۱۴۵ کشور میزبان کالاهای ایرانی

۱۴۵ کشور میزبان کالاهای ایرانی نت واش: در آخرین آمار انتشار یافته از طرف گمرک، بیش از 43 میلیارد دلار انواع کالاهای غیر نفتی به 145 کشور صادر گردیده است که چین با سهمی حدود 28 درصد بزرگترین مشتری و خریدار این محصولات محسوب می شود.به گزارش نت واش به نقل از ایسنا، برمبنای آخرین آمار انتشار یافته گمرک، تا دهم دی ماه امسال بیش از ۹۷ میلیون و ۸۳۴ هزار تن انواع محصولات مختلف ایرانی به ۱۴۵ کشور جهان صادر گردیده است که به بالای ۴۳ میلیارد و ۸۷ میلیون دلار می رسد.

این آمار از نظر وزنی ۲.۸۶ درصد و از نظر ارزش دلاری ۱۹.۰۶ درصد نسبت به همین بازه زمانی در سال قبل رشد داشته است.

گرچه کالاهای غیر نفتی ایران به ۱۴۵ مقصد صادراتی رفته اند اما بیش از ۸۶ درصد این محصولات به ۱۰ کشور چین، عراق، ترکیه، امارات متحده عربی، هند، افغانستان، پاکستان، عمان، اندونزی و روسیه صادر گردیده است.

در این لیست، چین با بیش از ۱۱ میلیارد و ۸۵۴ میلیون دلار رتبه نخست را دارد و با سهم ۲۷.۵۱ درصدی در این بازار، بزرگترین مشتری کالاهای ایران بشمار می رود.

پس از چین، عراق، ترکیه و امارات به ترتیب با بیش از هشت میلیارد و ۶۳۱ میلیون دلار، شش میلیارد و ۴۱۸ میلیون دلار و چهار میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار سهمی معادل ۲۰.۰۳ درصد، ۱۴.۹۰ درصد و ۱۰.۶۸ درصد را در بازار کالاهای صادراتی ایران از آن خود کرده اند.

پس از آنها هند، افغانستان و پاکستان با خرید بیش از یک میلیون دلار به ترتیب مشتریان پنجم تا هفتم محصولات ایرانی به شمار می روند که البته گرچه این ترکیب تغییر چندانی نسبت به ماه گذشته نداشته است، اما افغانستان و پاکستان همیشه یکی از مشتریان پر وپا قرص کالاهای ایرانی در سنوات اخیر بودند که جای خودرا با رتبه های پایین تری عوض کرده اند.

نهایتا عمان، اندونزی و فدراسیون روسیه به ترتیب با بیش از ۸۶۸ میلیون دلار، ۶۴۷ میلیون دلار و ۵۶۲ میلیون دلار خرید از بازار صادراتی کالاهای ایرانی رتبه های هشتم، نهم و دهم را به خود اختصاص داده اند.

البته انتظار می رود با تفاهم نامه های امضاء شده بین ایران و روسیه میزان و ارزش این مبادلات افزایش شایان توجهی در آینده داشته باشد.

منبع:

1401/11/11
08:54:44
5.0 / 5
224
تگهای خبر: بازار , صادرات , گمرك , محصولات
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است