برنج ایرانی به چه قیمتی از کشاورز خریداری می شود؟

برنج ایرانی به چه قیمتی از کشاورز خریداری می شود؟ نت واش: یک عضو کمیسیون کشاورزی مجلس یازدهم می گوید که برنج پرطرفدار ایرانی حداکثر 40 هزار تومان و حتی پایین تر از این رقم از کشاورز خریداری می شود. واسطه ها و دلالان که سود خودرا در واردات برنج می بینند، دست به خرید و احتکار برنج می زنند تا برنج وارداتی را به قیمت بالاتری بفروشند.


ذبیح الله اعظمی در گفت و گو با ایسنا در مورد افزایش قیمت برنج ایرانی با استناد به جلسات کمیسیون کشاورزی مجلس اظهار داشت: هفته گذشته نشستی با حضور وزیر اقتصاد و جهاد کشاورزی، معاونت زارعت جهاد کشاورزی و تعدادی از محققان داشتیم. یکی از علل افزایش قیمت برنج در کشور خشکسالی سال قبل است. در سال ۱۴۰۰ شدیدترین خشکسالی را داشتیم.

در خوزستانِ بی آب حدود ۶۷ هکتار برنج کاری داریم
این عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیستی مجلس یازدهم اظهار داشت: برنج در کشور ما در ۱۹ استان کشت می شود. سالانه ۶۰۰ تا ۸۰۰ هزار هکتار کشت برنج داریم که حدود ۴۰۰ تا ۶۰۰ هزار هکتار آن در استانهای شمالی است. حدود ۶۷ هزار هکتار برنج کاری دقیقا در استان خوزستان است که امسال با بحران آب مواجه گردید. بنابراین، سطح زیر کشت برنج در کشور ما در یک سال قبل کاهش پیدا کرده است.
نماینده مردم جیرفت در مجلس یازدهم با اعلان اینکه در بعضی استانها کشت برنج نزدیک به صفر بوده است، اظهار داشت: با وجود مصوبه مجلس در خصوص امکان کاشت برنج برای شالی کاران اصفهانی، خود شالی کاران به سبب کم آبی برنج نکاشتند.

مصرف سرانه برنج هر ایرانی؛ ۳۵ تا ۸۵ کیلوگرم
اعظمی با اشاره به این که سالانه حدود ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تن برنج نیاز داریم، اظهار داشت: از این مقدار، حدود ۲.۲ میلیون تن آنرا خودمان تولید می نماییم. مصرف سرانه برنج هر ایرانی حدود ۳۵ تا ۸۵ کلیوگرم است. باتوجه به سلیقه ایرانیان، مردم برنج ایرانی را ترجیح می دهند. میزان تولید برنج های خوش پخت و پرطرفدار در ایران چیزی معادل ۱.۸ تا ۲.۵ تن در هر هکتار است این در حالیست که بطورمثال برنج باسماتی تا ۱۲ تن در هر هکتار نیز تولید می شود اما طرفداری ندارد. از یک طرف عملکرد برنج پرطرفدار در ایران خوب نیست و تقاضای آن هم بالاست.

کشاورز برنج ایرانی حداکثر برنج را ۴۰ هزار تومان می فروشد
وی با اعلان اینکه بازار برنج پرطرفدار ایرانی به دست دلالان است، اظهار داشت: با همه این اوصاف افزایش قیمت فعلی غیرمنطقی است. مدتی پیش با تعدادی از متخصصان به آستارا رفتیم و جلساتی داشتیم. در آن جلسه مشخص شد که برنج پرطرفدار ایرانی حداکثر ۴۰ هزار تومان و حتی پایین تر از این رقم خریداری می شود. این اطلاعات نشان میدهد که واسطه ها و دلالان نقش اصلی را در افزایش قیمت برنج ایفا کردند.
این عضو کمیسیون کشاورزی مجلس اظهار داشت: در استان گیلان چیزی حدود ۱۴۵۰ شالی کوبی (فرایندی است که طی آن شلتوک به برنج سفید تبدیل می شود. از محصولات جانبی مهم کارخانجات شالیکوبی، سبوس است که بعنوان غذای دام و طیور مصرف می شود.) وجود دارد و در کاهش پِرت برنج بسیار مهم می باشد. ای سازوکار چیزی حدود ۴ میلیارد تومان هزینه دارد بدین سبب وزارت جهاد کشاورزی باید کمک نماید یا فکری به حال این ردیف برای بودجه سال ۱۴۰۱ کند.
او در آخر اظهار نمود: در همه کالاها در کشور ما، ردپای رانت خواران و دلالان وجود دارد. از جانب دیگر عده ای محدودی در کشور وجود دارند که سود خودرا در واردات برنج می بینند. همین افراد بطور معمول دست به خرید و احتکار برنج می زنند تا برنج وارداتی را به قیمت بالاتری بفروشند. درست مثل ماجرای نهاده های دامی که ۸۰ درصد آن دست تعداد معدودی از شرکت هاست. مشکل ما نبود نظارت است.
منبع:

1400/07/17
11:52:40
5.0 / 5
329
تگهای خبر: آب , بازار , بحران , بحران آب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است