ابهام در اجرای یك طرح محیط زیستی

مالچ پاشی احیاء یامرگ طبیعت

مالچ پاشی احیاء یامرگ طبیعت نت واش: دوستداران محیط زیست طی 10 سال اخیر نسبت به زیان های كاربرد مالچ نفتی در بیابان زدایی آگهی داده و خواهان جایگزینی روشی بی خطر هستند درحالی كه متولیان امر مالچ پاشی راضروری می دانند.خبرگزاری مهر - گروه استانها، قاسم منصور آل كثیر: امسال همه چیز از شروع بهمن در مالچ پاشی فكه (بیت راشد) و اعتراض فعالان محیط زیست آغاز شد. دفاع تمام قدِ مدیر كل محیط زیست استان خوزستان از فعالان محیط زیست و مخالفت با مالچ پاشی و بعد از آن چرخش ۱۸۰ درجه و دفاع از آن، توقف موقت مالچ پاشی در بیت كوصر، تهدید محیط بان از طرف مالچ پاشان، امتناع استاندار از مصاحبه درباره این مسئله و دیگر موارد همگی نشان از نوعی «ابهام» در این ماجرا دارد. پازلی كه چیدنش خبر از اتفاقات ناخوشایند می دهد.
طبق مصوبه مجلس شورای اسلامی، مالچ پاشی مشروط به تائید سازمان حفاظت محیط زیست است. توافقنامه استفاده از مالچ نفتی میان رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و سرپرست وزارت جهاد كشاورزی منعقد شده، در خصوص اینكه به علت نبود جایگزین برای مالچ نفتی و باتوجه به لزوم مهار شدن شن های روان، مالچ پاشی در ۱۰ استان صورت گیرد.
چرخش ۱۸۰ درجه مدیر كل
محمدجواد اشرف، مدیر كل حفاظت محیط زیست سوم اسفند امسال گفته بود كه منطقه «بیت كوصر» علاوه بر اینكه در نزدیكی منطقه حفاظت شده میشداغ (مشداخ) قرار دارد، طبق بازدید كارشناسان این اداره كل جزو كانون های گرد و غبار نیز نبوده است؛ بدین سبب نیازی به استفاده از مالچ نفتی برای مهار ماسه زارها، وجود ندارد. این سرزمین بطور كلی زیستگاه حیات وحش و پرندگان مختلفی است.

هنوز سه روز از اظهار نظر مدیر كل حفاظت محیط زیست نگذشت كه چرخش ۱۸۰ درجه مدیر كل، همه دوستداران محیط زیست را بهت زده كرد. اشرفی كه سه روز قبل تر در مقام حافظ محیط زیست از توقف مالچ پاشی در «بیت كوصر» دشت آزادگان به علت زیستگاه پرندگان و نزدیك بودن به منطقه حفاظت شده میشداغ، آگاهی داده بود، اعلام نمود كه بعد از توافق با اداره كل منابع طبیعی خوزستان، مجوز مالچ پاشی نفتی در این منطقه صادر گردیده است.
وی در كمال تعجبِ دوستداران محیط زیست اظهار داشت كه قبل از این تصور می كردیم كه منطقه «بیت كوصر» دارای پوشش گیاهی غنی است اما در بازدید مشترك با نمایندگان اداره كل منابع طبیعی خوزستان، متوجه شدیم كه منطقه مورد نظر فاقد پوشش گیاهی است و مقرر شد كه مالچ پاشی در مناطقی صورت گیرد كه پوشش گیاهی ندارد.
اشرفی افزود: حدود ۸۰۰ هكتار برای مالچ پاشی در نظر گرفته شده كه شامل تپه های ماسه ای است كه هزاران سال است هیچ گونه پوشش گیاهی ندارد. محل مورد توافق مالچ پاشی در فاصله مطمئنی از منطقه حفاظت شده میشداغ (مشداخ) دشت آزادگان قرار دارد.
مدیر كل محیط زیست خوزستان: جایگزینی برای مالچ پاشی وجود ندارد
مدیركل حفاظت محیط زیست خوزستان نیز در همین زمینه اظهار داشت: با عنایت به این كه جایگزینی برای مالچ نفتی وجود ندارد، نباید حساسیت زیادی نسبت به مالچ پاشی داشته باشیم برای اینكه جنگل های كهور كه از ۵۰ سال پیش در خوزستان در زمین های ماسه ای كاشته شده، اثرات مثبتی داشته اند.
اشرفی بعد از صدور مجوز به مالچ پاشی بیت كوصر پا را فراتر گذاشت و اظهار داشت: بازدیدهایی از یكی از مناطق شوش انجام شده كه فاصله هشت كیلومتری با منطقه حفاظت شده میشداغ دارد و احتمال دارد، در این منطقه مالچ پاشی صورت گیرد.
نه پوشش گیاهی نه زندگی جانوری
در همین راستا كوروش كیانی، سرپرست منابع طبیعی خوزستان در نشست با برخی از خبرنگاران اظهار داشت: منابع طبیعی در مقابل مراتع زیست محیطی نیست. كارشناسان ما دغدغه حفاظت از بیابان ها، جنگل ها و محیط زیست را دارند. همه كارهای ما بر اساس سال ها فعالیت و تحقیق است. بدین منظور از همه خصوصاً سمن ها دعوت به طرح مباحث علمی و مشاركت در نشست هایمان می نماییم.

