مجری طرح توسعه زنبورداری كشور عنوان كرد

پیشبینی تولید ۱۴۰ هزار تن عسل امسال

پیشبینی تولید ۱۴۰ هزار تن عسل امسال به گزارش نت واش، مجری طرح توسعه زنبورداری کشور اظهار داشت: از بهمن ماه تأمین شکر را دنبال کردیم و به علت مشکلاتی که تأمین نهاده شکر وجود داشت مقداری این کار با وقفه مواجه گردید، ولی با دستور مقام عالی وزارت مبحث درحال پیگیری است و بزودی سهمیه ۲۰ هزار تنی شکر که برای زنبورداران به تفکیک استان ها در نظر گرفته شده، توزیع خواهیم کرد.


به گزارش نت واش به نقل از ایسنا، تورج صارمی در جمع خبرنگاران و در حاشیه نخستین همایش ملی زنبور عسل و صنایع وابسته که به مناسبت روز جهانی زنبور برگزار شد در پاسخ به این سؤال که گفته می شود در بعضی از اقلام دارویی زنبور عسل کمبود داریم، اظهار نمود: امکان دارد به علت تغییرات نرخ ارز به صورت مقطعی با این مورد روبرو شده باشیم، ولی به صورت مداوم سازمان دامپزشکی کشور درحال پیگیری مبحث ثبت سفارش داروها و مکمل ها است و تابحال مشکل خاصی از زنبورداران به ما منعکس نشده است.
وی افزود: طبق آمار سرشماری در سال ۱۴۰۱ تعداد بالغ بر ۹۴ هزار زنبوردار حدود ۱۳۶ هزار تن عسل در کشور تولید کردند که این تعداد عسل در ظرفیت بالغ بر ۱۱.۵ میلیون کلونی توسط تولیدکنندگان انجام شد. برای سال ۱۴۰۲ پیشبینی می نماییم که ۱۴۰ هزار تن عسل و ۱۱۰۰ تن هم سایر محصولات مانند ژل رویال، گرده و بره موم... تولید شود.
مجری طرح توسعه زنبورداری در پاسخ به سوال دیگری در خصوص این که مصرف سموم بی کیفیت منجر به کاهش جمعیت زنبور عسل در کشور شده و آیا چنین موضوعی صحت دارد یا خیر؟ اظهار داشت: پارسال چندین جلسه در ستاد گرده افشانی با حضور معاونت های تخصصی، سازمان حفظ نباتات و دامپزشکی و موسسه تحقیقات علوم دامی برگزار کردیم و ماحصل این بود که دستورالعمل هایی برای مراقبت از گرده افشان ها که یکی از آنها زنبور عسل است توسط سازمان حفظ نباتات تدوین شد. مکاتباتی هم برای سال جاری داشتیم که متاسفانه باردیگر این اتفاق افتاد، ولی مسؤلان در تلاش هستند که در شرایط موجود پوشش های حمایتی را برای زنبورداران پیشبینی نماییم.
صارمی اظهار داشت: با اقدامات پیشگیرانه ای که انجام شد استفاده از سمومی که منجر به تلفات زنبورها می شد توسط سازمان جهادکشاورزی استان ها و از راه سازمان حفظ نباتات متوقف گردید و در تلاشیم بتوانیم با هماهنگی هایی که در سال قبل در مورد تدوین دستورالعمل بیمه تکمیلی زنبورستانها برای مقابله با خطر سمپاشی در سالجاری انجام شد با قید فوریت به استانها ابلاغ نماییم.
مجری طرح توسعه زنبورداری کشور در مورد شکر هم اظهار داشت: سال قبل سعی کردیم که سهمیه زنبورداران را در مورد نهاده شکر تأمین نماییم. طبیعی است وقتی میزان گرده و شهد گیاهان کاسته می شود و خشکسالی های مستمر داریم باید بتوانیم بعنوان تغدیه کمکی از نهاده شکر استفاده نماییم. سال قبل با پیگیری های گوناگونی که انجام شد توانستیم حدود ۴۰ هزار تن شکر بین زنبورداران با نرخ مصوب توزیع نماییم.
وی ادامه داد: از بهمن ماه تأمین شکر را دنبال کردیم و به علت مشکلاتی که تأمین نهاده شکر وجود داشت مقداری این کار با وقفه مواجه گردید ولی با دستور مقام عالی وزارت مبحث درحال پیگیری است و بزودی سهمیه ۲۰ هزار تنی که برای زنبورداران به تفکیک استانها در نظر گرفته شده توزیع نماییم.
صارمی همینطور به صادرات محصولات زنبورعسل اشاره نمود و اظهار داشت: سال قبل حدود ۱۶۰۰تن عسل را صادر کردیم. یکی از اهدافی که برای توسعه صادرات دنبال می نماییم با عنایت به قابلیتی که عسل ایرانی دارد تدوین زنجیره محصولات زنبور عسل است. تلاش می نماییم با شکل گیری زنجیره های محصولات زنبورعسل ضمن تولید قراردادی، ساماندهی تولید داخل، توسعه صادرات را داشته باشیم. در این خصوص اقداماتی را پیگیری کردیم و صندوق پشتیبانی از توسعه زنبورداری کشور سال قبل با هماهنگی هایی که جلسه دیپلماسی شکل گرفت قرارداد صادرات عسل بالغ بر ۵۰۰ تن با کشور چین منعقد گردید و در تلاشیم که بتوانیم با تأمین عسل از زنبورداران و اتحادیه های استانی زمینه صادرات عسل باکیفیت را به چین و سایر کشورها فراهم نماییم.

منبع:

1402/02/31
01:35:31
5.0 / 5
263
تگهای خبر: بیمه , تولید , خشكسالی , صادرات
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است