رییس اتاق بازرگانی ایران:

شوك دلار تكراری می باشد اما پند نمی گیریم، بانك مركزی از سیطره دولت ها خارج شود

شوك دلار تكراری می باشد اما پند نمی گیریم، بانك مركزی از سیطره دولت ها خارج شود نت واش: رئیس اتاق بازرگانی ایران ضمن ابراز امیدواری نسبت به اینكه بانك مركزی از سیطره دولت ها خارج شود و به استقلال برسد، خاطرنشان كرد: افزایش ناگهانی نرخ دلار بارها در گذشته تكرار شده اما از آن پندی بدست نیاوردیم. اكنون هم این افزایش قیمت كه البته حبابی نیست، بارها پیش بینی و اخطار داده شده بود كه جدی نگرفتند.


به گزارش نت واش به نقل از ایسنا، غلامحسین شافعی در جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران كه امروز ( ۲۹ بهمن) برگزارشد، درباره افزایش نرخ ارز در روزها و هفته های اخیر اظهار داشت: در مبحث ارز با یك تكرار مواجه هستیم. افزایش ناگهانی نرخ دلار بارها در گذشته تكرار شده است و از آن پندی بدست نیاوردیم. این اتفاق قابل پیش بینی بود و از جانب اساتید و فعالان اقتصادی اخطار داده شده بود.
رییس اتاق بازرگانی ایران اظهار داشت: فعالان اقتصادی بارها سفارش كردند آنچه در قانون دیده شده یعنی اعمال تفاوت نرخ تورم داخلی و خارجی روی ارز صورت گیرد اما این اتفاق نیفتاد و نتیجه آن شوك ناگهانی است كه با آن مواجه هستیم. آنچه مشخص است این افزایش نرخ دلار حبابی نیست.

غم نهفته ای كه با آخر سال مضاعف می شود!
وی اظهار نمود: هر چقدر به آخر سال نزدیك می شویم غم نهفته بنگاه های اقتصادی مضاعف می گردد كه می خواهند با مسائل آخر سال چه كار كنند.
وی اضافه كرد: امیدوریم كه در چنین وضعیتی برای مسائل آخر سال بنگاه ها تدبیری اندیشیده شود. البته در شورای پول و اعتبار كمیته ای برای رسیدگی به این مشكلات تشكیل شده است.
بسیاری از مسئولان كنار رئیس جمهور، دستورات را اجرا نمی كنند
رئیس اتاق بازرگانی ایران خاطرنشان كرد: مبحث مهم دیگر این است كه هر سال درصدی به سهم مالیات استان ها افزوده می گردد بدون توجه به اینكه آیا مجموع درآمد استان افزایش یا كاهش یافته است. قاعدتا اگر درآمد استان ها كاهش پیدا كرده باشد افزایش مالیات امری عادلانه نیست. در این ارتباط روند حركت اقتصاد در سال باید بر مبنای این واقعیت سهم مالیات استان ها تعیین بشود. این ظلم مضاعف را به استان ها روا نداریم.
شافعی خاطرنشان كرد: خیلی از مسئولان در كنار رئیس جمهور هستند كه انگار صدای رئیس جمهور را نمی نشوند و دستورات را اجرا نمی كنند؛ به گونه ای كه طی سه سال قبل در مورد معوقات بانكی بخش خصوصی، رئیس جمهور دستور داد كه بدهكاران بانكی باید تفكیك شوند و با همه آن ها به یك شكل برخورد نشود، اما هنوز مشاهده می نماییم با همه رفتار یكسانی می گردد.
و اما ممنوع الخروجی مدیران واحدهای اقتصادی
وی درمورد برداشت ها از صندوق توسعه ملی اظهار داشت: مبحث بعدی كه در هیات امنای صندوق توسعه ملی هم مطرح شده، استفاده بخش خصوصی از صندوق توسعه ملی است. برای چندمین بار تقاضا می گردد كه آنچه از صندوق توسعه ملی برداشت شده به چه بخش هایی تزریق شده است. اگر صندوق توسعه ملی منابع قابل توجهی را به بخش خصوصی اختصاص دهد بخش خصوصی تمایلی به استفاده از آن ندارد، چون از این بابت تجربه های تلخی در گذشته داشته است.
شافعی خاطرنشان كرد: مبحث دیگر ممنوع الخروجی مدیران واحدهای اقتصادی می باشد. این مورد بارها مطرح شده است. این مسئله یك حقوق شهروندی است كه باید توسط دادگاه صالحه صورت گیرد نه با نامه یك بانك به گذرنامه و اداره ثبت.1396/11/29
13:57:56
5.0 / 5
4650
تگهای خبر: دولت
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است