ارزهای وارد شده به كشور قابل رویت می شوند

ارزهای وارد شده به كشور قابل رویت می شوند نت واش: رئیس سازمان توسعه تجارت گفته اطلاعات مربوط به میزان بازگشت ارز حاصل از صادرات صادرکنندگان به کشور قابل رویت می شود.


به گزارش نت واش به نقل از ایسنا، از حدود سه سال قبل و همزمان با از سرگیری تحریم های آمریکا مقابل اقتصاد ایران، دولت دو سیاست ارزی همزمان را در دستور کار قرار داد. در گام نخست بنا شد واردات بیش از ۱۰۰۰ قلم کالا که در طول این سال ها به حدود ۲۵۰۰ قلم کالا رسیده به کشور ممنوع شود. از طرف دیگر برای تامین ارز برای واردات کالاهای اساسی صادرکنندگان باید درآمد حاصل از فروش محصولات خود در خارج از کشور را در قالب تعهدات ارزی به کشور بازگردانند.
در سه سال گذشته، بحث ها و اختلاف نظرهای فراوانی میان بانک مرکزی و فعالان بخش خصوصی درباره نحوه بازگشت این ارز به کشور به وجود آمده و دو طرف مباحث مختلفی را مطرح کرده اند. هم اکنون بخش مهمی از این تعهد ارزی، در قالب فروش ارز در سامانه نیما انجام می شود.
به دنبال اختلاف نظرهای به وجود آمده میان دولت و صادرکنندگان درباره میزان بازگشت ارز، چگونگی ایفای تعهدات ارزی و وضعیت صادرکنندگانی که دولت آنها را متخلف می داند، حالا رئیس سازمان توسعه تجارت گفته در سامانه جامع تجارت، اطلاعات مربوط به ایفای تعهدات ارزی برای صادرکنندگان عرضه خواهد شد.
حمیدزادبوم توضیح داده: با پیگیریهای انجام شده توسط سازمان توسعه تجارت ایران و اقدام باارزش مرکز توسعه تجارت الکترونیکی، از این پس صادرکنندگان می توانند با مراجعه به سامانه جامع تجارت و بوسیله مسیر عملیات ارزی -مشاهده اطلاعات ارزی -بازگشت ارز حاصل از صادرات، میزان ایفای تعهدات ارزی خودرا ببینند.
وی ادامه داد: همین طور صادرکنندگان می توانند اطلاعات بازگشت ارز حاصل از صادرات خودرا به تفکیک روشهای مختلف بازگشت ارز حاصل از صادرات شامل فروش ارز در سامانه نیما، واردات در مقابل صادرات خود، واگذاری کوتاژهای صادراتی به غیر، پرداخت بدهی ارزی، سپرده گذاری ارزی و فروش ارز به بانک های عامل و صرافیهای مجاز را در فاصله زمانی حداکثر ۲۴ ساعت پس از رفع تعهد ببینند.
معاون وزیر و رییس کل سازمان توسعه تجارت افزود: فروش ریالی ثبت و تایید شده در بازه زمانی ۲۲ فروردین ۹۷ تا ۱۶ مرداد ۹۷ نیز در این سامانه قابل مشاهده می باشد.
وی ابراز امیدواری کرد که در صورت ارسال اطلاعات مربوط به کوتاژهای صادراتی به تفکیک زمان صادرات و ایجاد تناظر میان ایفای تعهدات ارزی ایفا شده و کوتاژهای صادراتی، امکان مشاهده وضعیت ایفای تعهدات ارزی صادرکنندگان برمبنای تفکیک سال های مختلف فراهم خواهد شد و در این صورت امکان استفاده از ابزارهای تشویقی همچون معافیت مالیاتی، استرداد مالیات بر ارزش افزوده، پرداخت مشوق های صادراتی و همین طور ایجاد محدودیت ها بصورت متمرکز و برمبنای صادرات و ایفای تعهدات ارزی سالیانه فراهم خواهد شد.
منبع:

1400/03/22
14:01:46
5.0 / 5
385
تگهای خبر: ابزار , دولت , صادرات , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است