مهر خبر می دهد؛

صدور مجوز شكار ۲۰۰ هزار پرنده در استان تهران

صدور مجوز شكار ۲۰۰ هزار پرنده در استان تهران نت واش: تا كنون بیشتر از ۲ هزار متقاضی شكار پرنده، از محیط زیست استان تهران مجوزی گرفته اند كه به شكارچی اجازه می دهد طی سه ماه، پنجشنبه ها و جمعه ها عازم طبیعت شده و هر روز ۴ پرنده شكار كند.به گزارش نت واش به نقل از مهر، مسئولان محیط زیست تصمیم گرفته اند در استان تهران به میزان «نامحدود» پروانه شكار پرنده صادر كنند. یعنی هر متقاضی كه با اسلحه مجاز به اداره كل حفاظت محیط زیست استان تهران بازگشت كند، می تواند مجوز شكار پرنده دریافت كند بی آنكه هیچ محدودیتی در تعداد پروانه های صادر شده وجود داشته باشد. این اتفاق در حالی صورت گرفته كه كارشناسان بتازگی انتقادات گسترده ای نسبت به صدور مجوز شكار پرنده، خصوصاً در فصل شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان مطرح كرده اند اما سازمان حفاظت محیط زیست دست مدیران كل استانی را باز گذاشته تا هرقدر كه می خواهند پروانه شكار پرنده صادر كنند.
آن گونه كه یك منبع مطلع در سازمان محیط زیست به خبرنگار مهر اعلام نموده هر متقاضی كه با اسلحه مجاز به اداره كل حفاظت محیط زیست استان تهران بازگشت كند می تواند مجوز شكار پرنده دریافت كند، بی آنكه هیچ محدودیتی در تعداد پروانه های صادر شده وجود داشته باشد. تا كنون بیشتر از ۲ هزار متقاضی شكار پرنده، از این اداره كل مجوز گرفته اند. مجوزی كه به شكارچی اجازه می دهد در یك بازه زمانی حدودا سه ماهه، پنجشنبه ها و جمعه ها عازم طبیعیت شده و هر روز ۴ پرنده شكار كند. با یك حساب سرانگشتی اگر هر شكارچی، آخر هر هفته ۸ پرنده شكار كند، طی سه ماه، ۹۶ پرنده شكار خواهدنمود. با احتساب اینكه تا كنون بیشتر از ۲ هزار متقاضی پروانه دریافت كرده اند تا اختتام بهمن ماه، بیشتر از ۲۰۰ هزار پرنده از آسمان استان تهران حذف می شوند.
یكی از اهالی روستای جورد به خبرنگار مهر می گوید: فرهنگسازی درباره رفتار صحیح با حیوانات و اهمیت نگهداری از طبیعت طی یكی دو پارسال در منطقه رشد قابل توجهی داشت. به بچه ها آموخته بودیم كه حیات وحش، با ارزش است. پرندگان باارزش هستند. حتی كلاغ و گنجشك اما حالا همین بچه ها با صف ماشین های شكارچیان مواجه گشته اند و پنجشنبه و جمعه ها از پگاه تا غروب، صدای شلیك گلوله، برای كسی آرامشی باقی نمی گذارد و حاصل این ناامنی و ازدحام، كشتار پرندگانی است كه درباره ارزششان برای كودكانمان گفته بودیم و حالا جوابی نداریم به آنها بدهیم.
شكارچیان هم ناراضی هستند
مخالفت با این سیاست تازه محیط زیست به فعالان محیط زیست و مخالفان شكار محدود نمی گردد. شكارچیان هم از شرایط تازه راضی نیستد. یكی از متقاضیان پروانه شكار پرنده در استان تهران كه بتازگی موفق به ستاندن مجوز از اداره كل حفاظت محیط زیست استان تهران شده به خبرنگار مهر می گوید: از عملكرد اداره كل حفاظت محیط زیست و این نحوه صدور پروانه راضی نیستم. یك روز در صف ایستادم و نوبت نرسید و مجبور شدم یك روز دیگر وقت بگذارم.
وی تاكید می كند: اینكه مسئولان در صدور پروانه ها محدودیتی قائل نمی شوند خطرناك می باشد. این میزان كشتار را شاید طبیعت نتواند تحمل كند. به علاوه، ازدحام شكارچی در مناطق آنقدر زیاد شده كه گهگاه منجر به درگیری میان شكارچیان میگردد.
این شكارچی قدیمی ادامه می دهد: یكی از نكاتی كه به نظر من جای تعمق دارد این است كه در صدور پروانه شكار هیچ معیاری در نظر گرفته نشده است. گاهی متقاضیان بسیار جوانی را در صف دیدم كه هیچ آشنایی با طبیعت و پرنده ندارند و صرفا چون سلاح مجاز دارند متقاضی پروانه شكار شده اند تا در طبیعت وقتی بگذرانند. این افراد تفاوت پرنده ها را نمی دانند و حتی یك بروشور آموزشی هم هنگام صدور پروانه در اختیارشان قرار نمی دهند تا دست كم پرندگان قابل شكار را بشناسند. فكر می كنم سازمان حفاظت محیط زیست تنها به فكر آن است كه تا می تواند مجوز شكار بفروشد؛ نه به فكر شكار است و نه به فكر شكارچی.
تا كنون یكی از عمده ترین توجیه های مسئولان محیط زیست برای موجه جلوه دادن صدور پروانه های شكار این بوده كه شكار قانونی، به كنترل شكار غیرقانونی منجر خواهد شد و به قول حمید ظهرابی، معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست با «ارضای علایق شكارچیان» می توان از به انحراف كشیده شدنشان جلوگیری كرد. حالا باید از مسئولان محیط زیست پرسید، مگر متخلفان در استان تهران، طی سه ماه چند پرنده را قتل عام می كنند كه این دویست هزار پرنده مقرر است پیش مرگشان شوند. اصولا درانتها بهمن، پرنده ای در آسمان استان تهران باقی خواهد ماند؟

1397/09/12
14:56:39
5.0 / 5
5287
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است