میان وزارت صمت، بانك صنعت و صندوق بیمه سرمایه گذاری معدنی توافق شد:

اعطای تسهیلات 6000 میلیارد ریالی معدنی در چارچوب وجوه اداره شده و تسهیلات تلفیقی

اعطای تسهیلات 6000 میلیارد ریالی معدنی در چارچوب وجوه اداره شده و تسهیلات تلفیقی طبق اعلام وزارت صنعت، معدن و تجارت، توافقنامه ای سه جانبه میان معاونت معدنی وزارت صمت، بانك صنعت و معدن و همینطور صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیتهای معدنی به امضا رسید كه برپایه آن شرایط دریافت و بازپرداخت تسهیلات از جانب مدیرعامل بانك صنعت و معدن تشریح شد.


به گزارش نت واش به نقل از ایسنا، براین اساس حسین مهری- مدیرعامل بانک صنعت و معدن- با اشاره به اینکه این توافقنامه سه جانبه، به منظور اعطای تسهیلات معدنی به میزان ۶۰۰۰ هزار میلیارد ریال به امضای طرفین رسیده است، اظهار نمود: توسعه بخش معادن در کشور ما از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد و با عنایت به تنوع و حجم مواد معدنی در اقصی نقاط کشور و سیاست های کلی نظام، تاکیدات مقام معظم رهبری و دولت برای توسعه این بخش و پیشگیری از خام فروشی، وزارت صمت اقدامات خوبی را شروع کرده و اعطای تسهیلات در چارچوب توافقنامه سه جانبه همچون همین اقدامات ویژه است.
وی ادامه داد: در چارچوب این توافقنامه مبلغ ۶۰۰۰ هزار میلیارد ریال پرداخت خواهد شد، ۲۰۰۰ میلیارد ریال آن منابعی است که در بودجه پیشبینی شده و معاونت امور معادن و صنایع معدنی روند تخصیص آنرا پیگیری خواهد نمود. ۴۰۰۰ میلیارد ریال هم توسط بانک صنعت و معدن و از محل منابع داخلی تأمین خواهد شد. براین اساس تسهیلات پرداختی به دو روش تسهیلات وجوه اداره شده و تسهیلات با نرخ سود و کارمزد حمایت مشروط یعنی تسهیلات تلفیقی خواهد بود.
مدیرعامل بانک صنعت و معدن خاطرنشان کرد: واحدهای متقاضی تسهیلات وجوه اداره شده، باید به سازمان های صمت استان ها رجوع کنند. سپس در قالب تعریف شده بعد از بررسی های اولیه طرح و بررسی موارد در کمیته ویژه در معاونت معادن و صنایع معدنی و بعد از معرفی به صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیتهای معدنی در نهایت متقاضیان به بانک صنعت و معدن معرفی می گردند و تسهیلات بدون هیچگونه دخالتی در تأیید اهلیت و صلاحیت طرح از جانب بانک پرداخت می شود.

با ابلاغ معاونت معدنی وزارتخانه؛ پرداخت تسهیلات از هفته آینده آغاز می شود
مهری اعلام نمود: از هفته آینده پرداخت تسهیلات با ابلاغ معاونت معادن و صنایع معدنی به استان ها عملیاتی می شود و واحدهای متقاضی از راه شعبات استانی و شعبه مرکزی و فولاد بانک صنعت و معدن در تهران می توانند پیگیری های لازم برای دریافت تسهیلات مورد تقاضای خویش را انجام دهند.
ایشان در ادامه با بیان اینکه، در روش پرداخت تسهیلات با نرخ سود و کارمزد حمایتی مشروط که به صورت تسهیلات یارانه ای اعطا می شود، اظهار داشت: پرداخت از راه منابع بانک بوده و از راه بانک روند بررسی اهلیت و صلاحیت متقاضی انجام می شود که البته با معرفی معاونت معادن و صنایع معدنی و سازمان های صمت استان ها خواهد بود. همینطور در روش اول(وجوه اداره شده)، منابع به صورت قرض الحسنه بوده و یارانه خوبی مشمول تسهیلات پرداختی می شود و در روش دوم بین ۰ تا ۶ درصد یارانه نرخ سود پرداخت خواهد شد.

