هجوم بی سابقه پروانه ها به تبریز؛

شهر در تسخیر رنگین بال ها است، پروانه ها مهاجران بی خطر

شهر در تسخیر رنگین بال ها است، پروانه ها مهاجران بی خطر به گزارش نت واش این روزها فرش قرمز زیر پای بال مخملی ها پهن شده است؛ چنان در شهر به رقص آمده اند كه همه دوربین به دست شده اند تا این لحظه های رنگی را ثبت كنند.خبرگزاری مهر، گروه استان ها- آناهیتا رحیمی: چند لحظه ای روی گلی نشست، آهسته با نوك پاهایم به دنبالش رفتم اما حیف كه زود پرید؛ بال های مخملی كه با رنگ سفید و نارنجی عجین شده بود قدری نور هم كه بر آن بتابد همچون مرواریدی در صدف، دلبری می كند. اما قرار نیست مكث كند آسمان باید از وجودش سیراب شود و برای لحظه ای هم كه شده هم نشینی با گل ها را برای خود خاطره سازد.
چنان محو تماشای این موجود ظریف شدم كه یادم رفت بگویم منظورم همان پروانه های خوش خط و خالی است كه این روزها سر از پیله باز كرده و میهمان ناخوانده ی شهرمان شده است تا رونق خاصی به طبیعت بخشند. قبل از این وقتی صحبت از این خوش خط و خال ها می شد، می گفتند پروانه ها كه به شهر نمی آیند باید دل به طبیعت بدهی تا آنها را ببینی؛ دلمان لك زده بود تا در همین گوشه و كنار، پروانه ها را ببینیم كه خدا را شكر بالاخره سری هم به ما زدند.
دیدن این پروانه های زیبا و خوش رنگ، ناخودآگاه مرا به یاد حیاط خانه مادربزرگ می اندازد؛ كودكی دنیای عجیبی دارد ساعت ها منتظر آمدن یك پروانه می نشستم تا بلكه دستان كوچكم آنرا لمس كند و چند روزی میهمان من باشد اما مادربزرگم همیشه می گفت دخترم، خانه پروانه ها طبیعت است، این شد كه فهمیدم پروانه ها باید پرواز كنند.

حضور این پروانه ها هیچ گونه خسارتی به محیط زیست و كشاورزی وارد نمی آورد و نیازی نیست كشاورزان نگران شده و مبادرت به سم پاشی نمایند.
از یاد نبریم كه این بال مخملی ها برای خودشان قصه ای دارند؛ این دفعه آمده اند تا اوج خلقت خداوند و تلفیقی از رنگ ها را به تصویر بكشند جا دارد سراغی از كسانی بگیریم كه رفاقتی دیرینه با پروانه ها دارند بهتر می توانند تا راز دورهمی پروانه ها را برایمان فاش كنند.
فعال محیط زیست در گفتگو با خبرنگار مهر می گوید: تغییرات آب و هوایی و بارش های فراوان، شرایط خاصی را برای رویش گونه های گیاهی كه برای پروانه ها و لاروهای آنها، منبع غذایی هستند را فراهم آورده است. با عنایت به وفور گیاهان، میزبان پروانه ها، چه در مرحله تخم گذاری و چه در مرحله تغذیه هستیم كه سبب حضور طغیانی پروانه ها شده است.
پیمان ابوالفتح پور، به آفت نبودن این پروانه ها اشاره كرده و ادامه می دهد: حضور این پروانه ها هیچ گونه خسارتی به محیط زیست و كشاورزی وارد نمی آورد و نیازی نیست كشاورزان نگران شده و مبادرت به سم پاشی كنند.
شرایط آب و هوایی و پوشش گیاهی مناسب
كارشناس كشاورزی، شرایط آب و هوایی و پوشش گیاهی مناسب را برای وجود پروانه ها مؤثر دانسته و بیان می كند: پروانه هایی كه اخیراً در شهرمان به چشم می خورد با نام علمی Vanessa Cardui (ونسا كاردوئی) شناخته شده اند كه با رنگ بندی تركیبی سفید و نارنجی و سیاه كه عمرشان یك تا دو ماه بوده و نهایتاً امسال تخم گذاری كرده و اگر سال بعد هم آب و هوا و بارش ها، همانند امسال بوده و پوشش گیاهی مناسبی داشته باشیم، باز هم شاهد این پروانه ها در طبیعت خواهیم بود.

