با موافقت دولت ۵۰۰ هزار رأس دام مازاد صادر می شود

با موافقت دولت ۵۰۰ هزار رأس دام مازاد صادر می شود مدیرعامل اتحادیه تعاونی های عشایری دامداران متحرک ایران اظهار داشت: ما صادرات یک میلیون رأس دام مازاد را به وزارت خانه پیشنهاد کردیم که با ۵۰۰ هزار رأس آن موافقت شده است.


به گزارش نت واش به نقل از ایسنا، فضل خرّم، مدیرعامل اتحادیه تعاونی های عشایری دامداران متحرک ایران در برنامه «صبح و گفت وگو» اظهارکرد: عشایر با ۲۴۶ هزار خانوار و ۲۲ میلیون و ۴۰۰ هزار رأس حدود ۲۵ تا ۳۰ درصد گوشت قرمز کشور را تأمین می کند.
وی با اشاره به اینکه عشایر نیاز گوشت حدود ۱۶ نفر ایرانی را تأمین می کند اضافه کرد: عشایر با وجود خدمات گسترده ای که به کشور عرضه می دهد اما کمترین توقع و کمترین خدمات را از جامعه دریافت می کند.
مدیرعامل اتحادیه تعاونی های عشایری دامداران متحرک ایران، کاهش یک میلیون و ۶۰۰ هزار تن از علوفه مرتعی عشایر را نگران کننده خواند و اظهار داشت: این میزان کاهش علوفه اثر سنگینی بر زندگی جامعه عشایر گذاشته به طوریکه نمی توانند در بازه زمانی مناسب دام را به بازار عرضه کنند.
خرّم اضافه کرد: کاهش علوفه سبب شده که دام زودتر از موعد اصلی خود به بازار ارائه شود که این سبب کاهش قیمت دام زنده در بازار و زیان خود جامعه عشایری می شود و از سوی دیگر، به خاطر کمبود دام، ذخایر ژنتیکی و دام های مولد هم از بین می روند.
این مقام مسئول ضمن اشاره به این که ۱۰۰ هزار تن نهاده در اختیار جامعه عشایری قرار داده شد اظهار داشت: تصمیم دوم هم این بود که یک میلیون رأس دام از جامعه عشایری خریداری شود که البته شیوه خرید شیوه مناسبی نیست و ازاین رو با دولت مطرح کردیم که به جای دید اقتصادی با رویکرد مدیریت بحران ورود کند.
وی یادآورشد: ما صادرات یک میلیون رأس دام مازاد را به وزارت خانه پیشنهاد کردیم که با ۵۰۰ هزار رأس آن موافقت شده و قرار بر این است که به ازای آن نهاده دامی وارد نماییم و در اختیار عشایر قرار دهیم تا ضمن کاهش قیمت هزینه تولید، یک امنیت روانی خوبی هم در جامعه عشایری ایجاد شود.
مدیرعامل اتحادیه تعاونی های عشایری دامداران متحرک ایران با تذکر این نکته صادرات ۵۰۰ هزار رأس دام تأثیری بر قیمتها در بازار نخواهد گذاشت اظهار داشت: این اقدامات تا حدودی می تواند از تبعات و نتایج ناشی از خشکسالی در مناطق عشایری جلوگیری نماید.
خرّم از ورود ارتش به این بخش سخن گفت و اضافه کرد: با عنایت به افزایش هزینه های حمل و نقل، ارتش تعهد کرده که تعدادی کامیون حمل کالا و نهاده و تانکرهای آب رسانی و ذخیره آب را در اختیار ما قرار دهد.1400/04/02
22:52:07
5.0 / 5
480
تگهای خبر: آب , بازار , بحران , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است