كیانی با بیان مسئله مالچ پاشی بیت كوصر اضافه كرد: كارهای ما برمبنای خرد جمعی و بهره از كارشناسانی است كه فرزند همین سرزمین هستند و دغدغه دارند. این تپه های ماسه ای بر اثر باد حركت می كنند و بدین منظور هیچ گونه پوشش گیاهی یا زندگی جانوران روی تپه هایی كه محرك باشد منطقی نیست.
فقدان اهداف اقتصادی
وی اظهار نمود: به دوستداران محیط زیست پیشنهاد می كنم از كارشناسان بی طرف در مسائل منابع طبیعی و محیط زیست استفاده كنند. روستاهایی را داریم كه در راه حركت شن های روان قرار دارند و باید حیات و زیست مردم را تامین نماییم. ما در تقابل با اكوسیستم نیستیم. اهداف اقتصادی نداریم. ما باید از منابع طبیعی به صورت كیفی حفاظت نماییم.
سرپرست منابع طبیعی خوزستان همین طور اظهار داشت: در منطقه ای كه مالچ پاشی می نماییم هیچ گونه پوشش گیاهی و حیوانی وجود ندارد. ۱۰ روز پس از مالچ پاشی هم نهال كاری می نماییم كه این مناطق تبدیل به بهترین زیستگاه پرندگان می شود.
كیانی درباب ماده جایگزین مالچ توضیح داد: در موارد جایگزین، نزدیك ترین و بهترین روش با طبیعت انتخاب می شود. اگر ماده ای دیگر بهتر از مالچ نفتی بود و مورد تائید مجامع علمی باشد از همین امروز مالچ را قطع می كنم. قانون چنین اختیاری به ما نمی دهد كه از هر ماده ی آزمایش نشده ای استفاده نماییم.
وی اظهار داشت: در عرصه طبیعی نمی گردد ریسك كرد. باید مواد تاییدیه داشته باشند.
چرا به ملخ گیر نمی دهید؟
در این جلسه همین طور عبدالرضا دانایی، معاون فنی منابع طبیعی خوزستان اظهار داشت: ماده ویناس را برای جایگزین مالچ تست كردیم اما جواب نداد. با افراد مختلف تفاهم نامه بستیم اما حاضر به تضمین نبودند. ما همه جا نمی توانیم مالچ پاشی نماییم.

