رئیس انجمن صنفی صنایع لوازم خانگی مطرح كرد

لباس قانون به تن کالای قاچاق!

لباس قانون به تن کالای قاچاق! رئیس انجمن صنفی صنایع لوازم خانگی با اشاره به اینکه به قاچاق، لباس قانون پوشانده اند، اظهار داشت: هم اکنون به نام پیله وری و مرزنشینی کالاهای ممنوعه را وارد می کنند.


به گزارش نت واش به نقل از ایسنا، محمدرضا دیانی امروز، در حاشیه بازدید از کارخانجات لوازم خانگی، در نشست خبری با اشاره به اینکه هم اکنون با فروش ۳۶ میلیارد دلار نفت هم مشکلات اقتصادی کشور و خروج نخبگان از کشور حل نمی گردد، خاطرنشان کرد: ترکیه سال گذشته ۴۵ میلیارد دلار، معادل دو برابر فروش نفت ایران، لوازم خانگی تولید کرد. آیا ما بررسی کردیم که ترکیه چگونه به این جایگاه رسید؟
وی ضمن اشاره به انتقادات نسبت به ایجاد انحصار در صنعت لوازم خانگی، پس از نامه نگاری با رهبری در مورد ممنوعیت واردات لوازم خانگی کره ای، اظهار داشت: چرا این افراد زمانی که ۸۵ درصد بازار در اختیار کره ای ها بود، بحث انحصار را مطرح نمی کردند؟ علاوه بر این شرکتهای سامسونگ و ال جی، ابتدا خودشان از ایران خارج شدند و زمانی که مصرف کننده احتیاج به قطعه و خدمات داشت، بازار را خالی کردند.
همینطور به قول دیانی تولید لوازم خانگی احتیاج به مجوز خاصی ندارد و رانتی در زمینه انرژی، مواد معدنی، تسهیلات و غیره هم دریافت نمی کند که بتوان نام رانت بر آن گذاشت. این در شرایطی است که هم اکنون تولیدکنندگان ورق فولادی را در بورس با نرخ آزاد می خرند. اما اگر ورق را وارد می کردند پنج تا هشت درصد ارزان تر تمام می شد. همینطور صنایع پلیمری کشور محصول خویش را به نرخ روز ارز در بورس عرضه می کنند.
وی با اشاره به اینکه طی سه سال قبل به علت تحریم و محدودیت منایع ارزی، واردات لوازم خانگی ممنوع گردید، خاطرنشان کرد: در این زمان شاهد افزایش تولید و اشتغال در صنعت لوازم خانگی بودیم. ولی اکنون جریانی بوجود آمده که تولید را محکوم می کنند.
*سهم کره ای ها از بازار لوازم خانگی چقدر است؟
به قول رئیس انجمن صنفی صنایع لوازم خانگی هم اکنون سهم ال جی در بازار تلویزیون ایران ۱۶ درصد، سهم سامسونگ ۱۷ درصد و سهم سونی هشت درصد است. آن هم در زمانی که ایران تحریم است و واردات هم ممنوع اعلام شده است.
*قاچاق، قانونی شد؟
ایشان در ادامه ضمن اشاره به این که قبلا کالای پیله وری تک به تک وارد کشور می شد، خاطرنشان کرد: اما قانونی را مصوب کردند که بر مبنای آن، پیله وری تجمیعی شد و واردکننده با خرید کارت پیله وری مبادرت به واردات می کند. حتی اطلاعات موثق داریم که دو کشتی از کره که مقصد خویش را خاورمیانه اعلام نموده بودند، محصولات کره ای به ایران آوردند و با همین مجوز کالاهای آنها ترخیص شده است.
رئیس انجمن صنفی صنایع لوازم خانگی با اشاره به اینکه به قاچاق، لباس قانون پوشانده اند، اظهار داشت: هم اکنون به نام پیله وری و مرزنشینی کالاهای ممنوعه را وارد می کنند. معاون صنایع وزیر صمت سه مرتبه نامه نوشت که جلوی این اقدامات گرفته شود اما توجهی به آن نشد.
او همینطور با اشاره به اینکه مافیای واردات که امروز منافع خویش را در خطر می بینند آغاز به جریان سازی کرده و تلاش دارد صنایع موفق کشور را زمین بزنند، ضمن اشاره به نامه رهبری در خصوص ممنوعیت واردات لوازم خانگی کره ای، اظهار داشت: طی سه سال قبل سرمایه گذاری های زیادی در صنعت لوازم خانگی صورت گرفته و علت نامه نگاری ما با رهبری، نگرانی در مورد امنیت سرمایه گذاری در کشور بود. افرادی که در این صنعت سرمایه گزاری نموده بودند اگر ناگهان با درهای باز مواجه می شدند ورشکست شده و کل زنجیره تولید منهدم می شد. در اصل علت مطرح شدن باردیگر بحث ممنوعیت واردات این بود که کره ای ها قصد داشتند به جای پول های مسدود شده ایران، لوازم خانگی به ایران صادر کنند.
رئیس انجمن صنفی صنایع لوازم خانگی با اشاره به اینکه در دهه ۶۰ میلادی، کره جنوبی به مدت ۱۲ سال ورود کالاهای الکترونیک ژاپنی به کره را ممنوع اعلام کرد، اظهار داشت: حتی در این زمان فروش این کالاها در فروشگاه ها هم ممنوع بود. هم اکنون هم آمریکا تعرفه ها را دائم تغییر می دهد تا از صنایع خود حمایت کند.
دیانی در انتها با اشاره به اینکه نمی توان درهای کشور را بست، خاطرنشان کرد: ما نمی گوییم واردات کلا ممنوع شود، بلکه می خواهیم برای یک مدت پنج ساله واردات لوازم خانگی با برنامه و هدفمند کنترل شود و در همین حین هم سطح استاندارد کیفی ملی افزایش یابد. ازاین رو ورود کشورهای خارجی باید با استراتژی و هدفمند باشد.1400/07/20
10:56:39
5.0 / 5
222
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است