سو تسهیلات ۱۲ تا ۱۸ درصد پیشبینی شده است
مهری تصریح کرد: سود تسهیلات هم بین ۱۲ تا ۱۸ درصد پیشبینی شده و همینطور بازپرداخت تسهیلات پنج ساله با شش ماه دوره مشارکت و شش ماه دوره تنفس و ۴۸ ماه دوره بازپرداخت خواهد بود. در تسهیلات وجوه اداره شده ۲۵ درصد تسهیلات باید حداقل آورده متقاضی و در تسهیلات تلفیقی هم این مبلغ ۲۰ درصد پیشبینی شده است. صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیتهای معدنی مسئولیت ضمانت تسهیلات را برعهده دارد.
مدیرعامل بانک صنعت و معدن در بخش دیگری از سخنان خود اعلام نمود: در ۱۰ سال گذشته بالغ بر سه میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار تسهیلات از جانب بانک صنعت و معدن به زنجیره تولیدات معدنی کشور پرداخته شده است. همینطور ۶۶ هزار میلیارد ریال هم از محل منابع داخلی و توسط این بانک به صورت تسهیلات به ۱۱ رسته معدنی تزریق شده است.
او در آخر تصریح کرد: در چارچوب تفاهم نامه سه جانبه پرداخت تسهیلات معدنی که امروز به امضا رسید، ظرفیت جدیدی از پرداخت تسهیلات به این بخش فرآهم شده و روش های پرداختی هم بسیار آسانتر از گذشته شده است.

احیای ۲۰ درصد از معادن غیر فعال کشور در دستور کار وزارت صمت
همینطور در مراسم امضای تفاهم نامه سه جانبه اعطای تسهیلات معدنی، داریوش اسماعیلی-معاون معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت- اظهار نمود: در برنامه اجرایی مورد نظر بخش معدن در سال ۱۳۹۹ یکی از مهمترین موارد، فعال سازی ۲۰ درصد از معادن غیر فعال در سطح کشور است که این راستا همه مشکلات و مسائل در رابطه با این مورد احصا و در دستور کار قرار گرفته است.
وی ادامه داد: همه این فعالیت ها در جهت اجرای فرمان مقام معظم رهبری در خصوص لزوم جایگزینی درآمدهای بخش معدنی بعنوان یکی از مهمترین بخش های اقتصادی برای درآمدهای نفتی کشور انجام می شود. طبق بررسی های صورت گرفته بیشتر از ۲۶ درصد از علل تعطیلی معادن در سطح کشور، به جهت عدم تأمین نقدینگی و تزریق منابع مالی مورد نیاز است.
اسماعیلی هدف این تفاهمنامه سه جانبه اعطای تسهیلات معدنی که امروز میان طرفین به امضا رسید، شتابدهی و تقویت اقدامات توسعه ای در بخش معادن و صنایع معدنی کشور دانسته و اظهار داشت: در این تفاهم نامه هر سه حوزه اکتشاف، استخراج و فرآوری مدنظر قرار گرفته وهمانطور که جناب مهری اعلام کردند، بالغ بر ۶۰۰۰ میلیارد ریال پرداخت تسهیلات پیشبینی شده است.

توسعه استخراج و افزایش تولیدات و محصولات معدنی با هدف پیشگیری از خام فروشی هم از الویت های وزارت صمت
معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: با عنایت به تمهیدات اتخاذ شده برای تزریق منابع مالی به بخش معدن، مشکلی وجود ندارد و در همین راستا آئین نامه ها و مقررات مورد نیاز تدوین و شرایط برای تقاضای تسهیلات به صورت الکترونیکی هم مهیا شده است. سال جاری علاوه بر برنامه احیای معادن غیرفعال، توسعه برنامه استخراج و افزایش تولیدات و محصولات فرآوری شده بخش معدن با هدف پیشگیری از خام فروشی در دستور کار وزارت صنعت، معدن و تجارت است.
این مقام مسئول در وزرات صمت خاطرنشان کرد: اعطای تسهیلات سهل الوصول در بخش معادن و صنایع معدنی از اهداف اصلی شورایعالی معادن بوده و در همین راستا و در دو قالب به میزان ۶۰۰۰ میلیارد ریال و ۳۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات پیشبینی شده است.
وی ادامه داد: با عنایت به افزایش سرمایه صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیتهای معدنی به ۵۰۰ میلیارد تومان و امکان صدور ضمانت نامه تا سه هزار میلیارد تومان، شرایط بسیار خوبی برای اعطای تسهیلات در بخش معادن و صنایع معدنی کشور فراهم آمده است.
معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت، عدم احتیاج به عرضه وثایق خارج از طرح را همچون مزایای ویژه تسهیلات پیشبینی شده دانسته و اظهار داشت: خود معادن با ارزیابی انجام شده می توانند بعنوان وثیقه تسهیلات معرفی شوند و در رهن صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت معدنی قرار گرفته و ضمانتنامه های لازم جهت دریافت تسهیلات را دریافت نمایند.
منبع:

1399/07/17
13:30:09
5.0 / 5
1801
تگهای خبر: بودجه , بیمه , تولید , دولت
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است