دانایی با كنایه به بعضی از دوستداران محیط زیست اظهار داشت: ملخ هم ممكنست منجر به قحطی شود و باید با آن مبارزه كرد. چرا كسی ملخ را مطرح نمی نماید. آیا آنان كه خودرا دلسوزتر از مادر نشان می دهند بازار كار دارند؟
سرپرست منابع طبیعی خوزستان در ادامه اظهار داشت: در جایی كه ماسه ها روزی دو یا سه متر حركت می كنند پوشش گیاهی وجود ندارد. آیا پرندگان در چنین جایی لانه می كنند؟ در چنین شرایطی جاده های مواصلاتی و روستاها به زیر شن می روند.
پیش از این و در بهمن امسال بحث مالچ پاشی در منطقه «فكه» در دشت آزادگان كه زیستگاه گونه آهوی كمیاب است، از طرف اداره كل منابع طبیعی خوزستان مطرح و تجهیز كارگاه نیز انجام شده بود كه با اعتراض فعالان محیط زیست و ورود سازمان حفاظت محیط زیست، از اجرای آن ممانعت شد.
پس از ماجرای فكه، این دفعه نگاه مالچ پاشان به «بیت كوصر» یكی از مهمترین زیستگاه های پرندگان زمستان گذر و گونه حمایت شده «هوبره» جلب شد. این منطقه رملی حاوی پوشش گیاهی غنی و تنوع زیستی خاص و كم نظیر است. از دیگر جانوران مهم این زیست بوم می توان به افعی شاخدار عربی، بوای شنی عربی، گكوی انگشت كوتاه ایرانی، گكوی انگشت كوتاه خاورمیانه، زیرگونه خاص ماهی شنزار، زیرگونه خاص بزمجه بیابانی، سوسمار انگشت شانه ای اشمیت، مارمولك كرمی شكل زادرونی، عقاب مارخور، كركس سیاه، شاهی، بالابان، روباه شنی و گربه شنی اشاره نمود كه با مالچ پاشی همه این گونه ها نابود می شوند.
«مالچ» نوعی پوشش برای تثبیت شن های روان در مناطق بیابانی است. در خوزستان ۵۰ سال است كه از نوع مالچ نفتی برای این كار استفاده می شود. عملیات مالچ پاشی یا به تعبیر بعضی «مرگ پاشی» در نیمه دوم سال، بعد از شروع باران های پاییزه كه خاك رطوبت كافی به دست می آورد، شروع می شود و بعد از آن نهال های كهور در منطقه كاشته می شود. حالا ۶۳ هزار هكتار از شن زارهای خوزستان تغییر چهره داده و تبدیل به جنگل های دست كاشت «كهور پاكستانی» شده اند.
سهم مالچ نفتی از بودجه ۲ هزار میلیاردی
معاون اداره كل منابع طبیعی خوزستان اظهار داشت: مالچ پاشی وظیفه ای است كه به عهده ما گذاشته شده و حتی در صورت اعتراض فعالان محیط زیست، باید تعهدات خودرا عملی نماییم.

عبدالرضا دانایی اضافه كرد: امسال دو هزار میلیارد ریال اعتبار برای مالچ پاشی، بیابان زدایی و نهالكاری به این اداره كل اختصاص داده شده است كه برنامه داریم در شهرستان های شوش، دشت آزادگان و حمیدیه آنرا هزینه نماییم.
وی افزود: هیچ جایگزینی برای مالچ نفتی وجود ندارد؛ بدین سبب در زمین های ماسه ای كه نهالكاری امكان ندارد و عملیات «قرق» جواب نمی دهد، مبادرت به مالچ پاشی نفتی می نماییم.
دانایی افزود: مالچ پاشی در خوزستان طبق توافق با سازمان حفاظت محیط زیست، اداره كل حفاظت محیط زیست خوزستان و اداره كل بحران استانداری اجرا می شود.
فعالان محیط زیست دست از اعتراض برنداشتند. در ۱۴ اسفند ماه بود كه یك انجمن محیط زیستی در خوزستان، با بیان جرم مقابل اداره كل منابع طبیعی این استان، خواهان توقف مالچ پاشی نفتی در خوزستان شد.
یك انجمن محیط زیستی در خوزستان از اداره كل منابع طبیعی و آبخیرداری این استان به علت مالچ پاشی نفتی و كشتار جانوران و از بین بردن گونه های گیاهی، به مراجع قضائی شكایت و مقابل آنها اعلام جرم كرده است.
مدیر انجمن مردم نهاد دیده بان جلگه سبز خوزستان درباره این شكایت توضیح داد: اداره كل منابع طبیعی خوزستان در یك هفته گذشته مالچ پاشی نفتی در منطقه «بیت كوصر» دشت آزادگان را آغاز كرده، این مساله موجب كشته شدن گونه های گیاهی و جانوری منطقه می شود كه بعضی از آنها بسیار نادر و در لیست گونه های در معرض خطر جهانی ثبت شده اند.

