رییس اتاق اصناف ایران:

نوسان نرخ ارز سالی ۵ درصد است نه ماهی ۳۰ درصد!

نوسان نرخ ارز سالی ۵ درصد است نه ماهی ۳۰ درصد! نت واش: رییس اتاق اصناف ایران ضمن تاكید بر اینكه بازار را با زد و بند نمی توان مدیریت كرد و بازار در گرانی كالاها مقصر نیست، اظهار داشت: نوسان نرخ ارز سالی ۵ درصد است؛ نه ماهی ۳۰ درصد!


به گزارش نت واش به نقل از ایسنا، علی فاضلی امروز در جمع رؤسای اتاق های اصناف مراكز استان های كشور، با اشاره به ظرفیت های موجود در ساختار اصناف كشور اظهاركرد: اصناف نسبت به شرایط روز بازار واقف هستند. دلیلی وجود ندارد كه با دمیدن دشمنان در شیپور جنگ برآشفته شویم، چون كه ما امتی هستیم كه در بدترین شرایط توانسته ایم مقاومت نماییم و از بحران ها عبور نماییم.

وی به مبحث حل مشكلات و معضلات فعالان بخش خصوصی در شرایط فعلی پرداخت و خاطرنشان كرد: باوجود وجود بعضی از ناملایمات باید توجه داشت كه اكنون قهر كردن و بداخلاقی كردن به نفع نظام و انقلاب و شرایط اقتصادی كشور نخواهد بود. سیاست گذاری و تصمیم سازی ها در عرصه اقتصاد خیلی خوب نیست. اینكه ما بگویم تنها مشكل ما نرخ ارز است و در یك شرایط عالی هستیم، دور از واقعیت است.

رییس اتاق اصناف به بروز برخی مشكلات در عرصه اقتصادی كشور طی ماه های گذشته اشاره كرده و اضافه كرد: در سه ماهه گذشته اشتباهاتی رخ داد و ارز رسمی كشور را به دست كسانی سپردیم كه ملاحظات و الزامات نظام پولی و بانكی را رعایت نكردند. هیچ كس هم خبر نداشت كه این ارزها چگونه به ساختارهای غیرتخصصی تحویل داده شد.

فاضلی اظهار داشت: متأسفانه در بدنه اصناف هم گرفتار برخی بداخلاقی ها شده ایم. البته ترجیح می دهم در شرایط فعلی به آن نپردازم. در چند ماه گذشته فرصت خوبی را از دست داده ایم و این بداخلاقی ها وزن اصناف را پایین آورد. با كمال تأسف بازیچه دست برخی افرادی شدیم كه در اصناف نقشی نداشتند. البته در همین مدت هم اقدامات موثری انجام شد. بعنوان نمونه، بیش از ۹ جلسه با حضور وزیر صمت و اتحادیه های صنفی برگزار گردید. حتی در یك مورد با ۴۸ اتحادیه جلسه داشت و نزدیك به ۸۰ اتحادیه به صورت مستقیم با وزیر صحبت كردند و مسائل و مشكلاتشان را عنوان كردند.

بازار مقصر گرانی ها نیست

وی اضافه كرد: تمام مشكلات و مسائل اصناف را در جلسات شورای اقتصاد بازگو كردم و بارها گفته ام بازار در گرانی كالاها مقصر نیست. باید دید دلایل گرانی فروشی چیست كالا داخلی است یا خارجی؟ كالای داخلی با ۱۰ درصد افزایش قیمت كه از جانب كارخانجات اعمال شده فروخته می گردد اما برای افزایش قیمت كالای خارجی نرخ ارز را ملاك قرار می دهند. طی این مدت به اندازه كافی اطلاع رسانی كردیم.

رییس اتاق اصناف ایران افزود: وقتی حدود دو میلیون و ۴۵۰ هزار بنگاه رسمی داریم و ۷۰۰ هزار واحد غیررسمی و بیش از یك میلیون و ۳۰۰ هزار واحد دست فروشی داریم كه در نظام اقتصادی كشور فعالیت دارند و فقط ۱۸۰۰ بازرس داریم كه حقوقشان را درست دریافت نمی كنند و ۳۰ درصدشان ستادی هستند، چطور می خواهیم كل بازار كشور را نظارت و كنترل نماییم كدام عقل سلیمی این مورد را قبول می كند.

فاضلی خاطرنشان كرد: از همه طرف فشار وجود دارد و باتحریم های موجود برای اقلامی كه اعلام شده مجموعه های عظیمی كه این نوع كالاها را وارد می كردند بیكار خواهند شد و شغل و سرمایه شان از بین می روند. خانواده اصناف باید بداند كه در بعضی موارد هم رانت موجود در بدنه نظام اجرایی كشور هم اجازه توسعه بخش خصوصی را نمی دهد. بعضی از مقامات بخش خصوصی را باور ندارند اما تا جایی كه توانسته ایم تلاشمان را كرده ایم و هر چه مشكلات بیشتر شود و ما بعنوان سپر دفاعی از كشور و اصناف دفاع خواهیم كرد.

