درآمد كارواش ها در تهران

درآمد كارواش ها در تهران نت واش: گسترش جامعه آماری خودروها در سالهای اخیر كسب و كارهای متعددی از جمله كارواش ها را برای افراد مختلف ایجاد می كند كه در این مطلب با كارواش ها و درآمد آن ها بیشتر آشنا خواهید شد.


در روزگاری كه خودروها از تنوع رنگ و مدل برخوردار هستند توجه به تمیزی و نظافت ها یك اصل به شمار می رود. مالكان خودروها آنچنان كه سری به تعمیرگاه می زنند در صورت  نیاز برای پاك  شدن ظاهر آنها هم  به كارواش ها مراجعه می كنند. كارواش ها هم با توجه به پیشرفت و توسعه روز افزون خودروها توسعه یافته و خود را به روز می كنند و خدمات گسترده و مختلفی را ارائه می كنند.
به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از پول‌نیوز، راه اندازی یك كارواش مانند تمامی كسب و كارهای معمول نیاز به مجوزهایی  دارد كه مهمترین آنها  داشتن برگه پایان خدمت برای آقایان، داشتن عدم سوء پیشینه،  عدم اعتیاد به مواد مخدر، داشتن حداقل مدرك پنجم ابتدایی،  داشتن یك ملك با دو ایستگاه كه هر ایستگاه به طور متوسط ابعاد 5 در 5 را نیاز دارد و.... است.
به گفته علی مرادی صاحب یك كارواش در سعادت آباد« میزان درآمد یك كارواش به موقعیت جغرافیایی آن باز می گردد. اگر یك كارواش دور از محل دسترس شهروندان قرار گیرد بدون شك میزان درآمد كمتری دارد. نباید به كارواش  به چشم مكانیكی نگاه كرد. این كسب و كار بهتر است در مراكز دسترس شهری واقع شود.»  وی معتقد است« با توجه به بالا بودن سرمایه اولیه این كسب و كار  نمی توان آن را یك كسب و كار سود آور به شمار آورد. میانگین سرمایه اولیه راه اندازی یك كارواش بیش از 500 میلیون تومان است.
 
اما آنچه كه میزان سرمایه اولیه یك كارواش را بالا می برد مكان جغرافیایی است. یك كارواش باید دارای ورودی و خروجی باشد. به طور متوسط هر كارواش بیان 3 تا 4 ایستگاه شستشو دارد كه برای هر ایستگاه باید وسایل مورد نیاز ذكر شده را تهیه كرد.  كه متوسط قیمت تامین دستگاه های مورد نیاز بین 25 تا 300 میلیون می شود. با توجه به اینكه كارواش باید از نظر مساحت نسبت به مشاغل مشابه خود ملك بزرگتری داشته باشد هزینه و سرمایه اولیه مورد نیاز آن نیز بالا می رود. به طور متوسط برای راه اندازی یك كارواش  به یك ملك 100 تا 200 متری نیاز است.
از آنجایی كه این ملك باسند تجاری به اجاره یا رهن داده می شود هزینه های آن هم چند برابر می شود.  برای اجاره یك مغازه مناسب برای كارواش باید در نظر داشت كه ملك حتما در طبقه همكف بوده و از نظر جغرافیایی حالت مربع و یا مستطیل  را داشته باشد از سوی دیگر ملك باید دارای موقعیتی باشد كه بتوان سیستم ورود و خروج خودروها را به آسانی ممكن كند این موضوع باعث می شود كه هزینه رهن و اجاره برای ملك مورد نظر چندین برابر شود.
به طور متوسط یك ملك 150 متری برای كارواش سه ایستگاهه  نزدیك به 400 میلیون ودیعه و ماهیانه 30 تا 35 میلیون اجاره داده می شود. البته اگر بخواهیم ملك مورد نظر را به نقاط بالاتر  شهری هم ارتقاء بدهیم  این ودیعه تا 600 میلیون تومان هم بالا می رود. رسول نقوی صاحب یك كارواش در  ولنجك می گوید« میزان تقاضا برای كارواش در نقاط بالای شهر به مراتب بیشتر از پایین است. به طور متوسط در هر كارواش چهار ایستگاهه بالا شهر روزانه بین 120 تا 200 ماشین مراجعه می كند این در حالیست كه یك كارواش  چهار ایستگاهه در پایین شهر با همین امكانات نهایتا روزانه 50 تا 80  مشتری داشته باشد.»
به گفته وی « هزینه حضور در كارواش برای هر ماشین به طور متوسط بین 50 تا 80 هزار تومان است كه بسته به نوع خدمات ارائه شده قیمت آن بالا و پایین می شود البته در نقاط جنوبی شهر و شهرستانها این قیمت به كمتر از 30 درصد هم می رسد  اما به طور متوسط در  شهر تهران برای حضور در یك كارواش باید نزدیك به 50 هزار تومان هزینه پرداخت كرد.»  وی معتقد است« در كارواش های لوكس با اینكه خدمات بسیار زیادی ارائه می شود اما  میزان درآمدزایی و سود حاصله بسیار زیاد است. برای مثال اگر یك واكس ماشین هزار و 500  تومان سرمایه برده باشد در فاكتور نزدیك به 15 هزار تومان اعمال می شود. همچنین در كارواش های لوكس نوع خدمات دهی به قدری متفاوت است كه دست صاحب كسب و كار را برای بالابردن میزان درآمد می تواند روش های مختلفی را به كار گیرد.  اما در نقاط پایین شهر بیشتر مراجعین به پایین بودن مبلغ فاكتور اهمیت می دهند.»
هر كارواش به طور متوسط 3 تا 4 ایستگاه دارد كه هر ایستگاه نیاز به دو نیروی انسانی دارد. میزان حقوق این افراد بسته به نوع فعالیت و تخصص خود بین 1 میلیون و 500 هزار و 3 میلیون تومان است. البته در مواقعی كارگران بی تجربه بین 700 تا 800 هزار تومان دستمزد دریافت می كنند.
فرمانعلی زمانی دارنده یك كارواش در خیبان طرشت می گوید« هر كارواش باید بین 3 تا 4 ایستگاه داشته باشد در غیر این صورت راه اندازی این كسب و كار توجیه اقتصادی ندارد.  هر ایستگاه توانایی درآمدزایی روزانه 3 تا 4 میلیون تومان را دارد كه اگر یك كارواش 4 ایستگاهی را در نظر بگیریم باید روزانه 12 میلیون تومان  درآمد كل كارواش باشد از این میزان به طور میانگین 30 درصد هزینه آب، 10 درصد هزینه برق، 10 درصد هزینه نیروی انسانی و 15 تا 20 درصد هزینه دستگاه ها، مواد شوینده و... است. مجموع هزینه ها تقریبا 60 درصد است كه نهایتا سود خالص برای یك كارواش متوسط با 4 ایستگاه بین 2 تا 2 و نیم میلیون تومان در روز است.»
به گفته وی « در آمد كارواش ها در روزهای پایانی هفته تقریبا دو برابر می شود و روزهایی  مانند پنج شنبه می توان میزان درآمد را دو تا سه برابر آنچه كه گفته شد در نظر گرفت. با یك حساب سر انگشتی می توان گفت كه سود  این كسب و كار به صورت ماهیانه بین 20 تا 25 میلیون تومان است كه تنها در دو هفته اول فروردین به كمترین میزان خود می رسد. گاهی درآمد یك كارواش در هفته اول فروردین به زیر  روزی 100 هزار تومان تقلیل می یابد. »
1396/04/11
23:43:04
5.0 / 5
5868
تگهای خبر: كارواش , آب , ماشین , نظافت
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است