آمار سازمان توسعه تجارت

از 700 صادركننده حمایت شد!

از 700 صادركننده حمایت شد! نت واش: سازمان توسعه تجارت در تشریح روش اجرای بسته پشتیبانی از صادرات سال ۱۳۹۹، اعلام نموده که در این چارچوب تنها ۷۰۰ صادرکننده حمایت شدند.


به گزارش نت واش به نقل از ایسنا، یکی از اصلی ترین اقداماتی که دولت هر ساله در قالب پشتیبانی از توسعه صادرات غیرنفتی اصرار بر اجرای آن دارد، بسته حمایت سالانه از صادرات غیر نفتی است. در قالب این طرح با ابلاغ معاون اول رئیس جمهور، بانک ها و صندوق توسعه ملی متعهد می شوند نسبت به پرداخت برخی تسهیلات به تولیدکنندگانی که قصد صادرات محصولاتشان را دارند اقدام نمایند و در نهایت راه را برای افزایش صادرات ایران هموار کنند.
با وجود اهمیت صادرات غیرنفتی در طول سه سال قبل که با تحریم های آمریکا، فروش نفت به حداقل رسیده بود، هر ساله بسته پشتیبانی از صادرات اما و اگرهای فراوانی را به خود دیده و با ابهام مواجه بوده است. دو سال قبل، معاون اول رئیس جمهور بسته پشتیبانی از صادرات در بهمن ماه ابلاغ نمود، بدین سان در شرایطی که صادرکنندگان ۱۰ ماه از سال ۱۳۹۸ را پشت سر گذاشته بودند، مصوباتی برای عرضه تسهیلات به آنها عرضه شد که هیچ شانسی برای اجرایش قبل از ورود به سال ۱۳۹۹ وجود نداشت.
به دنبال این اتفاق، دولت اعلام نمود که در سال ۱۳۹۹ تلاش می کند بسته پشتیبانی از صادرات را در مدتی کوتاه نهایی و اجرا نماید و با به انتها رسیدن این سال، آمارهای سازمان توسعه تجارت حاکی از مشکلات و محدودیت هایی در راه اجرای این طرح است.
این سازمان هیچ جزییاتی از اعداد و ارقام اجرایی این بسته عرضه نکرده اما قمری - مدیر کل دفتر توسعه خدمات بازرگانی این سازمان – گفته است: سال قبل بسته پشتیبانی از صادرات غیر نفتی با رویکرد جهش تولید اجرا شد و تلاش شد حمایت های انجام شده در جهت جهش تولید صادراتی باشد. با برنامه ریزی انجام شده، پارسال بیشتر از ۷۰۰ واحد تولیدی و صادراتی از سرفصل های حمایتی مندرج در بسته پشتیبانی از صادرات غیر نفتی منتفع شدند.
دبیرکارگروه مشوق های صادراتی افزود: اولویت پرداخت مشوق های صادراتی در سال ۱۳۹۹ پشتیبانی از راه اندازی تجهیز و توسعه زیر ساخت های تجاری بوده و با تخصیص بودجه مشوق های صادراتی جهت این زیر ساختها شامل سرد خانه ها، انبار های مکانیزه، مراکز بسته بندی و سورتینگ، پایانه ها و مراکز نمایشگاهی گامی در تسریع و تسهیل صادرات و در نهایت جهش تولید برداشته شد. در تدوین بسته پشتیبانی از صادرات غیر نفتی سال ۱۴۰۰ تلاش خواهد شد تا با تخصیص تسهیلات سرمایه در گردش صادراتی و همینطور پرداخت کمک سود تسهیلات صادراتی نسبت به کاهش هزینه های واحدهای صادراتی اقدام گردد.
منبع:

1400/01/28
10:07:12
5.0 / 5
711
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است