رئیس كمیسیون انرژی اتاق ایران مطرح كرد

فرصت سوزی گازی ایران در منطقه

فرصت سوزی گازی ایران در منطقه رییس کمیسیون انرژی اتاق تجاری ایران می گوید سیاستگذاری های اشتباه در زمینه انرژی و ناتوانی در کاهش مصرف گاز در داخل، سبب شده فرصت تبدیل شدن ایران به هاب انرژی منطقه از دست برود.


حمیدرضا صالحی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به توافق اخیر سواپ گاز از ترکمنستان به آذربایجان با عبور از مسیر ایران، اشاره کرد: باتوجه به ظرفیت بسیار بالای کشور در ذخایر گاز و نیاز کشورهای همسایه و منطقه به این محصول، ما امکان آنرا داریم که با یک برنامه ریزی کلان، به مرکز(هاب) انرژی منطقه در این عرصه بدل شویم. در چنین بستری سواپ گاز از خاک ایران استفاده حداقلی از این ظرفیت ها بشمار می رود.
وی افزود: برمبنای توافقی که بین ترکمنستان و آذربایجان و سپس ترکیه صورت گرفته، میزان گازی که بناست از این خط صادر شود، در طول سال به دو میلیارد متر مکعب می رسد. برمبنای توافق ها در کنار هزینه ای که ایران از محل این خط لوله دریافت می کند، حدود پنج درصد از ظرفیت این خط نیز به ایران اختصاص خواهد یافت. بدین سان حدودا 100 میلیون متر مکعب گاز از این طریق به ایران می رسد که امکان استفاده در استانهای شمالی کشور را خواهد داشت.
رئیس کمیسیون انرژی اتاق تجاری ایران با اعلان اینکه مصرف روزانه گاز در ایران به 700 میلیون متر مکعب نیز می رسد، بیان کرد: با یک ضرب و تقسیم ساده متوجه می شویم که میزان گازی که از این محل به ایران خواهد رسید، کفاف نیازهای استانهای شمالی کشور را نیز نخواهد داد. بدین سان ما باید تلاش نماییم که از دیگر ظرفیت های خود در این حوزه نهایت استفاده را ببریم.
صالحی با اشاره به قیمت ارزان تر گاز ترکمنستان نسبت به گاز ایران، توضیح داد: در سالهای قبل، ترکیه برای آنکه منبع تامین گاز خودرا متنوع کند و تنها در این بخش به روسیه متکی نباشد، قراردادی برای خرید گاز ایران بست که قیمت نسبت به نرخ گاز در کشوری مانند ترکمنستان بالاتر است اما با ظرفیتی که ترکیه تلاش نموده از سمت آذربایجان برای خود فعال کند، گاز را از ترکمنستان نیز می گیرد و بدین سان آنها قرارداد خرید گاز خود از ایران را تمدید نکرده و توافق قبلی به زودی به انتها خواهد رسید.
وی افزود: در چنین بستری ما نه فقط نباید اجازه دهیم که مشتریان گاز ایران از دست بروند که حتی با افزایش ظرفیت می توانیم کاری نماییم که منابع گاز منطقه به ایران وارد شوند و سپس متقاضیان از ما گاز بخرند که متاسفانه در سالهای قبل کمتر به این مسائل کلان توجه شده است. ما در گذشته به کشورهایی مانند ارمنستان نیز صادرات گاز داشتیم و بجای آن برق دریافت می کردیم اما متاسفانه به این مدل از قراردادها نیز چندان توجه نشده است.
رئیس کمیسیون انرژی اتاق تجاری ایران با اعلان اینکه مصرف بالای گاز در داخل کشور به پاشنه آشیلی برای سیاست های توسعه محور تبدیل گشته، تشریح کرد: با وجود آنکه با سالهای طولانی از اصلاح الگوی مصرف سخن گفته ایم اما متاسفانه نه فقط در این عرصه اقدام دقیقی صورت نگرفته که حتی هر سال شاهد رکوردهای جدید مصرف نیز هستیم.
صالحی اشاره کرد: برای آنکه ایران بتواند به هاب انرژی منطقه تبدیل گردد، در کنار اصلاح سیاست های کلان باید راه هایی برای اصلاح مصرف و صرفه جویی در این عرصه نیز دنبال شود تا امکان حضور حداکثری در بازارهای صادراتی فراهم گردد اما در صورت ادامه اسراف در مصرف گاز، تغییر جایگاه ایران در این بخش دشوار خواهد بود.1400/09/09
23:21:40
5.0 / 5
266
تگهای خبر: بازار , بازرگانی , برق , تجاری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است