وی اظهار داشت: جنگی كه هم اكنون بوجود آمده یك جنگ واقعی است، اشتباه ما این است كه هنوز دنبال ایده آل ها هستیم باید بگویم كه ما این مهم را خیلی جدی نگرفته ایم كه دشمن به دنبال تسلیم ما است. آقایان باید توجه داشه باشید كه دوران سخت را گذرانده ایم و اینكه بخواهیم اسیر دست دشمن بشویم خیلی خوب نیست. ایرادات در حوزه تصمیم گیری را كسی نفی نمی كند.

دو راهی نان و لغو دستوری افزایش قیمت آن

رییس اتاق اصناف ایران همینطور به مبحث افزایش قیمت به خصوص در مورد افزایش قیمت نان اظهار داشت: خیلی از اتحادیه ها در این مباحث حرف دارند. سال قبل طی ابلاغیه ای جلوی افزایش قیمت را گرفتیم اما این وضعیت نگران كننده است. هنوز نتوانتسیم در بحث نان كاری نماییم و فكر می نماییم بحث افزایش نرخ نان را نباید داشته باشیم و این خواست مردم است اما از سوی دیگر صاحب بنگاه باید مورد حمایت قرار بگیرد.

وی افزود: وزیر صنعت، معدن و تجارت دستور بررسی ممنوعیت واردات كالا را داده تا مشخص شود در كدام سرفصل ها می توانیم تولید داخلی داشته باشیم و در كدام سرفصل ها باید واردت صورت گیرد. اولویت تخصیص ارز دولتی شامل واردات اقلام و كالاهای اساسی كه در گروه سبد خانگی است، قرار می گیرد كه منبع واردات آن توسط خود دولت تامین می گردد.

بنا به قول وی، واردات كالاهایی مانند برنج، روغن و … خیلی در بخش خصوصی كار ساز نیست و باید ارز این گروه كالایی جدا از دیگر گروه ها تخصیص یابد.

نوسان نرخ ارز سالی ۵ درصد است؛ نه ماهی ۳۰ درصد!

فاضلی تصریح كرد: باید توجه داشته باشیم كه ارز با نرخ ترجیحی به اصناف اختصاص یابد و نوسان نرخ ارز باید با پنج درصد در طول سال باشد نه اینكه در طول دو - سه ماه افزایش قیمت ۶۰ تا ۷۰ درصدی را شاهد باشیم. جلسه امروز برای مشاركت بیش از پیش اصناف است كه می بایست اصناف بعنوان محور اصلی در كنار دولت نقش ایفا كنند و اصناف چه در بحث تولید و چه در بحث توزیع همراهی داشته باشند.

وی با اشاره به اینكه شاخه اصلی نظام توزیع در دست اصناف است و كسی نمی تواند آن را كتمان كند و نظام توزیع را مدیریت كند، اضافه كرد: به همین جهت تمام تلاش اتاق اصناف ایران در جهت وحدت رویه و اتحاد و انسجام است. دشمن به دنبال تسلیم ماست و این مساله در قاموس ما نیست و با برگزاری جلسات مختلف و و مشاركت های اتاق های اصناف و تولید همفكری، مشكلات و مسائل را حل خواهیم كرد.

وی درباره برخی مشكلات تامین ارز واحدهای اصناف، با حضور بعضی از روسای اتاق های اصناف سراسر كشور هم اظهار داشت: درمورد نظام ارزی باید بگویم كه ارز در اختیار صنایع بزرگ است و این مشكل بین صنایع كوچك و بزرگ است، چون كه افزایش قیمت مواد اولیه مورد اعتراض بنگاه های كوچك است. با تشكیل ستاد ویژه وزارت صنعت، معدن و تجارت این معضل را حل خواهیم كرد. در بخش توزیع هم اینگونه است، به خصوص بحث توزیع گروه اول و كالاهای اساسی؛ البته در مباحث توزیعی نظارت بر عهده اصناف و اتحادیه ها است. این هماهنگی به عهده اتاق های اصناف است و این اتاق ها حتی بیشتر از ظرفیت موجود به این مهم می پردازند.

رییس اتاق اصناف ایران در ادامه به بروز برخی مسائل طی ماه های گذشته پرداخت و خاطرنشان كرد: بازار كشور در این دو سه ماه اخیر دستخوش ناملایمات بوده و دلیل تشكیل كارگروه حل مشكلات به خصوص در بحث تامین است. در بحث تامین بنگاه های كوچك و متوسط در مبحث تخصیص ارز اتفاقی نیافتاد و مواد اولیه در این زمینه به دست بازار نرسید. همه ما در حل مشكل باید متحد باشیم و به گله نپردازیم و به راهكار بپردازیم. ساز و كار هم تولید هماهنگی است. این هماهنگی هم در تامین مواد اولیه است و هم در سایر موارد؛ این كارگروه در جهت حل مشكلات است.
1397/04/23
00:03:08
5.0 / 5
5077
تگهای خبر: بازار , تولید , دولت
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است