خطر سرمازدگی در كمین محصولات كشاورزی یزد

خطر سرمازدگی در كمین محصولات كشاورزی یزد به گزارش نت واش كارشناس پیش بینی اداره كل هواشناسی استان یزد، با اشاره به كاهش قابل ملاحظه دمای هوای استان در ایام پایانی هفته جاری، اظهار داشت: خطرسرمازدگی برای محصولات كشاورزی وجود دارد.


محمدرضا شیرغلامی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا با اشاره به گذر موج ناپایدار جوی از استان و استقرار سلول كم فشار سطحی، اظهار نمود: در ساعات بعدازظهر و اوایل شب امروز دوشنبه دوم اردیبهشت و فردا سوم اردیبهشت ماه برای استان یزد وزش باد شدید، گرد و خاك و گاهی توفان در اغلب نقاط استان پیش بینی می شود.
وی ادامه داد: همینطور رگبار پراكنده باران برای امروز بخصوص در مناطق نیمه جنوبی استان دور از انتظار نیست.
كارشناس پیش بینی اداره كل هواشناسی استان یزد، در ادامه با بیان این كه برای فردا سه شنبه و بخصوص روزهای چهارشنبه، پنج شنبه و جمعه كاهش قابل ملاحظه هشت تا ۱۰ درجه ای دما پیش بینی می شود، اظهار داشت: در مناطق كوهستانی و سردسیر استان دمای هوا به صفر و یا زیر صفر هم می رسد.
وی با اشاره به این كه خطر سرمازدگی برای محصولات كشاورزی وجود دارد، خاطرنشان كرد: به كشاورزان سفارش می شود تمهیدات لازم در جهت كاهش خسارات محصولات كشاورزی ناشی از سرمازدگی به عمل آوردند.
شیر غلامی در انتها با بیان این كه دمای هوای یزد طی شبانه روز گذشته بین ۱۶ و ۳۱ درجه سانتی گراد در نوسان بوده است، تصریح كرد: پیش بینی می شود دمای هوای یزد در گرم ترین ساعات امروز به ۳۲ درجه سانتی گراد، فردا به ۲۴ درجه سانتی گراد، چهارشنبه به ۲۰ درجه سانتی گراد و در خنك ترین ساعات این سه شب آینده به ترتیب به ۱۴، ۸ و ۸ درجه سانتی گراد برسد.
به دنبال هشدارهای سازمان هواشناسی یزد در خصوص خطر سرمازدگی محصولات كشاورزی استان در ایام پایانی این هفته، كارشناسان سازمان جهاد كشاورزی یزد سفارش های لازم برای مقابله با این خطر را عرضه كردند.
به گزارش نت واش به نقل از ایسنا، فروردین ماه سال جاری با آغاز بارندگی های مداوم و سیل آسایی شروع شد كه خیلی از استان ها همچون یزد كویری هم از این بارش ها و سیلاب های كوچك و بزرگ آن بی نصیب نبودند.
این سیلاب ها كه گاهی با تگرگ هایی همراه می شدند خساراتی جبران ناپذیر به بخش های مختلف بخصوص بخش ناتوان و صدمه پذیر كشاورزی وارد كردند.
انگار این صدمه ها به آخر نرسیده و امروز با كسب اطلاعاتی از سازمان هواشناسی استان یزد آگاه شدیم خسارات دیگری كه این دفعه متأثر از بارندگی نیست محصولات كشاورزی یزد را در ایام پایانی نخستین هفته اردیبهشت ماه تهدید می كند.
محمدرضا شیر غلامی، كارشناس پیش بینی اداره كل هواشناسی استان یزد در گفت و گوی خود با خبرنگار ایسنا از كاهش قابل ملاحظه ۸ تا ۱۰ درجه ای دمای هوای استان اطلاع داد و اضافه كرد: در مناطق كوهستانی و سردسیر استان دمای هوا به صفر و یا زیر صفر هم می رسد.
ایشان در ادامه صحبت های خود به خطر سرمازدگی كه محصولات كشاورزی استان را در این روزهای پایانی تهدید می كند، اشاره نمود و اظهار داشت: به كشاورزان سفارش می شود تمهیدات لازم در جهت كاهش خسارات محصولات كشاورزی ناشی از سرمازدگی به عمل آوردند.
«سیدجمال سجادی پور» هم با بیان این كه سرما امشب دوم اردیبهشت ماه، فردا و پس فردا شب محصولات كشاورزی را تهدید می كند، اظهار نمود: ضروری می باشد كشاورزان از قبل آمادگی مقابله سردی هوا داشته باشند و در همان شب سرما باغ خویش را غرق آبی كنند.
وی با بیان این كه باغ های مجهز به سیستم آبیاری بارانی باید در شبی كه هوا سرد است سیستم خویش را راه اندازی كنند، اضافه كرد: اگر هم آبیاری آنها به شیوه قطره ای است در این شب قطره ها فعال كنند.
رئیس سازمان جهاد كشاورزی استان یزد، با اشاره به این كه هدف از غرق آبی كردن باغ ها در شب های سرد ایجاد رطوبت است، اظهار داشت: باغداران برای گرم كردن باغ ها هم باید بخاری باغی خویش را روی چهار درجه سانتی گراد تنظیم كنند.
وی به ضرورت تهیه دماسنج تاكید و بیان كرد: افراد هشدارها را جدی بگیرند و به محض این كه حرارت به چهار درجه سانتی گراد رسید دود سفید ایجاد كنند.
سجادی پور قرار دادن پوست بادام، پسته و گردو در داخل گونی و مرطوب كردن آنها با مقداری گازوئیل را راهكار ایجاد دود سفید عنوان و تصریح كرد: این پوست ها باید با حرارت كم بسوزد كه فقط دود ایجاد كند.
او در آخر تصریح كرد: كشاورزان و باغداران به هیچ عنوان از لاستیك برای گرم كردن استفاده نكنند و اگر ناچار شدند از لاستیك های كوچك استفاده كنند.

1398/02/02
22:42:33
5.0 / 5
4892
تگهای خبر: آب , كشاورزی , لاستیك , محصولات
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است