رشد 540 درصدی واردات ایران از عراق!

رشد 540 درصدی واردات ایران از عراق! جدید ترین آمار عرضه شده از جانب سازمان توسعه تجارت نشان داده است که میزان واردات ایران از عراق امسال به شکل قابل توجهی افزایش پیدا کرده است.


به گزارش نت واش به نقل از ایسنا، در سالهای اخیر، عراق همواره جزو اصلی ترین شرکای تجاری ایران بوده اما بخش قابل توجهی از این تجارت به صادرات ایران به همسایه غربی مربوط می شود.
عراق در سالهای گذشته بعد از چین، همواره بعنوان دومین مقصد صادرات کالاهای ایرانی شناخته شده و حتی در دوره های کوتاهی صدرنشین این جدول هم شده است. در چهار ماهه ابتدایی سالجاری هم روال به همین شکل ادامه یافته است.
بر مبنای آمارهای عرضه شده از جانب سازمان توسعه تجارت، صادرات ایران به این کشور در چهار ماهه ابتدای سال ۱۴۰۰ با ۴۳ درصد رشد از نظر ارزشی و ۶۹ درصد از نظر وزنی نسبت به مدت مشابه در سال ۱۳۹۹ به ۲ میلیارد و ۸۱۷ میلیون دلار معادل ۱۰ میلیون و ۹۴۱ هزار تن رسید. عراق در رتبه دوم کشورهای هدف صادرات ایران بعد از چین با ۴ میلیارد و ۳۹۶ میلیون دلار قرار داشته است. بعد از عراق هم کشورهای امارات با ۱ میلیارد و ۶۲۷ میلیون دلار، ترکیه با ۹۲۱ میلیون دلار و افغانستان با ۷۲۸ میلیون دلار در رتبه های سوم تا پنجم لیست مذکور قرار گرفته اند.
در بازه زمانی یاد شده برق و گاز، میله های آهنی و فولادی، هندوانه، اجزای توربین های بخار، گوجه فرنگی، کولرهای آبی، کلروروینیل، سیب درختی، لوازم خانه داری، پنیر، پسته، کلینکر سیمان، شیرینی جات، لوازم سر میز آشپزخانه، سنگ آهن، گوجه فرنگی، پرتقال، بستنی ها و خربزه ۲۰ قلم اول صادراتی کشور به عراق را ایجاد کرده اند که به جز کولرهای آبی و پرتقال در سایر موارد افزایش صادرات نسبت به مدت مشابه در سال ۱۳۹۹ اتفاق افتاده است.
آنچه که در بررسی آمار تجارت مشترک دو کشور اهمیت دارد، افزایش ناگهانی و قابل توجه واردات ایران از عراق امسال بوده است. هرچند این عدد همچنان بسیار محدود به نظر می آید اما در عمل نشان دهنده تغییر در روند یک طرفه تجارت میان دو کشور در سالهای گذشته خواهد بود.
ایران طی مدت مذکور از کشور عراق ۱۴۰میلیون دلار کالا معادل ۲۴۶ هزارتن وارد کرده که نسبت به مدت مشابه سال ۱۳۹۹ از نظر ارزشی حدود ۵۴۰ درصد و از نظر وزنی ۱۱۸۰ درصد رشد داشته است.
ایران پیش از این اعلام نموده بود که کوشش برای برقراری موازنه تجاری با کشور عراق از راه متنوع سازی مبادی وارداتی کشور و افزایش واردات از این کشور همچون برنامه های ایران در زمینه تعمیق و پایداری پیوندهای اقتصادی و تجاری با این کشور همسایه به حساب می آید و حالا هم اعلام شده با کاهش محدودیت های کرونا در ماه های آینده، روند تجارت مشترک بین دو کشور افزایش خواهد یافت.
منبع:

1400/06/03
21:10:42
5.0 / 5
202
تگهای خبر: آب , برق , تجاری , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است