ذخایر استاتیك آب زیرزمینی كاهش یافت

ذخایر استاتیك آب زیرزمینی كاهش یافت به گزارش نت واش از مجموع ذخایر استاتیك آب زیرزمینی حدود ۱۳۰ میلیارد متر مكعب كاهش پیدا كرده است.


به گزارش نت واش به نقل از ایسنا، محمدتقی توكلی - كارشناس - اظهار كرد: كشور ما علاوه بر اینكه در یك منطقه خشك و نیمه خشك قرار گرفته، در اثر تغییرات آب و هوایی و تداوم خشكسالی از وضعیت مناسبی برخوردار نیست.

وی ادامه داد: چنان كه مصرف روزافزون و بیش از ظرفیت منابع آب، كاهش منابع آب تجدید شونده در اثر كاهش بارندگی‎های یك دهه گذشته، افزایش دما و هدرروی آب باعث شده كه كشورمان در وضع موجود جزو كشورهای با عدم تعادل آبی قرار گیرد.

توكلی اضافه كرد: شاهد این مدعا آن است كه در شرایط فعلی میانگین سالیانه بارندگی كشور به كمتر از ۲۴۰ میلیمتر و به تبع آن میزان منابع تجدید شونده آب حاصل از بارندگی سالیانه به كم تر از ۱۱۶ میلیارد متر مكعب رسیده است.

مشاور وزیر نیرو با بیان اینكه تفاوت مصارف و منابع آب از طریق اضافه برداشت از منابع آب زیرزمینی جبران شده است، افزود: حال تداوم این امر برابر آمار و اطلاعات وزارت نیرو حاكی از آن است كه از مجموع ذخایر آب زیرزمینی حدود ۱۳۰ میلیارد متر مكعب كاهش یافته است.

وی یادآور شد: میزان آب قابل استحصال در وضعیت موجود طبق اطلاعات مربوط به حجم آب قابل برنامه‎ریزی شده كشور بایستی ۸۷.۷ میلیارد متر مكعب باشد كه از این میزان ۶۱.۷ میلیارد متر مكعب آن مربوط به بخش كشاورزی است (۳۱.۳۸ میلیارد متر مكعب از طریق استحصال آب منابع زیر زمینی و ۳۰.۳۳ میلیارد متر مكعب مربوط به آب سطحی ).

توكلی خاطرنشان كرد: در حالی كه مصارف فعلی كشور در بخش‎های مختلف بیش از مقادیر فوق بوده ما در كشور با كسری منابع آب و اضافه برداشت در آب‎های زیرزمینی رو به رو هستیم.

این كارشناس گفت: حال اگر بخواهیم وضعیت كشور را در بخش آب ارزیابی كنیم برابر استانداردهای جهانی هر كشوری كه بیش از ۴۰ درصد منابع آب تجدیدشونده خود را مصرف كند در وضعیت بحرانی قرار دارد كه بر این اساس كشور ما را شامل شده است.

او گفت: همچنین میزان سرانه آب در كشور به حدود ۱۴۵۰ متر مكعب در سال برای هر نفر رسیده است كه وضعیت فعلی كشور را در حال گذر از تنش آبی و رسیدن به كمبود آب نشان می دهد.

این كارشناس آب اضافه كرد: به طور كلی می‎توان این گونه اذعان كرد كه در تاریخ مدیریت آب كشور نگاه مسئولان بیشتر معطوف به تامین آب و عرضه بوده است و برای این امر و با استفاده از تكنولوژی فن سالار سرمایه‎گذاری‎های زیادی در سطح استان‎ها و حوضه‎های آبریز اجرایی شده و به بهره‎برداری رسیده است.

وی اضافه كرد: تداوم این راه با توجه به وجود خشكسالی‎ها، استفاده غیر استاندارد و بیش از ظرفیت منابع آب و نهایتا مدیریت غیرجامع و نقطه‎ای در كشور باعث شده است كه ذخایر و منابع ما تحت تاثیرات استفاده شده به حالت بحرانی برسد.

او تصریح كرد: این وضعیت با تخریب محیط زیست، مهاجرت، حاشیه نشینی و چالش‎های تامین آب مناطق پر جمعیت به همراه بوده و نباید ادامه یابد و باید این روند مورد اصلاح قرار گیرد.

توكلی یادآور شد: بنابراین می‎توان این گونه نتیجه گرفت از آن جایی كه كشور ما باید در جهت پایداری اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی پیش رود برای رسیدن به این مهم باید مصرف آب را تا حد ظرفیت قابل تحمل منابع آب در حوضه‎های آبریز كشور متعادل كنیم.

او گفت: تحقق این استراتژی نیازمند الزامات قانونی است و علی رغم آن كه در گذشته و در برنامه‎های چهارم و پنجم قوانین خوبی در بخش آب تدوین شده بود متاسفانه این برنامه‎ها به مرحله اجرا در نیامده است.

وی ادامه داد: در برنامه ششم نیز به این موضوع توجه شده است و وزارت جهاد كشاورزی و وزارت نیرو باید با اجرای تكالیف تعیین شده مصرف آب را سالانه به میزان ۱۱ میلیارد متر مكعب كاهش دهند.

توكلی گفت: اقدامات پیش‎بینی شده مربوط به مدیریت مصرف مثل افزایش عملكرد در واحد سطح، ارتقاء شاخص بهره وری در آب كشاورزی، مدیریت تقاضا همراه با كنترل حجم آب تحویلی، كاهش برداشت‎های غیر مجاز و تعیین قیمت تمام شده آب با لحاظ كردن ارزش اقتصادی برای مصرف كنندگان بالاتر از الگوی مصرف است كه متولیان امر باید بدون هر گونه ملاحظه‎ای به آن اهتمام ورزند و عزم خود را جزم كرده و با اصلاح و بهبود ساختار با همراهی سایر ذی نفعان و در جهت اصلاح آن اقدام كند.

 

1396/06/09
12:56:27
5.0 / 5
5419
تگهای خبر: آب , منابع آبی
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است