به دلیل زیر آب رفتن پارك ملی دز؛

اطلاعی از وضعیت گوزن های زرد ایرانی در دسترس نیست

اطلاعی از وضعیت گوزن های زرد ایرانی در دسترس نیست نت واش: رئیس اداره پارك ملی دز اظهار داشت: با عنایت به سیلاب و زیرآب رفتن پارك ملی دز، تابحال اطلاعی از وضعیت گونه های گوزن زرد ایرانی در دسترس نیست.رضا قپانچی پور در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار نمود: از هفت روز پیش، افزایش قابل توجه دبی رودخانه دز سبب زیر آب رفتن پارك ملی و منطقه حفاظت شده دز شد كه سایت اداری این پارك به منظور جلوگیری از خسارت احتمالی سیلاب تخلیه شد.
وی اضافه كرد: تمام ماشین آلات و وسایل موجود در اداره پارك ملی دز كه قابلیت جابجایی داشتند به منظور جلوگیری از خسارت احتمالی سیلاب به مناطق دیگر منتقل شدند و ماشین آلات این اداره به پاركینگ شركت شهید بهشتی و اسلحه ها به اسلحه خانه منتقل شدند.
رئیس اداره پارك ملی دز با اشاره به اینكه این وضعیت تا اطمینان از شرایط رودخانه دز ادامه دارد، اظهار داشت: پارك ملی و منطقه حفاظت شده دز حدود ۱۷ هزار هكتار است كه بیشتر مناطق آن به سبب افزایش دبی رودخانه زیر آب رفته است.
قپانچی پور اضافه كرد: با عنایت به اینكه هنوز وضعیت سیلابی منطقه اختتام نیافته، هم اكنون هیچ گونه اطلاعی از گونه های در حال انقراض گوزن های زرد ایرانی كه در منطقه حفاظت شده پارك ملی دز هستند در دسترس نیست و این امر به دغدغه اصلی ما تبدیل گشته است.
وی بیان كرد: در این بین نكته ای كه نگرانی ما را كمتر كرده، این است كه گوزن حیوانی زرنگ، زیرك و شناگر ماهری است و به راحتی در آب شناور می شود و اگر در میان فنس ها یا محل خاصی گرفتگار نشود امكان غرق شدن آنها وجود ندارد.
رئیس اداره پارك ملی دز اشاره كرد: در سیلاب سال ۹۵ كه حجم سیلاب نسبت به امسال بسیار بیشتر بود تنها یك رأس تلفات داشته ایم و گوزن ها در صحت و سلامتی كامل بودند ازسویی پس از سیلاب سال ۹۵ یك تپه بزرگ برای گوزن ها به وجود آمد تا گوزن های زردایرانی در مواقع سیلاب از این تپه استفاده كنند.
قپانچی پورعنوان كرد: با عنایت به اینكه قسمتهایی از فنس های سایت گرفتار لطمه شده و احتمال می رود كه گوزن ها از سایت خارج شده باشند از مردم درخواست می شود در صورت مشاهده آنها سریع با اداره پارك ملی دز تماس گرفته و همین طور از هرگونه لطمه رساندن به این گونه در حال انقراض اجتناب كنند.
وی همین طور اظهار داشت: طی چند روز اخیر عكسی در فضای مجازی منتشرشد كه محاصره شدن پاسگاه محیط بانی دز در بخش چغامیش دزفول را نشان داده است كه این عكس مربوط به سال ۹۵ است. پاسگاه محیط بانی گرفتار آبگرفتگی شده اما به وسعت آبگرفتگی سال ۹۵ نیست و طی روزهای گذشته تا به امروز به وسیله قایق اقلام خوراكی و غیره برای محیط بانان در پاسگاه محیط بانی ارسال شده است.
رئیس اداره پارك ملی دز درانتها یادآورشد: با عنایت به بالا بودن سطح آب درحال حاضر نمی توان میزان خسارت وارده به پارك ملی دز را برآورد كرد بدین سبب سپس فرونشست سیلاب میزان خسارت و سرنوشت گوزن های زرد ایرانی مشخص خواهد شد.
به گزارش نت واش به نقل از مهر، پارك ملی دز زیستگاه گونه های مختلف جانوری خصوصاً گوزن زرد ایرانی است كه در ۱۵۰ كیلومتر از مسیر رودخانه دز امتداد دارد و از آن بعنوان تنها باقی مانده جنگل های گرمسیری جهان نام برده می شود.
پارك ملی و منطقه حفاظت شده دز رویشگاه جنگلی نیمه گرمسیری حاشیه رودخانه دز همین طور همچون زیستگاه های ثمین پرندگان بوده كه دارای میكروتالاب های منحصر به فرد و زیستگاه غنی انواع آبزیان و پرندگان است.

1398/01/17
15:06:06
5.0 / 5
5106
تگهای خبر: آب , ماشین
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است