منبع غذایی خوب و عامل گرده افشانی
ابوالفتح پور بیان می كند: موج افزایشی این پروانه ها از نقاط گرمسیر كشور از چندین ماه قبل شروع و با افزایش دمای نقاط سردسیر كشور، در این مناطق هم دیده می شوند كه در كشورهای دیگر هم شاهد این پدیده خواهیم بود.
وی در انتها اضافه می كند: این پروانه ها از طرفی با حضورشان شادابی و طراوت خاصی به طبیعت داده اند و می توان بعنوان یك كلاس آموزشی برای دوستداران طبیعت، هنرمندان عكاس، نقاش و حتی كودكان كنجكاومان باشد. از طرفی یك منبع غذایی خوب در چرخه غذایی برای پرندگان و دیگر حشرات بوده و هم عاملی برای گرده افشانی دیگر گیاهان محسوب می گردند. كاش مراقب این پروانه ها باشیم
جالب اینجاست امروز بخت با ما یار شد و شنیدن لهجه زیبای اصفهانی، مرا به سمت این توریست كشانید همه به خوبی می دانیم شهر نخستین ها در فصل تابستان، پذیرای مهمانان زیادی است. امسال هم كه پرواز رنگین بال ها، زیبایی دوچندانی به شهر بخشیده. مریم در گفت و گو با خبرنگار مهر می گوید: ما هر سال به تبریز سفر می نماییم و از روزی كه رسیده ایم پرواز پروانه ها در شهر به خصوص فضاهای سبز، خیلی هیجان كننده است و كلی عكس از این پروانه ها گرفتم. دیدن پروانه ها در شهر حس خوبی دارد اما كاش به خوبی از آنها مراقبت نماییم چون افرادی هستند كه پروانه ها را جمع آوری كرده و مبادرت به تهیه كلكسیون می كنند. به نظر من دیدن و پرواز پروانه ها در آسمان دلچسب تر از دیدن آنها بعنوان یك كلكسیون است.
حضور پروانه ها به علت شرایط محیطی مناسب
نام این پروانه ها، خانم قشنگ و خانم رنگی است. سالیان سال است كه در شهرستان های مختلف استان حضور می یابند و تا كنون آفت زا و خسارت زا نبوده اند، علت پرشمار بودن این پروانه ها در سطح شهر تبریز به دلیل شرایط محیطی مناسب می باشد. به قول معاون حفظ نباتات سازمان جهاد كشاورزی، نام این پروانه ها، خانم قشنگ و خانم رنگی است. سالیان سال است كه در شهرستان های مختلف استان حضور می یابند و تا كنون آفت زا و خسارت زا نبوده اند، علت پرشمار بودن این پروانه ها در سطح شهر تبریز به دلیل شرایط محیطی مناسب می باشد. این نوع پروانه ها عمدتاً در جلفا و شبستر بوده و بر اساس گزارش های اخیر در سراب، بستان آباد و هم چنین در تبریز هم وجود دارد.
به سراغ من اگر می آیید نرم و آهسته بیایید / ‏‬مبادا ترك بردارد چینی نازك تنهایی من
مثل همیشه به یاد زنگ انشا می گویم خداوند زیباست و زیبایی ها را دوست دارد؛ تماشای خلقت خداوند، صفحه جدیدی از عظمت اش را برایمان به تصویر می كشد تا بدانیم خداوند هر مخلوقی را به طرز زیبایی خلق كرده است. شاید دیدن همین پروانه های زیبا نشان از قدرت بی انتها خداوند باشد كه این روزها شهر نخستین ها، میزبان بال مخملی های رنگارنگ شده است.


منبع:

1398/03/22
15:33:04
5.0 / 5
5063
تگهای خبر: آب , پرواز , كشاورزی , محیط زیست
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است