قائم مقام سازمان جنگل ها مطرح كرد

نقش كشاورزی در وضعیت حوزه های آبخیز و سفره های آب زیرزمینی

نقش كشاورزی در وضعیت حوزه های آبخیز و سفره های آب زیرزمینی نت واش: قائم سازمان سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری تصریح كرد: باید با مدیریت كشاورزی و همینطور مدیریت حوزه سرزمینی در اكوسیستم های بالادستی، حوزه های آبخیز را تقویت نماییم و سالانه یكی - دو میلیارد مترمكعب از بیلان منفی ۱۱ میلیارد متر مكعبی سفره های آب زیرزمینی بكاهیم.


ناصر مقدسی در گفت وگو با ایسنا، اظهار نمود: مشكلات منابع آبی كشور و وضعیتی كه با آن مواجه هستیم به گونه ای است كه باید اكوسیستم های حساس و حوزه آبخیز را به درستی مدیریت كرد.
وی اضافه كرد: وضعیت بارندگی مناسب نمی باشد و خیلی از استان ها كمتر از ۵۰ درصد از میانگین بارندگی های اخیر خود بارش داشته اند؛ ازاین رو شرایط اقتضا می كند آب را در همان مكانی كه فرود می آید مدیریت و به خوبی جذب نماییم چراكه اگر عرصه های حوزه آبخیز به خوبی مدیریت شود می تواند آثار بسیار مناسبی در حوزه های مختلف باقی بگذارد تا ضمن تقویت حوزه های آبخیز و آبخوان ها سفره های آب زیرزمینی هم تقویت شود.
قائم مقام سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری اظهار داشت: مهمترین كار در حوزه آبخیز داری تقویت پوشش گیاهی است به گونه ای كه در وهله نخست نباید آن چیزی كه موجود داریم را از دست دهیم، چون كه همه پژوهش ها نشان داده است كه اگر اكوسیستم های طبیعی تخریب شود قدرت بازسازی آن با عنایت به شرایط كنونی خیلی سخت و زمان بر خواهد بود. از جانب دیگر باید فعالیت های مناسبی همچون كشاورزی پایدار را مد نظر قرار دهیم، چون كه اگر این برنامه ریزی صورت نگیرد و عمل نشود نه تنها آب زیادی از دست می دهیم بلكه فرسایش خاك هم در انتظار ماست.
مقدسی تصریح كرد: انجام كارهای انتزاعی به تنهایی حلال مشكلات منابع طبیعی نیست؛ ازاین رو اگر می خواهیم از وضعیت نامناسبی كه هم اكنون در آن قرار داریم، خارج شویم و اگر می خواهیم بیلان منفی ۱۱ میلیارد متر مكعبی سفره های آب زیرزمینی را سالانه یكی - دو میلیارد مترمكعب بهبود بخشیم باید مدیریت كشاورزی، برنامه ریزی و مدیریت در حوزه سرزمینی را در اكوسیستم های بالادستی حوزه های آبخیز تقویت نماییم.
وی با اشاره به افزایش اعتبار فعالیت های آبخیزداری در لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ اظهار داشت: فعالیت های حوزه آبخیزداری در لایحه بودجه سال آینده مورد توجه مسئولان قرار گرفته بودجه آن هم افزایش یافته است.1396/10/21
21:15:34
5.0 / 5
4796
تگهای خبر: آب , بودجه , كشاورزی
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است