جزئیات تجارت ایران و اروپا در سال 2019

جزئیات تجارت ایران و اروپا در سال 2019 نت واش: با وجود ادعاهای اتحادیه اروپا درباره پشتیبانی از برجام و تداوم تعاملات اقتصادی با ایران، در عمل كشورهای اروپایی هیچ برنامه مشخصی را ارائه نمی دهند و آمار تجارت ایران و اروپا در سال 2019 نیز این مساله را تایید می كند.


به گزارش نت واش به نقل از ایسنا، برمبنای جدیدترین آمارهایی كه اتاق بازرگانی تهران منتشر نموده در ۹ ماهه ابتدایی سال جاری میلادی، صادرات ایران به اروپا در قیاس با مدت مشابه سال قبل حدودا ۹۴ درصد كاهش یافته است.
در شرایطی كه ایران در ۹ ماهه ابتدایی سال ۲۰۱۸، ۸.۶ میلیارد یورو صادرات به اروپا داشت، این عدد امسال به ۵۰۰ میلیون دلار كاهش یافته و كاهشی ۹۴ درصدی را نشان میدهد.
در واردات نیز آمارها به شكل قابل توجهی كاهش یافته اند. در این مدت ایران ۳.۴ میلیارد یورو از اروپا واردات داشته كه در قیاس با ۹ ماهه ابتدایی سال ۲۰۱۸ و واردات ۶.۹ میلیارد یورویی؛ كاهشی ۵۱ درصدی را نشان میدهد.
مهم ترین تفاوت رخ داده در گروه صادراتی ایران به اروپا مربوط به گروه كالاهای صنعتی و طبقه بندی شده همچون سوخت های معدنی است كه در ۹ ماهه ابتدایی سال ۲۰۱۸، ۸۹ درصد از كل صادرات ایران به اروپا را تشكیل می داده و امسال به شكل قابل توجهی كاهش یافته است.
كشورهای آلمان، ایتالیا، اسپانیا و رومانی اصلی ترین اروپایی هایی بوده اند كه در این مدت از ایران كالا وارد كرده اند و در ۹ ماهه نخست سال ۲۰۱۹ نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۱۸، صادرات ایران به كشورهای دانمارك، استونی، لتونی و بلغارستان افزایش یافته است.
در واردات نیز آلمان اصلی ترین صادركننده اروپایی به ایران بوده است و بعد از آن ایتالیا، هلند، فرانسه و بلژیك قرار دارند. بیشترین كاهش واردات ایران در ۹ ماهه ابتدایی سال ۲۰۱۹ نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۱۸ به ترتیب از كشورهای لوكزامبورگ، لتونی، سوئد، فنالند، اسلواكی و رومانی بوده است.
منبع:

1398/09/24
11:56:14
5.0 / 5
4624
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است