مدیركل محیط زیست استان سمنان:

۴۷ پرونده تخلف و شكار غیرمجاز در استان سمنان تشكیل شد

۴۷ پرونده تخلف و شكار غیرمجاز در استان سمنان تشكیل شد مدیركل محیط زیست استان سمنان بابیان اینكه طی سال جاری 47 پرونده تخلف و شكار غیرمجاز در استان تشكیل شد، اظهار داشت: 25 مورد پیش از آغاز به شكار متخلف دستگیرشده است.به گزارش نت واش به نقل از مهر، امیر عبدوس شامگاه شنبه در آئین بزرگداشت روز محیط بان با حضور استاندار سمنان به میزبانی ایستگاه سر محیط بانی سر تنگه پرور (شهید غلامرضا جعفری) واقع در مهدی شهر منطقه حفاظت شده پرور ضمن بیان اینکه از شروع سال جاری تابحال مجموعاً ۴۷ مورد پرونده تخلف و شکار غیرمجاز تشکیل شده است، اظهار داشت: از این تعداد ۲۵ مورد پیش از آغاز به شکار و مابقی پس از شکار بوده است.
وی ضمن بیان اینکه از شروع سال جاری تابحال مجموعاً ۱۱ قبضه سلاح غیرمجاز و یک قبضه سلاح کلت کمری از شکارچیان کشف شده است، اضافه کرد: یکی از شکارچیان دستگیرشده سال جاری نیز به جرم قتل مدت سه سال تحت تعقیب بوده است.

تشکیل ۲۸۱ مورد پرونده شکار در سال قبل
مدیرکل محیط زیست استان سمنان بابیان اینکه سال قبل مجموعاً ۲۸۱ مورد پرونده تخلف و شکار غیرمجاز در سطح استان تشکیل شد، اظهار داشت: از این تعداد ۱۱۱ مورد پیش از شکار و مابقی پس از شکار بوده است.
عبدوس ضمن بیان اینکه در سال قبل مجموعاً ۳۱ قبضه سلاح غیرمجاز از شکارچیان کشف شده است، در ادامه اشاره کرد: یک قبضه سلاح جنگی کلاشینکف نیز جزو کشفیات این سال بود.
وی ضمن درخواست از استاندار سمنان برای مساعدت لازم بمنظور خریداری تجهیزات موردنیاز، اضافه کرد: اگر امروز به حفاظت از انفال و محیط زیست توجه نشود، میراث محافظت شده ۶۰ ساله سازمان حفاظت از محیط زیست از شروع تأسیس تابحال در مدت کوتاهی از دست خواهد رفت.

توران با ۱.۵ میلیون هکتار وسعت تنها ۲۰ محیط بان
مدیرکل محیط زیست استان سمنان بابیان اینکه برمبنای استانداردهای بین المللی می بایست به ازای هر ۱۰ هزار هکتار مناطق حفاظت شده یک تیم تخصصی شامل چهار محیط بان (دو محیط بان حاضر در شیفت و دو محیط بان غیر شیفت) وجود داشته باشد، اظهار داشت: اما در کل کشور مجموعاً سه هزار و ۵۰۰ محیط بان، وظیفه حفاظت از ۱۸.۵ میلیون هکتار مناطق حفاظت شده را به انجام می رساند.
عبدوس ضمن بیان اینکه برمبنای استانداردهای بین المللی، در زیست کره توران شاهرود با ۱.۵ میلیون هکتار منطقه حفاظت شده می بایست ۶۰۰ محیط بان وجود داشته باشد، اشاره کرد: اما هم اکنون تنها ۲۰ نفر از مجموع ۱۱۶ محیط بان استان، این وظیفه خطیر را در منطقه توران به انجام می رسانند که نشان از مسئولیت بسیار سنگین و بالاتر از توان این عزیزان است.
وی بابیان اینکه مناطق حفاظت شده استان در مقایسه با مناطق غیر حفاظت شده ازنظر پوشش گیاهی و جمعیت جانوری بسیار متفاوت و مشهود است، اضافه کرد: سمنان از دیرباز تابحال یکی از استان های سرآمد کشور در حوزه حفاظت از محیط زیست بوده است.

اعتبارات حفاظت از یوزپلنگ کشور در سمنان
مدیرکل محیط زیست استان سمنان بابیان اینکه سمنان تنها استان کشور که توانست یوزپلنگ آسیایی را نگهداری می کند، اظهار داشت: یزد، خراسان شمالی و اصفهان جز استان های میزبان یوزپلنگ آسیایی بودند که متأسفانه هیچ کدام از این استانها توانسته اند زادآوری این گونه نادر را حفظ کنند.
عبدوس در ادامه اشاره کرد: هم اکنون تمامی اعتبارات سازمان حفاظت از محیط زیست کشور در مقوله حفاظت از یوزپلنگ آسیایی، به استان سمنان اختصاص یافته است.
وی اضافه کرد: به سبب اقدامات خوب و باارزش اداره کل حفاظت از محیط زیست استان سمنان، سه یوزپلنگ در حصار به استان تحویل گردید که هم اکنون در ایستگاه دلبر در بی ارجمند نگهداری می شوند.
مدیرکل محیط زیست استان سمنان بابیان اینکه استان پنج شهید محیط بان دارد، افزود: شهید غلامرضا جعفری سال ۸۴ به بدترین شکل ممکن در مناطق حفاظت شده پرور به دست شکارچی یا شکارچیان ناشناس به شهادت رسید که تابحال و با وجود گذشت ۱۵ سال از شهادت ایشان، همچنان قاتل یا قاتلان وی شناسایی نشدند که از استاندار سمنان درخواست می شود نسبت به صدور دستور انجام سیر بررسی جدید این پرونده تا شناسایی و مجازات قاتل یا قاتلان مساعدت کنند.
به گزارش نت واش به نقل از مهر، در کل کشور مجموعاً ۱۸.۵ میلیون هکتار مناطق حفاظت شده وجود دارد که استان سمنان با دارا بودن ۲.۱ میلیون هکتار، ۱۲ درصد از کل مناطق حفاظت شده کشور را به خود مختص کرده است.


منبع:

1399/04/17
14:34:51
5.0 / 5
2374
تگهای خبر: محیط زیست
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است