كارگروه مقابله با آنفلوانزای فوق حاد پرندگان برگزار گردید

كارگروه مقابله با آنفلوانزای فوق حاد پرندگان برگزار گردید نت واش: نخستین جلسه كارگروه سازمان محیط زیست در مورد بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان طی سال جاری برگزار گردید.به گزارش نت واش به نقل از پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست، نخستین جلسه كارگروه سازمان حفاظت محیط زیست در مورد بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان طی سال جاری با حضور معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی، مشاور ریاست سازمان در امور بیماریها و نمایندگان یگان حفاظت، دفتر شكار و صید و دفتر حیات وحش برگزار گردید.
شیوع بیماریهای واگیر از دامهای اهلی به حیات وحش مانند طاعون نشخواركنندگان دامهای كوچك و همینطور بیماریهایی مانند آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در پرندگان مهاجر آبزی، باعث تلفات قابل ملاحظه ای در حیات وحش كشور شده و به جرات می توان اینگونه بیماریها را همچون عوامل تهدید مهم برای حیات وحش كشور دانست.
مجید خرازیان مقدم مدیر كل دفتر حیات وحش و آبزیان آب های داخلی با اشاره به موارد مذكورگفت: ویروس عامل بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان كه در حیات وحش كشور برای نخستین بار در زمستان سال در تعدادی از قوهای تالاب انزلی گزارش شد و در خلال سال های اخیر سویه های جدیدی از این ویروس در حیات وحش و پرندگان بومی و صنعتی مشاهده شده است.
مقدم اضافه كرد: علاوه بر اینكه از نظر اقتصادی و اثرات سوء كه بر صنعت مرغداری كشور طی سالهای اخیر وارد كرده است، در حیات وحش هم از دو جنبه حائز اهمیت است، چونكه علاوه بر اینكه پرندگان وحشی می توانند به عنوان حامل ویروس، آنرا به پرندگان اهلی منتقل كند، در مواردی ویروس بیماری باعث تلفات قابل ملاحظه ای در پرندگان وحشی و بویژه پرندگان مهاجر آبزی می گردد. بنابراین هر گونه اقدام در ارتباط با پیشگیری از شیوع ویروس عامل بیماری و همینطور كنترل بیماری منوط به تعامل و همكاری دستگاههای ذیربط همچون سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان دامپزشكی، وزارت بهداشت و..... است.
وی اظهار داشت: به همین منظور دستورالعمل اجرایی مدیریت بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان با محوریت سازمان دامپزشكی كشور و همكاری كلیه دستگاههای ذیربط تهیه و ضمن تبیین و تفكیك وظایف دستگاهها نهایتا ابلاغ گردیده است و لازم است كه سازمان حفاظت محیط زیست هم همچون سنوات گذشته همكاری لازم را در مورد مقابله با این بیماری بعمل آورد.
مقدم با اشاره به اینكه پیشنهادات اصلاحی مورد نظر سازمان در مورد وظایف پیش بینی شده مربوط به سازمان حفاظت محیط زیست در دستورالعمل مذكور به ستاد اجرایی آنفلوانزا منعكس شده است، اظهار داشت: در نخستین جلسه كارگروه آنفلوانزا طی سالجاری كه روز سه شنبه هفته جاری در محل معاونت محیط طبیعی برگزار شد، تلاش شد بدوا نسبت به تفكیك وظایف اعضاء كارگروه آنفلوانزا در سازمان حفاظت محیط زیست بر مبنای وظایفی كه در دستورالعمل ابلاغی از ستاد اجرایی آنفلوانزا برای سازمان در نظر گرفته شده است.
وی افزود: اقداماتی كه لازم است از جانب ادارات كل حفاظت محیط زیست استانی به انجام رسد، بحث و تصمیم مقتضی اتخاذ شود و با عنایت به تاكید معاونت محیط طبیعی بر ضرورت راه اندازی سیستم پایش در سطح كشور و اطلاع رسانی بموقع از استانها به ستاد در مواقع مواجهه با موارد مشكوك به بیماری، همینطور مواردی كه از جانب مشاور ریاست سازمان در مورد لزوم داشتن بانك اطلاعاتی مناسب، پیشرو بودن در اقدامات پیشگیرانه در مواجهه با بیماری در حیات وحش كشور، تجزیه و تحلیل وقوع بیماری در حیات وحش طی سالهای گذشته و لزوم همكاری و تعامل ستاد و استانها ارائه شد.
مقدم خاطرنشان كرد: نهایتا مقرر شد ضمن ارسال دستورالعمل اجرایی مدیریت بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان به ادارات كل حفاظت محیط زیست استانی، در جلسه بعدی كارگروه وظایف ستادی و استانها با جزئیات كامل احصا و به دفاتر ستادی ذیربط و ادارات كل حفاظت محیط زیست استانی ابلاغ گردید.

1397/04/30
20:36:11
5.0 / 5
4563
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است