یك فعال محیط زیست؛

كلانتری در زمین مافیای آب بازی می كند

كلانتری در زمین مافیای آب بازی می كند نت واش: یك فعال محیط زیست با اشاره به نامه محرمانه عیسی كلانتری درباره آب خوزستان اظهار داشت: رئیس سازمان محیط زیست به جای آنكه تامین حقابه محیط زیست را پیگیری كند دنبال توجیه پروژه های انتقال آب است.عضو شبكه تشكل های محیط زیستی استان چهارمحال و بختیاری درباره نامه محرمانه اخیر عیسی كلانتری در مورد مصرف آب خوزستان به خبرنگار مهر، اظهار داشت: آنچه فكر می كنم بیش از همه در نگاشتن چنین نامه ای حیرت آور باشد این است كه این نامه توسط رئیس سازمان حفاظت محیط زیست یا به شكلی متولی محیط زیست كشور نگاشته شود.
عیسی كلانتری بعنوان رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اخیراً یك نامه محرمانه به رئیس جمهور نوشته بود كه در آن یك آمار عددی از میزان مصرف آب در بخش كشاورزی استان خوزستان اعلام نموده و با عرضه یك برنامه صرفه جویی یا مدیریت آب در بخش كشاورزی استان خوزستان برآورد كرده بود چیزی حدود یك میلیارد و ۲۰۰ میلیون متر مكعب آب می تواند از محل این مدیریت آب در استان خوزستان به دست بیاید و سپس توجیه كرده بود كه با این مقدار می توان تمام نیازهایی كه در منطقه فلات مركزی تحت پروژه های انتقال آب مطرح است را تأمین كرد. نامه ای كه در میان فعالان محیط زیست و كارشناسان به توجیه پروژه های انتقال آب خوزستان به منطقه فلات مركزی تعبیر شد.
هومان خاكپور اضافه كرد: در تمام نظرات كارشناسی در كشورمان در بخش آب و محیط زیست و حتی در خود سخنان آقای كلانتری پیش از مسئولیتش روشن است كه در كشورمان میزان مصرف آب در شرایط بحرانی است و می گردد گفت در دنیا رتبه اول را در میزان مصرف آب قابل استحصالمان كه چیزی حدود ۸۰ درصد است داریم. بر مبنای آن چیزی كه استاندارد جهانی است و قابل قبول و مطلوب است باید حدود ۴۰ درصد آب های قابل استحصال را استفاده نماییم تا به شرایط بحرانی وارد نشویم.
وی ادامه داد: مگر نه این كه شخص اول متولی محیط زیست كشور باید به این سمت برود كه ما برسیم به استانداردهای جهانی مصرف آب یعنی به ۴۰ درصد مصرف آب برسیم، یا این كه ۶۰ درصد آب باید در حوزه تامین حق آبه های زیستی صرف شود؟ اگر یك چنین مكاتبه و برآورد عددی و یك توجیهی به این شكل برای بحث پروژه های انتقال آب توسط وزارت جهاد كشاورزی یا وزارت صنایع یا وزارت نیرو اتفاق می افتاد خیلی شگفت آور نبود اما وقتی توسط رئیس سازمان حفاظت محیط زیست كه باید خودش مدافع تامین حق آبه رودخانه ها و تالاب ها باشد این شگفت آور می گردد.
این فعال محیط زیست خاطرنشان كرد: به فرض محال كه بتوانیم چنین صرفه جویی در بخش كشاورزی داشته باشیم مگر نه این است كه الان تمامی تالاب های ما با كاهش آورد طبیعی مواجهند، تمامی تالاب های ما در منطقه خوزستان رو به خشكی رفته اند، تمامی مناطقی كه بعنوان تالاب بودند در منطقه جنوب كشور یا در حوزه كارون خشك شده اند و به كانون های ریزگرد تبدیل شده اند؟ مگر نه این است كه ما باید تلاش كنیم تا بتوانیم حق آبه زیستی تالاب ها را تامین كنیم، بتوانیم حق آبه كارون بزرگ را تامین كنیم، بتوانیم واقعا آن حق آبه ای یا حداقل آب پایه ای كه باید از دهانه خلیج فارس با استفاده از رودخانه اروند و رودخانه بهمن شیر وارد خلیج فارس بشود تا ما بتوانیم خلیج فارس را زنده داشته باشیم تأمین كنیم؟ مگر نه این است كه سازمان حفاظت محیط زیست باید از تمامی حق آبه ها دفاع كند و این سازمان است كه باید تلاش كند تا همین صرفه جویی هایی كه آقای كلانتری هم به درستی در نامه شان گفته اند در بخش كشاورزی در بخش صنعت و شرب، اتفاق بیفتد تا ما بتوانیم یك برداشت منطقی از آب در كشورمان برسیم و حق آبه های زیستی تالاب ها و رودخانه ها رعایت شود؟
