پارسه پول خرد ایران می شود، سكه و دلار با پول جدید چند؟

پارسه پول خرد ایران می شود، سكه و دلار با پول جدید چند؟ به گزارش نت واش با تقدیم لایحه حذف چهار صفر از پول ملی، طبق اعلام بانك مركزی ˮپارسهˮ بعنوان پول خرد ایران مطرح گردیده است كه با این حساب قیمت های فعلی در واحد پولی جدید به این صورت می شود كه هر سكه بهار آزادی چهار میلیون و ۱۵۰ هزار تومانی، ۴۱۵۰ تومان خوانده می شود یا هر دلار آمریكا كه امروز ۱۱ هزار و ۷۰۰ تومان است در سیستم پولی جدید ۱۱ تومان و ۷۰ پارسه یا ۱۱.۷ تومان خوانده می شود.


به گزارش نت واش به نقل از ایسنا، بعد از آنكه طرح حذف چهار صفر از پول ملی ایران توسط بانك مركزی تهیه و در هیات وزیران به تصویب رسید، امروز (۳۰ مرداد) رئیس جمهور این طرح را در چارچوب لایحه ای با یك فوریت به مجلس شورای اسلامی فرستاد.
پیش تر عبدالناصر همتی گفته بود كه اجرای این طرح، حداقل دو سال زمان می برد و هزینه میلیاردی نخواهد داشت؛ البته به قول او با اجرای این طرح، هزینه چاپ پول كاسته می شود و روند حسابرسی ها ساده تر صورت خواهد گرفت.
بر اساس آن چه كه امروز رئیس جمهور برای مجلس شورای اسلامی ارسال كرده، مقرر است كه با حذف چهار صفر از پول ملی هر ۱۰ هزار ریال فعلی (۱۰۰۰ تومان) برابر با یك تومان شده و تومان به واحد اصلی پول ایران تبدیل گردد.
همچنین برای پول خرد هم هر ۱۰۰ پارسه معادل یك تومان در نظر گرفته می شود؛ به عبارت دیگر حالا هر ۱۰ ریال معادل یك تومان است و در واحد جدید هر ۱۰۰ پارسه معادل یك تومان خواهد بود.
با تغییر واحد پول ملی و حذف صفر از آن بطور قطع در ابتدا تفاوت هایی در نحوه گفتار واحد پولی جدید در بین مردم ایجاد خواهد شد، اما آنطور كه به نظر می آید واحد پول ایران شبیه واحد پول خیلی از كشورهای دیگر همچون دلار شده كه تلفیقی از یك واحد اصلی و یك واحد خرد است.
همانطور كه هر دلار هم اكنون برابر با ۱۰۰ سنت است، واحد پول ایران هم به سیستمی مشابه تغییر وضعیت خواهد داد كه مثال هایی را برای روشن تر شدن مبحث خواهیم زد.
برای مثال امروز هر سكه بهار آزادی چهار میلیون و ۱۵۰ هزار تومان است كه بدین سان با واحد پول جدید، قیمت هر سكه برابر با ۴۱۵۰ تومان می شود.
هر نیم سكه هم دو میلیون و ۱۵۸ هزار تومان است كه نیم سكه هم در نظام جدید واحد پولی ۲۱۵۸ تومان خواهد بود.
همچنین هر دلار آمریكا كه امروز ۱۱ هزار و ۷۰۰ تومان است در سیستم پولی جدید ۱۱ تومان و ۷۰ پارسه یا ۱۱.۷ تومان می شود. هر یورو هم ۱۳ هزار و ۲۵۰ تومان است كه ۱۳ تومان ۲۵ پارسه یا ۱۳.۲۵ تومان می شود.
اما شاید این سوال پیش بیاید كه برای قیمت های كمتر این تعریف چگونه خواهد بود؛ برای مثال قیمت محصولی كه به ازای هر كیلوگرم ۸۵۰۰ تومان است، بعد از اجرای طرح حذف چهار صفر و تغییر واحد پولی ایران، هشت تومان و ۵۰ ریال یا به عبارت دیگر ۸.۵ تومان خواهد بود.
نوع نوشتار نخست بیشتر در فرآیندهای حسابرسی و حسابداری استفاده خواهد شد و به احتمال قوی استفاده از ۸.۵ تومان در بین مردم رایج خواهد شد و در مثالی دیگر ۱۵۷۰ تومان فعلی در سیستم جدید ۱.۵۷ تومان خواهد بود.
هرچند كه امكان دارد با اجرای این طرح، مدتی طول بكشد تا همه مردم به آن عادت كنند، اما نكته آنجاست كه خیلی از مردم در مكالمات روزانه خود هم اكنون هم به همین شكل سخن می گویند؛ برای مثال اگر قیمت كالایی ۶۰ هزار تومان باشد، اغلب فروشندگان از تركیب ۶۰ تومان برای گفتن قیمت به مشتری استفاده می نمایند كه در نظام جدید هم همین خواهد بود.1398/05/30
22:19:04
5.0 / 5
4759
تگهای خبر: فروش , مشتری
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است