شبنم قنواتی زاده اضافه كرد: اعلام جرم به دادستان دشت آزادگان ارائه شده و مستندات پرونده تهیه و نظر كارشناسان و متخصصان امر نیز در حال جمع آوری و ضمیمه شدن است.
۱۷ اسفند كار مالچ پاشی نفتی در دشت آزادگان كه پرونده آن با شكایت یكی از انجمن های زیست محیطی خوزستان به جریان افتاده بود، با دستور مراجع قضائی متوقف گردید.
مدیر انجمن زیست محیطی دیده بان جلگه سبز خوزستان بیان كرد: دستور دادیار شعبه اول دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان دشت آزادگان، در خصوص توقف عملیات مالچ پاشی در منطقه «بیت كوصر» این شهرستان، به این انجمن ابلاغ گردیده است.
خرسندیِ نیمه تمام
اما توقف مالچ پاشی و خوشی فعالان محیط زیست طولی نیانجامید كه خبر فعال شدنِ مجدد مالچ پاشان در منطقه به گوش رسید.
۲۵ اسفند عملیات مالچ پاشی نفتی در دشت آزادگان بیت كوصر كه با شكایت فعالان محیط زیست خوزستان و دستور دادستان این شهرستان متوقف شده بود، باردیگر از سرگرفته شد.
سید باقر موسوی یكی از محیط بان های دشت آزادگان، كه اطلاع رسانی درباره این منطقه را برعهده گرفته، در صفحه اینستاگرام خود از آغاز مجدد مالچ پاشی نفتی در این منطقه آگاهی داد.
مالچ پاشی نفتی در بیت كوصر با وجود تجمع و اعتراض فعالان محیط زیست، از اوایل اسفند شروع شده بود كه اعتراض كارشناسان و فعالان محیط زیست را به دنبال داشت.
همچنین محمد درویش، عضو هیأت علمی مؤسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع كشور در اینباره به خبرنگار مهر اظهار داشت: آنجا پوشش گیاهی خیلی خوبی دارد و اگر بتوانند منطقه را قرق كنند كه دام واردش نشود، پوشش گیاهی می تواند كاملاً به آنجا برگردد. اصولاً جایی كه میانگین ریزش های آسمانی اش بالای ۸۰ میلی متر در سال باشد این پتانسیل را دارد كه اگر مدیریت شود پوشش گیاهی به آن ناهمواری های ماسه ای برگردد. معمولاً جاهایی كه میانگین بارندگی اش كمتر از ۸۰ میلی متر در سال باشد و نزدیك به مراكز سكونتگاهی یا صنعتی و جاده ها یا ریل های قطار باشد را به سفارش مالچ پاشی می كنند.

درویش اضافه كرد: در غیر این صورت هیچ جایی را سفارش به مالچ پاشی نمی نماییم. میانگین بارندگی در خوزستان نیز دو یا سه برابر بیشتر از رقمی است كه ذكر كردم و در منطقه بیت كوصر نیز همچنین است. اگر در اسفند ماه به همان منطقه بروید شاهد پوشش گیاهی خوبِ آنجا می شوید و نیازی به مالچ پاشی ندارد.
وی با اشاره به اینكه مالچ پاشی موجب می شود سطح زمین گرم تر شود توضیح داد: در نتیجه اختلاف دما افزوده می شود و خیلی از جانداران ریز از بین خواهند رفت. اكوسیستم لطمه خواهد دید و بارندگی های كه اتفاق می افتد بجای اینكه در زیر زمین نفوذ كند در سطح زمین جمع و تبخیر می شود. مالچ پاشی موجب می شود سطح زمین مسموم شود و جانداران لطمه ببینند و اینها خطرات جدی هستند كه باید آنها را درنظر بگیریم.
عضو هیأت علمی مؤسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع كشور اضافه كرد: ما در بخش مؤسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع یك طرح تحقیقاتی با عنوان تثبیت ناهمواری های ماسه ای، با و بدون مالچ را اجرا كردیم و به این نتیجه رسیدیم كه این تثبیت باید بدون مالچ های نفتی صورت گیرد. متولیان اگر مؤسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع را بعنوان بازوی مشورتی خودشان می دانند باید به نتایج این طرح كه همكارانشان انجام دادند احترام بگذارند.
درویش با اشاره به اینكه چند سال روی این پژوهش كار شده است، اضافه كرد: چندین نمونه دیگر مالچ را نیز آزمایش كردیم و مالچی كه از نظر محیط زیستی و قیمت و ماندگاری وجود داشته باشد وجود ندارد. در جاهایی كه بالای ۸۰ میلی متر بارندگی هست با مدیریت چرا و قرق می توانیم پوشش را برگردانیم. مناطقی كه نیاز به مالچ پاشی دارند بسیار محدود هستند.
وی توضیح داد: واقعیت این است كه در اجرای طرح های قدیمی اصراری وجود دارد و می گویند چون ۵۰ سال است این كار را انجام می دهیم پس باید ادامه بدهیم در صورتیكه دانش و علم در حال پیشرفت است و ما باید تلاش نماییم به این وضعیت تغییر بدهیم. در هر صورت باید از بازوی مشورتی خودشان تمكین كنند. یكی از بهترین روش ها، قرق كردن و استفاده از گونه های متناسب با اقلیم منطقه كه سازگار باشند است.
درویش اضافه كرد: الان به دلیل بارندگی خوبی كه در منطقه وجود داشته شرایط برای قرق خیلی خوب است. قرق اصلاً گران تر نیست اما نیاز به این دارد كه جامعه محلی را همراه كنند. تشكل های مردم نهاد وارد كار شوند و با دامداران صحبت كنند كه چرا باید این محل قرق شود و چرا می توانند پس از خردادماه گونه های علفی كه به گل رسیدند آنها را برداشت كنند.
عضو هیأت علمی مؤسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع كشور تاكید می كند: برای قرق و اجرای روش های نوین، نیاز به كار با مردم است و كار با مردم به هوشمندی و درایت نیاز دارد، دردسرهای خاص خودش را دارد و اینها حوصله این كار را ندارد و بی دردسرترین روش را انتخاب كردند.