خاكپور تاكید كرد: وقتی می بینیم كه سازمان متولی محیط زیست، سازمان متولی تالاب ها و رودخانه ها، خودش به دنبال تامین آب برای پروژه های انتقال آب است و اصلا اهمیتی برایش ندارد كه در رویكردهایش و در برنامه های پیشنهادیش به دنبال تامین حق آبه زیستی رودخانه ها و تالاب ها باشد، این شگفت آور می گردد.
وی ادامه داد: متأسفانه با چنین نامه ای از سوی سازمان محیط زیست به دنبال توجیه انتقال آب هستیم بدون این كه ببینیم در كشور آیا شرایط اعمال چنین برنامه های افزایش راندمان آبی وجود دارد یا نه. در تمامی كشورمان چه در استان چهار محال بختیاری چه در اصفهان و چه حتی خوزستان برنج كاری باید ممنوع شود، همان گونه كه جزو برنامه های دراز مدت و تاكیدات وزارت جهاد كشاورزی است كه فقط برنج كاری در منطقه شمال كشور كه میزان تبخیر پایین است اتفاق بیفتد اما رئیس سازمان حفاظت محیط زیست بعنوان متولی دنبال اعمال چنین برنامه هایی نیست.
عضو شبكه تشكل های محیط زیستی استان چهارمحال و بختیاری اظهار داشت: سازمان حفاظت محیط زیست باید به خاطر تامین حق آبه های زیستی رودخانه و تالاب هایش به دنبال این باشد كه بخش كشاورزی چنین اصلاحاتی انجام بدهد اما می بینیم نه تنها به دنبال چنین اصلاحاتی نیست كه حتی سازمان «حفاظت محیط زیست» به دنبال توجیه كردن پروژه های انتقال آب و بازی كردن در میدان مافیای آب است.
خاكپور خاطرنشان كرد: انگار سازمان محیط زیست ماموریتی پیدا كرده تا در میدان مافیای آب بازی كند و ماموریت جدیدی برای این سازمان تعریف شده و ماموریت های اصلیش كاملا فراموش شده است. این نگران كننده است و اتفاق بسیار بدی است كه در طول شاید چهار دهه گذشته كه سازمان محیط زیست با چالش های بسیار زیادی در حوزه مدیریت سرزمین مواجه بوده اما الان در شرایط كاملا متفاوت است.
وی تاكید كرد: در بحث حق آبه زیستی رودخانه ها، یكی از مشكلات عمده این است كه وزارت نیرو مدعی است از خروجی سدها حق آبه رودخانه را رها می كند اما سازمان حفاظت محیط زیست بعنوان متولی باید نظارت كند تا این حق آبه به آخر رودخانه كه تالاب هاست برسد و متاسفانه این صیانت اتفاق نمی افتد و می بینیم كه حق آبه زیستی رودخانه ها به خاطر این كه واقعا كسی نیست از آن دفاع كند در طول مسیر توسط بخش كشاورزی یا بخش صنعت برداشته می گردد.
این فعال محیط زیست خاطرنشان كرد: شاهد این هستیم كه تمام تالاب ها و رودخانه ها رو به نابودی است و كلا حیات این سرزمین با مخاطره های جدی مواجه می باشد و شگفت آور این است كه برخورد رئیس سازمان حفاظت محیط زیست كسی كه بعنوان متولی طبیعت این كشور است و كسی است كه باید به هر حال پایداری و شادابی و سلامت این سرزمین مد نظرش باشد به دنبال منافع گروهی و بخشی و باندی است.
خاكپور در انتها اظهار داشت: در ادبیات رئیس سازمان محیط زیست و در نوع رفتاری هم كه حتی با نمایندگان مجلس در اهواز داشت كاملا از یك ادبیات دور از شأنیت معاون رئیس جمهور و یك مقام عالی كشور استفاده می نماید. من فكر می كنم این گونه ادبیات تا كنون در هیچ كدام از مقامات ارشد كشور وجود نداشته كه با نمایندگان مردم یك چنین رفتار زشت و زننده ای داشته باشند و فكر می كنم فارغ از بحث های تخصصی شأنیت نظام جمهوری اسلامی با چنین رفتارهایی زیر سوال می رود.

1396/09/25
13:58:25
5.0 / 5
5364
تگهای خبر: آب , صرفه جویی , كشاورزی
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است