مدیركل محیط زیست اردبیل:

حقابه دائمی تالاب میل مغان تأمین شد

حقابه دائمی تالاب میل مغان تأمین شد اردبیل ـ مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل اظهار داشت: با پیگیری های مستمر حقابه دائمی تالاب سد میل مغان با همکاری آب منطقه ای تأمین شد.سعید شهند در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار نمود: کانال تالاب میل مغان یک هزار و ۶۵۰ متر و با دبی ۲۰۰ تا ۵۰۰ لیتر در ثانیه است که با تأمین حقابه این تالاب خیال مسئولین و فعالین محیط زیست از بابت این تالاب راحت شد.
وی خاطرنشان کرد: تالاب سد میل مغان یکی از بهترین تالاب های کشور و استان است و به علت قرار گرفتن در مرز دو کشور ایران و آذربایجان میتوان بعنوان تالاب صلح و دوستی نامگذاری کرد.
شهند افزود: همه ساله با شروع فصل پاییز و حاکمیت سرما در روسیه و شمال اروپا، تالاب میل مغان به مدت ۶ ماه میزبان هزاران قطعه پرنده در ۷۲ گونه مختلف است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل بیان نمود: تابحال ۷۳ گونه پرنده بومی و مهاجر، ۱۱ گونه خزنده، ۱۳ گونه ماهی گرم آبی، ۳گونه دوزیست و ۱۱ گونه پستاندار خشک زی و یک گونه پستاندار آبزی بنام نوتریا در تالاب سد میل مغان شناسایی شده است.
وی تصریح کرد: هرگونه شکار و صید پرندگان مذکور ممنوع می باشد و مأموران حفاظت محیط زیست به صورت شبانه روزی درحال گشت زنی بوده و با شکارچیان متخلف برخورد خواهند کرد.
گونه گاماروس در دریاچه نئور احیا می شود
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان ضمن اشاره به احیای گونه گاماروس در دریاچه نئور اذعان کرد: برای احیای دریاچه نئور برنامه جامع زیست محیطی توسط بخش خصوصی ترسیم شده است و در چهار سال آتی اجرا خواهد شد.
وی بیان نمود: بیشترین جمعیت ماکروسکوپیک موجود در دریاچه نئور را نوعی سخت پوست به نام گاماروس با نام علمی Gamarus fasiaticus تشکیل می دهد ذخایر فراوان گاماروس فضای مناسبی را برای پرورش ماهی قزل آلا فراهم نموده است که در کنترل جمعیت حشرات موذی منطقه نقش مفیدی دارند.
شهند افزود: به دلیل دارا بودن خصوصیت های خاص و منحصر به فرد طبیعی، این دریاچه یکی از مراکز مهم تحقیقات سازمان حفاظت محیط زیست در امور آبزیان به شمار می آید.
به گفته وی احیای تالاب نئور، پاک سازی و جمع آوری گیاهان زائد و کنترل گونه مهاجم کاراس در دستور کار است.
مدیرکل اداره محیط زیست استان اردبیل بیان نمود: برابر مقررات از ورود دام غیرمجاز به این نقاط برخورد می شود در این راستا تابحال چندین پرونده تخلف در مراجع قضایی تشکیل شده است.

1400/09/06
20:52:29
5.0 / 5
233
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است