چند سفارش برای كنترل كرم پیله خوار آفت مزارع نخود

چند سفارش برای كنترل كرم پیله خوار آفت مزارع نخود نت واش: یکی از پژوهشگران موسسه تحقیقات گیاه پزشکی کشور برای کنترل کرم پیله خوار آفت مزارع نخود سفارش هایی کرد.فاطمه شفقی در گفت و گو با ایسنا، با اعلان اینکه کرم پیله ­خوار بیشترین زیان را به مزارع نخود وارد می آورد و آفت کلیدی این محصول شمرده می شود اظهار نمود: آفت پیله خوار نخود علاوه بر ایران در اروپا و تعدادی از کشورهای منطقه خاورمیانه همچون سوریه و ترکیه انتشار دارد. در ایران اینگونه در بیشتر مناطق به ویژه در استان های ایلام، همدان، کرمانشاه، لرستان، کردستان، آذربایجان شرقی و غربی فعالیت دارد.

وی افزود: خسارت گونه­ های هلیوتیس در مزارع نخود، مهم و در برخی از سال­ها بسیار شدید می باشد. میزان خسارت این آفت در مزارع دیم استان های لرستان و کرمانشاه گاهی تا ۹۰ درصد هم می ­رسد. همین طور در نخودکاری های کردستان، مهم ترین آفت نخود محسوب می ­شود و خسارت این آفت در مزارع نخود دیم از ۷۹-۳۳ درصد برآورد شده است.

محقق موسسه تحقیقات گیاه پزشکی کشور افزود: لاروهای این آفت ابتدا از برگچه­ های گیاه نخود سپس جوانه­ ها، غنچه ­ها، گل­ها و پیله­ ها تغذیه می کنند. خسارت اصلی این آفت بیشتر متوجه پیله ­های نخود است، بدین ترتیب که لاروها غلاف ­ها را بصورت دایره ­وار سوراخ کرده و ضمن ورود به غلاف تمام یا قسمتی از دانه ­ها را مورد تغذیه قرار می دهد. معمولا حدود ۴۰-۳۰ درصد غلاف­ ها توسط این حشره لطمه می­ بینند که خسارتی حدود ۴۰۰ کیلوگرم در هکتار دارد. در وضعیت مساعد، میزان لطمه غلاف به ۹۵-۹۰ درصد نیز می­ رسد.

وی با اشاره به اینکه به سبب تفاوت شرایط اقلیمی مناطق کشت نخود در کشور نمی ­توان یک دستورالعمل کلی برای کلیه­ مناطق در نظر گرفت و در هر منطقه بایستی باتوجه به شرایط خاص همان منطقه بهترین روش را انتخاب نمود، اظهار داشت: بطور کلی برای کسب موفقیت بیشتر در برنامه مدیریت کرم پیله­ خوار نخود ترکیبی از روش ­های مختلف مدیریت سفارش می ­شود.

شفقی در ادامه تشریح کرد: در مدیریت زراعی انجام کشت پاییزه، زود کاشتن نخود و تغییر تاریخ کاشت از بهار و زمستان به پاییز همیشه سبب افزایش عملکرد و کاهش خسارت آفات می شود. همین طور با کشت سریع بهاره بااینکه جمعیت آفت و درصد غلاف های آفت ­زده بیشتر می شود، اما عملکرد محصول نیز افزایش می یابد، برای اینکه میزان عملکرد نخود به شدت تحت تأثیر عوامل محیطی نظیـر رطوبـت و دمـای محیط که با زمان کاشـت و طـول دوره رشـد گیـاه در ارتبـاط هستند، قرار دارد.

به گفته وی تحقیقات نشان داده افزایش تراکم کاشت نیز موجب افزایش درصد جمعیت و خسارت کرم­ های پیله ­خوار می شود.

این محقق موسسه تحقیقات گیاه پزشکی اضافه کرد: شخم عمیق بعد از جمع­ آوری محصول بمنظور از بین بردن لانه های زمستانی آفت در خاک، یخ آب زمستانه برای حذف شفیره­ های زمستان­ گذران، مهار علف ­های هرز، استفاده از تله های فرومونی جهت ردیابی آفت، پایش جمعیت برای تعیین زمان کنترل بیولوژیک و شیمیایی نیز برای کنترل این آفت سفارش می­ شود. همین طور برای ردیابی آفت و تعیین زمان مبارزه از تله های فرومونی پیش از ظهور آفت ترجیحا در مرحله جوانه زنی نخود استفاده گردد. ارتفاع نصب تله ها باید در حد ارتفاع بوته های نخود بوده و تعداد تله ها ۲-۱ تله در هکتار باشد.

وی اشاره کرد: بمنظور کنترل بیولوژیک موفق آفت نیازمند ردیابی و پایش دقیق آفت هستیم، برای اینکه زنبورهای پارازیتوئید لاروهای سنین بالای آفت را پارازیته می­ کنند. در این راستا رهاسازی تعداد ۱۰۰۰ عدد زنبور ماده(Say Habrobracon hebetor ) در هکتار در دو نوبت (به فاصله ۱۰ روز) سفارش می­ شود. رهاسازی در مرحله نزدیک به گل باید در حداقل چهار نقطه در هکتار انجام ­شود. همین طور استفاده از فرآورده بیولوژیک Bt در هنگام غروب آفتاب با دز سفارش شده شرکت برای کنترل لاروهای سنین پایین باتوجه به تعیین دقیق زمان پاشش به کمک تله های فرومونی در مناطق آلوده به این آفت و تکرار آن به فاصله چهار روز پیشنهاد می ­شود.

شفقی درباب تعیین زمان مناسب برای کنترل شیمیایی نیز اظهار داشت: استفاده از تله های فرمونی جهت ردیابی آفت و تعیین زمان مبارزه بسیار مفید می باشد. باتوجه به بررسی ­های انجام شده پرواز شب­پره ­ها در مزارع نخود غرب کشور با بالا رفتن نسبی دمای هوا از اواسط اردیبهشت شروع شده و تا اواسط تیر ادامه می ­یابد. تنها یک نوبت سمپاشی برضد این آفت کافی بوده و در صورتیکه این تیمار در زمان مناسب ذکر شده صورت گیرد به خوبی آنرا کنترل کرده و از خسارت آفت که گاهی موجب نابودی کل محصول می شود، جلوگیری خواهد شد.

وی در آخر سفارش کرد: برای کنترل شیمیایی این آفت حشره­ کش­ های ایندوکساکارب SC ۱۵% به میزان ۲۰۰ میلی­ لیتر در هکتار، تیودیکارب DF ۸۰% به میزان ۷۵/۰ تا یک کیلوگرم در هکتار و لوفنرون EC ۵% به میزان ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلی­ لیتر در هکتار در قالب مدیریت تلفیقی قابل استفاده می باشد.

منبع:

1400/01/27
22:17:12
5.0 / 5
1174
تگهای خبر: آب , پرواز , هوا
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است