گزارش نت واش؛

طرحی که ۱۲ سال روی زمین ماند

طرحی که ۱۲ سال روی زمین ماند به گزارش نت واش واحدهای آلاینده اهواز بعد از گذشت 12 سال هنوز به تعهداتشان برای اجرای کمربند سبز اهواز عمل نکردند و این امر صدای همه را در آورده است.خبرگزاری مهر - گروه استان ها- قاسم منصور آل کثیر: اهواز شهری صنعتی است و صنایع مختلفی در این شهرستان فعال می باشند که موجب آلایندگی می شوند و بنا بگفته کارشناسان، هوای این کلان شهر در بیشتر مواقع ناسالم می باشد.
به همین منظور ۱۲ سال پیش تصمیم گرفته شد تا برای بهبود وضعیت هوای کلان شهر اهواز، یک تصمیم سبز گرفته شود و کمربندی سبز با مشارکتِ همه دستگاه های آلاینده و شهرداری اهواز در دور این کلان شهر کشیده شود تا هم نتایج خوبی را برای جلوگیری از آلودگی هوا داشته باشد و هم فضایی سبز و مفرحی را برای شهروندان بوجود آورد.
اما با گذشت ۱۲ سال از شروع ِ اجرای طرح کمربند سبز اهواز، این طرح نه فقط به پایان نرسیده بلکه برمبنای ارزیابی ها و بنا بگفته متولیان امر، تا حالا کمتر از ۱۰ درصد آن اجرا شده است؛ طرحی که در صورت اجرائی شدن می توانست تأثیر شایان توجهی روی بهبود وضعیت فعلی هوای اهواز داشته باشد.
مجموع مساحت کمربند سبز اهواز هفت هزار و ۲۰۰ هکتار تعیین شده بود که گفته می شود تا حالا فقط ۷۰۰ هکتار از آن اجرا شده است. به عبارتی دیگر، ۷۰۰ هکتار معادل تقریباً ۱۰ درصد از کل پروژه ی کمربند سبز اهواز است که بخش زیادی از آن توسط شهرداری اهواز اجرا شده است.

رئیس شورای شهر اهواز که بگفته او، دغدغه زیست محیطی هم دارد، در این زمینه توضیح داد: شهرداری اهواز اداره ای با نام اداره کمربند سبز دارد و شهرداری وظیفه خودرا در حد چشم گیری برای اجرای کمربند سبز انجام داده است.
سیاوش محمودی اشاره کرد: این در حالیست که دستگاه های آلاینده ازجمله مناطق نفت خیز جنوب، فولاد خوزستان و سایر صنایع آلاینده و حتی شرکت توسعه نیشکر به تعهداتشان برای اجرای کمربند سبز اهواز عمل نکردند.
به گزارش نت واش به نقل از مهر، کمربند سبز شهرها بطور معمول برای مهار گرد و غبار و بادهای موسمی و شن های روان ایجاد می شود تا مانند بادشکن و فیلتر هوای طبیعی عمل کند و علاوه بر آن به جاذبه ای گردشگری و تفرجگاهی برای تعطیلات شهروندان تبدیل گردد.
اعتراض ِ متولیان
بی تفاوتی صنایع و دستگاه های آلاینده فقط صدای اعتراضِ رییس شورای شهر را در نیاورده است بلکه معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خوزستان از بی توجهی دستگاهها نسبت به اجرای تعهداتشان برای بهبود وضعیت فضای سبز اهواز گله دارد.
محمد خانچی در این زمینه اظهار نمود: کمربند سبز شهرها مهارکننده گرد و غبار و تصفیه کننده هوا از آلاینده ها است و به همین دلیل این کمربند در کلان شهر صنعتی اهواز بسیار اهمیت دارد و می تواند فضای سبز و تفرجگاهی جهت استفاده مردم باشد.

وی اظهار داشت: طرح کمربند سبز اهواز پس از گذشت ۱۲ سال از شروع اجرای آن پیشرفت قابل قبولی نداشته است.
۱۲ سال بی توجهی به اجرای کمربند سبز اهواز می تواند پیامی مهم برای شهروندان داشته باشد؛ پیامی که حاکی از بی تفاوتی صنایع نسبت به بهبودِ وضعیتِ هوای اهواز دارد.
شهرداری و فعالان محیط زیست اهواز انتظار دارند که صنایع آلاینده در کنار کارهایی که در پیرامون شرکت هایشان برای نشان دادنِ توجهشان به محیط زیست اجرا می کنند؛ اندکی هم به برنامه های چشم اندازی و کلانِ محیط زیستیِ این کلان شهر توجه لازم را داشته باشند و نسبت به آنها عمل کنند.

1401/03/27
13:54:56
5.0 / 5
193
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است