درویش اظهار نمود: من و دكتر حسین آخانی و دكتر حمیدرضا عباسی عضو هیئت علمی بخش تحقیقات بیابان، نامه های مستقلی را برای دادستان دشت آزادگان فرستادیم و نظر رسمی و علمی خودمان كه چرا مالچ پاشی غیرعلمی است را برای وی فرستادیم. امیدواریم در نظر بگیرد و دستور تعطیلی این كار را بدهد.
وی درباره تصمیم محیط زیست برای تأیید مالچ پاشی اظهار داشت: متأسفم از سازمان محیط زیست كه این همه انفعالش واقعاً فقط من را گرفتار افسردگی می كند. معاون سازمان محیط زیست پای صورت جلسه ای را امضا نموده است كه چراغ سبز به مالچ پاشی نشان می هد.
تصمیم از بالا
شبنم قنواتی، مدیر انجمن مردم نهاد دیده بان جلگه سبز خوزستان كه پیگیرِ منع مالچ پاشی است بعد از فعالیتِ مجدد مالچ پاشی در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار داشت: مالچ پاشان پنج روز كارشان متوقف گردید و مجدد از ۲۲ اسفند آغاز به كار كردند. دادستان دشت آزادگان می گوید، منابع طبیعی حین پاسخ دادن به ما، كارشناسان و متخصصان خودشان را می آورند و می گویند ما تجربه ۵۰ ساله مالچ پاشی را داریم. از ما هم اظهارات اساتید كشوری را درباب غیرعلمی بودن مالچ پاشی را خواستند تا طرح متوقف شود.
قنواتی توضیح داد: طبق نظر دادستان، همین كار را كردیم و در جلسه ای كه با مدیر كل منابع طبیعی داشتیم می گویند مستندات شما به درد ما نمی خورد. منظورشان اظهارات شخصیت های علمی و كشوری است. شخصاً با مشاور مركز پژوهش های مجلس شخصی به نام دكتر فاطمی صحبت كردم و وی اظهار داشت كه گزارش مفصلی را برای مدیر كل منابع طبیعی خوزستان ارسال كرده است.
این فعال محیط زیست اشاره كرد: اینها فقط حرف خودشان را قبول دارند و حرف علمی هیچ استاد كشوری را نمی پذیرند. اصلاً انتظار نداشتم از مدیر كل حفاظت محیط زیست استان و دیگر مسئولان محیط زیست كه همیشه به روز بودند اما علناً به ما گفتند كه ما در حال هم اندیشی هستیم و معین نمی باشد خروجی جلسه به منع مالچ پاشی ختم شود. وی را پدر محیط زیست استان می دانستیم اما این رویكردش برایم عجیب بود.

