رشد چشم گیر روابط تجاری ایران و عمان

واردات از عمان ۴ برابر شد

واردات از عمان ۴ برابر شد نت واش: بررسی تجارت خارجی ایران و عمان در بهار سال جاری با مدت مشابه سال قبل خبر از افزایش قابل توجه روابط اقتصادی و تجاری ایران و عمان می دهد.به گزارش نت واش به نقل از ایسنا، بر مبنای تازه ترین آمار گمرك ایران از تجارت خارجی سه ماهه نخست سال جاری، در بهار امسال صادرات به عمان و واردات از این كشور هر دو رشد چشم گیری داشته و به نظر می آید كه ایران در حال گسترش روابط اقتصادی خود با عمان است.

پس از مشكلاتی كه میان ایران و كشورهای عربی حاشیه خلیج فارس به وجود آمد و رابطه ایران با بعضی از این كشورها با چالش های بسیار جدی مواجه گردید، ایران تصمیم گرفت تا روابط اقتصادی خویش را با كشورهایی كه از لحاظ سیاسی به ایران نزدیك تر هستند، توسعه دهد.

این مبحث به دنبال آن بود كه رفته رفته عراق هم كه یكی از مهم ترین بازارهای صادراتی ایران بود، اقداماتی را در جهت كاهش واردات از ایران و افزایش قدرت تولید و رقابت تولیدكنندگان خود انجام داد و بدین سان ایران باید به بازارهای دیگری فكر می كرد.

در این میان، آمار گمرك نشان داده است كه ایران امسال روابط خویش را با كشور عمان بسیار گسترش داده و افزایش قابل توجهی در آمار صادرات و واردات و در كل تجارت با ایران مشاهده می گردد.

بر اساس این گزارش، در سه ماهه نخست سال جاری ۷۳۴ هزار تن كالا از ایران به عمان صادر گردیده است كه ارزش آن به ۲۲۳ میلیون دلار می رسد كه از این لحاظ ۲.۶۳ درصد از وزن و ۱.۹۲ درصد از ارزش كل صادرات ایران را دربرمی گیرد.

این در حالی است كه در مدت مشابه سال قبل ۴۷۴ هزار تن كالا به ارزش ۱۳۷ میلیون دلار از ایران به عمان صادر شده بود كه مقایسه این آمار، حاكی از افزایش ۵۵ درصدی حجم و ۶۲ درصدی ارزش صادرات به این كشور است.

اما در بخش واردات هم مشابه همین موضوع، وجود دارد؛ به عبارت دیگر در بهار امسال ۲۶۴ هزار تن كالا به ارزش بیش از ۲۲۰ میلیون دلار از عمان به ایران وارد شده است كه این ارقام در مدت مشابه سال قبل تنها ۴۳ هزار تن به ارزش حدود ۵۰ میلیون دلار بوده است.

به این ترتیب واردات از عمان از نظر وزنی ۵۱۱ درصد و از نظر ارزش ۳۴۵ درصد افزایش را تجربه كرده است.

مقایسه آمار واردات از عمان با صادرات به این كشور نشان داده است كه تراز تجاری ایران و عمان مثبت سه میلیون دلار است.
1397/04/31
19:45:19
5.0 / 5
5402
تگهای خبر: بازار , تولید , صادرات , واردات
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است