تهران میزبان بیشترین واحد صنعتی، کیش در قعر جدول

تهران میزبان بیشترین واحد صنعتی، کیش در قعر جدول به گزارش نت واش جدید ترین آمار انتشار یافته از جانب وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) نشان داده است که تا آخر اردیبهشت ماه سال جاری در مجموع ۷۰ هزار و ۶۶۸ واحد فعال با اشتغال دو میلیون و ۴۳۵ هزار نفر در گروه های مختلف صنعتی و معدنی در کشور فعالیت می نمایند که که تهران بیشترین و منطقه آزاد کیش، کمترین واحدهای فعال را در خود دارند.


به گزارش نت واش به نقل از ایسنا، بر طبق این آمار بیشترین واحدهای فعال در گروه "سایر محصولات کانی های غیرفلزی" است که ۱۵ هزار و ۲۰۸ واحد در آن وجود دارد. همینطور گروه "محصولات غذایی و آشامیدنی" و گروه "محصولات از لاستیک و پلاستیک" با فعالیت ۸۳۵۱ و ۷۲۵۷ واحد در رده دوم و سوم قرار می گیرند و به صورت کلی نزدیک به نیمی از کل واحدهای فعال در سه گروه یاد شده فعالیت می نمایند.
گروه هایی که کمترین واحد فعال را دارند هم شامل جمع آوری، تصفیه و توزیع آب با دو واحد، تولید انرژی با ۱۲ واحد و فاضلاب، دفع زباله، بهداشت محیط و سایر فعالیتهای مشابه با ۱۶ واحد است که به ترتیب ۲۸، ۱۶۲ و ۳۵۸ نفر در آنها شاغل هستند و پایین ترین میزان اشتغال را در بخش های مختلف دارند.
کدام بخش ها بیشترین اشتغال را دارد؟
در این میان گروه "سایر محصولات کانی های غیرفلزی" بیشترین اشتغال را هم به خود اختصاص داده است؛ به صورتی که بیشتر از ۳۷۲ هزار نفر در این بخش فعالیت می نمایند. گروه محصولات غذایی و آشامیدنی و گروه ساخت مواد و محصولات شیمیایی هم با اشتغال به ترتیب بیشتر از ۳۵۸ و ۲۰۴ هزار نفر شاغل در رتبه دوم و سوم قرار دارند.
کدام استان ها بیشترین واحد فعال را دارند؟
تهران، اصفهان و خراسان رضوی تا آخر اردیبهشت ماه به ترتیب ۸۸۸۷، ۸۵۳۹ و ۵۴۰۲ واحد فعال داشتند که بیشترین تعداد واحد در میان استان ها است و اشتغال این استان ها در واحدهای فعال صنعتی و معدنی هم به ترتیب ۴۰۵ هزار و ۸۵۸، ۲۶۹ هزار و ۹۵۲ و ۱۹۸ هزار و ۷۷۰ نفر است. کمترین واحد فعال در میان استان ها به خراسان شمالی اختصاص دارد که فقط ۳۲۸ واحد فعال در آن جای گرفته است.
اما به صورت کلی، منطقه آزاد کیش با ۵۰ واحد فعال، منطقه آزاد ماکو با ۱۴۵ واحد و منطقه آزاد چابهار ۱۴۷ واحد کمترین واحد فعال را در میان استان ها دارند که به ترتیب ۱۶۴۵، ۴۰۸۸ و ۳۴۸۶ نفر در آنها مشغول هستند.
سایر مناطق آزاد و ویژه اقتصادی هم حدودا در قعر این جدول قرار دارند؛ به صورتی که تا آخر دو ماهه سال جاری فقط ۱۵۱ واحد فعال صنعتی در منطقه آزاد قشم، ۱۶۷ واحد در اروند، ۲۰۵ واحد در انزلی، ۲۷۰ واحد در ارس و ۶۲۶ واحد در منطقه ویژه اقتصادی مسقر است.
مجموع اشتغال تمام ۱۷۶۱ واحدهای فعال صنعتی و معدنی مستقر در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی هم ۱۰۹ هزار و ۴۱۲ نفر است که حدودا معادل یک چهارم اشتغال این واحدها در تهران است.
این در شرایطی است که مناطق آزاد و ویژه تجاری با قوانین محدودتر و تشریفات گمرکی ساده تری نسبت به سرزمین اصلی با اهدافی همچون پشتیبانی از صنعت داخلی کشور، جذب تکنولوژی های جدید در امر تولید، گسترش تولیدات صادرات محور و اشتغالزایی راه اندازی شده اند و آمارهای قبلی وزارت صمت هم حاکی از این بود که وضعیت تمایل به سرمایه گذاری در بخش تولید در این نواحی و همینطور بهره برداری از واحدهای تولیدی و صنعتی در دو ماهه سال جاری خوب نیست.1400/05/09
21:38:49
5.0 / 5
176
تگهای خبر: آب , بهداشت , تجاری , تكنولوژی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است