چرا نمی توانیم كره تولید كنیم؟

چرا نمی توانیم كره تولید كنیم؟ نت واش: كره یك محصول پروتئینی پرمصرف در سبد خانوار است كه با وجود تولید مناسب لبنیات، آن را وارد می كنیم؛ اما این در شرایطی است كه به قول كارشناسان صنایع لبنی می توانیم در تولید این محصول هم خودكفا شویم.


به گزارش نت واش به نقل از ایسنا، ایران سالانه به حدود ۵۰ تا ۶۰ هزار تن كره نیاز دارد كه بخش عمده ای از آن را وارد می نماید و همین عامل سبب شده مشكلات بسیاری در بازار این محصول پروتئینی به وجود آید. اما با وجود تولید مناسب انواع محصولات لبنی چرا كره در ایران تولید نمی شود؟
در سال قبل حدود ۳۶ هزار تن كره به ایران وارد شده است كه ارزشی بالغ بر ۱۹۶ میلیون و ۵۸۰ هزار دلار داشته و مابقی نیاز داخلی با استفاده از تولید داخل تامین شده است كه آمار واردات هم گویای همین مبحث است؛ چراكه بر مبنای آمار رسمی انتشار یافته از جانب وزارت جهاد كشاورزی در ۱۲ ماهه سال قبل واردات كره از نظر وزنی ۲۱.۱۸ درصد نسبت به همین بازه زمانی در سال ۱۳۹۵ كاهش پیدا كرده و مسلماً میزان تولید كره در سال قبل نسبت به سالهای پیش از آن بیشتر شده است.
اما این سوال هنوز باقی می ماند چرا نمی توانیم در تولید كره خودكفا شویم؟
در این باره حسین چمنی - كارشناس صنایع لبنی - می گوید: كره محصول پروتئینی بوده كه وابسته به شیر خام است و اگر كل شیر خام تولیدی یعنی هشت میلیون تن محصولی كه در سال تولید می گردد را در نظر بگیریم نهایتاً حدود ۲۴۰ هزار تن چربی از آن به دست می آید كه بخش عمده ای از آن به مصارف داخل صنعتی می رسد؛ یعنی برای تولید محصولات لبنی از شیر تا ماست، پنیر، خامه و غیره صرف می گردد اما بخش دیگر آن به تولید كره صبحانه اختصاص پیدا می كند كه به حدود ۱۰ تا ۱۵ هزار تن در سال می رسد. بر همین مبنا به واردات حدود ۵۰ تا ۶۰ هزار تنی كرده نیازمند هستیم.
وی درباره اینكه آیا امكان تولید چربی بیشتری از شیر خام تولید شده در كشور را داریم به ایسنا می گوید: نژادهایی از دام سنگین در جهان وجود دارند كه شیر خام تولیدی از آن ها شش تا هفت درصد چربی دارند اما جمعیت گاوی و نژادی كه در ایران وجود دارد هولشتاین بوده كه شیر آنها در بهترین شرایط ۳.۵ درصد چربی دارد.
با عنایت به این اظهارات، حال سوال اینجاست كه آیا می توان نژادهای بهتر از نظر تولید چربی را وارد كرد و آن ها را با شرایط اقلیمی ایران تطبیق داد؟ اگر جواب مثبت است باید به این سوال هم پاسخ داده شود كه چرا تابحال این كار انجام نشده است؟!1397/03/15
21:21:56
5.0 / 5
4795
تگهای خبر: تولید , محصولات , واردات
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است