۵۱ تا ۲۰۰ نیز هوا در محدوده ناسالم برای همه گروه ها و از محدوده از ۲۰۱ تا ۳۰۰ نیز هوا در محدوده بسیار ناسالم قرار می گیرد. بر طبق این دسته بندی در محدوده ۳۰۱ تا ۵۰۰ شرایط کیفی هوا خطرناکست.


منبع:

1401/09/05
20:32:22
5.0 / 5
254
تگهای خبر: آلاینده , برق , كیفیت , هوا
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است