قنواتی اضافه كرد: سرپرست منابع طبیعی استان ابتدای جلسه گفت نه آقای اشرفی تصمیم گیرنده است و نه من می توانم كاری كنم و تصمیم از بالا گرفته شده است.
وی با اشاره به اینكه اگر مدیركل بگوید من تصمیم گیرنده نیستم پس مفهوم مدیركل و وظیفه اش در خوزستان چیست، اظهار نمود: كسانی كه از بالا برای ما تصمیم می گیرد چه افرادی و با چه اهدافی هستند؟ اینقدر راحت باید برای یك مدیر كل تصمیم گیری شود؟
مدیر انجمن مردم نهاد دیده بان جلگه سبز خوزستان با اشاره به اینكه مدیران و مسئولان در این منطقه نسبت به این اقلیم و زیست بوم این منطقه نسبت به مسئولان كشوری مسلط تر هستند، اضافه كرد: آیا باید مسئولان كشوری بگویند اولویت یك مالچ پاشی كجاست؟ تا زمانی كه پایش میدانی در این منطقه نشود چگونه برای ما تصمیم می گیرند؟ منطقه بیت كوصر بكر است و هیچ راه مواصلاتی ندارد و هیچ روستایی و تأسیسات نفتی و …هم آنجا نیست. ما چندین بار بازدید میدانی رفتیم و فقط یك گروه عشایر موقتی آنجا هستند.
قنواتی اظهار داشت: مساحتی كه برای مالچ پاشی در نظر گرفته اند ۷۰۰ هكتار است كه ۷۰ هكتار تا الان مالچ پاشی شده است. وقتی وارد اعتراضات شدیم برخی به یكی از افراد انجمن پیشنهاد ۵۰ میلیون تومان را می دهد كه به من بگویند شكایتم را پس بگیرد. ما این را در جلسه مطرح كردیم و معاون منابع طبیعی در جلسه در واكنش به این صحبتمان به مدیركل گفت ما برعكس این ماجرا را شنیدیم.
قنواتی اشاره كرد: پروژه میلیاردی است. كل بودجه حدود ۲۰۰ میلیارد تومان است. زمانی كه شكایت را انجام دادیم دقیقاً یك روز پس از شكایت این پیشنهاد به ما داده می شود در صورتیكه چهار روز بعد از شكایت، دستور توقف موقت مالچ پاشی از طرف دادستانی صادر شد.
وی درباره تلاش مالچ پاشان برای وساطت و پس گرفتن شكایتِ این انجمن اظهار داشت: پس از شكایتمان، به مرور تلاش هایشان برای وساطت بیشتر شد. اهتمام می كردند كاری كنند كه شكایتمان را پس بگیریم. اما من جواب تلفن هیچكدام را ندادم. می گفتند پیمانكار روزی ۵۰ میلیون تومان ضرر می بیند.
قنواتی توضیح داد: ما بعنوان فعال محیط زیست طبق اصل ۵۰ قانون اساسی واكنش نشان دادیم. مالچ پاشی از اوایل اسفند آغاز شد. حدود ۷۰ نفر به صورت گروهی در تاریخ ۹ اسفند به بازدید رفتیم. در بازدید با برخورد خیلی نامناسبِ یگان منابع طبیعی دشت آزادگان مواجه شدیم و از برخورد آنها با ما فیلم گرفتیم. البته به مدیر كل گفتیم و گفت به یگان منابع طبیعی دشت آزادگان اخطار جدی می دهد. متأسفانه از ۲۲ اسفند مالچ پاشی را مجدد شروع كردند.

وی اظهار نمود: به دادستانی بازگشت كردیم و گفتند پرونده عدم صلاحیت خورده است و به استان منتقل و از بالا دستور صادر گردیده است. سپس به دادگستری در منطقه باهنر اهواز بازگشت كردیم و دادگستری باهنر گفت هنوز پرونده به این شعبه ارسال نشده است. بعداً از طریف یكی از نمایندگان جدید مجلس اهواز متوجه شدیم كه پرونده را ثبت سیستم نكردند. همه اینها موجب ایجاد زمان برای مالچپاشان می شود.
مدیر انجمن مردم نهاد دیده بان جلگه سبز خوزستان ضمن ابراز تأسف برای برخی از مسئولان محیط زیست استان اظهار داشت: طی جلسه ای كه با منابع طبیعی و محیط زیست داشتیم متأسفانه افرادی كه باید یكه تاز حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی استان باشند متأسفانه متزلزل ترین افراد در جلسه بودند. حتی حس كردیم كه مدیر كل منابع طبیعی را می شود با گفت و گو و استدلال قانع كرد اما دیگر مسئولان را خیر.
گره در باد نزن
به نظر می رسد طبق گفته متولیان، مالچ پاشی یك تعهد و دستور است كه باید عملی شود. برخلاف اظهارات شخصیت های علمی كشور اما پروژه مالچ پاشی بعد از توقفی كوتاه باردیگر از سر گرفته شد. سكوت خیلی از مسئولان دراین باره خصوصاً استاندار خوزستان می تواند حاوی پیام هایی برای فعالان محیط زیست باشد. پیامی كه شاید به آنها می گوید گره در باد نزنید. مالچپاشی وظیفه است.

1399/01/05
23:48:52
5.0 / 5
3233
تگهای خبر: آب , بازار , بحران , بودجه
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است