بررسی سند همكاری ایران و چین در كمیسیون اقتصادی مجلس

بررسی سند همكاری ایران و چین در كمیسیون اقتصادی مجلس به گزارش نت واش سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی از بررسی سند همکاری ایران و چین در جلسه این کمیسیون با حضور وزیر اقتصاد اطلاع داد.


مهدی طغیانی در گفتگو با ایسنا ضمن اشاره به جلسه بعدازظهر امروز (سه شنبه، ۱۷ فروردین) کمیسیون اقتصادی با حضور وزیر اقتصاد، اظهار داشت: در بخش اول جلسه آقای دژپسند گزارش مختصری درباره سند همکاری ایران و چین عرضه داد؛ بر مبنای توضیحات وزیر اقتصاد، این همکاری، سندی راهبردی و صرفاً در جهت همکاری است و هنوز به قرارداد یا توافق تبدیل نشده که نیازمند بررسی در مجلس باشد اما در صورت ورود به جزئیات - که می تواند کشور را به چین متعهد کند - مفاد این همکاری در چارچوب لایحه به منظور تصویب به مجلس فرستاده خواهد شد.
وی ادامه داد: همینطور از آنجائیکه بخشی از این سند همکاری در ارتباط با توافقات میان بخش خصوصی است، بنابراین در صورت توافق طرفین، امکان اجرایی شدن آن وجود دارد و الزامی برای مصوب شدن آن در مجلس نیست، درواقع اگر در موضوعات کلان کشور اثر نگذارند احتیاج به بررسی و تصویب مجلس ندارند و بخش خصوصی خودش متعهد شده و توافقات را اجرایی می کند.
طغیانی ضمن اشاره به سوال نمایندگان از وزیر اقتصاد در ارتباط با این تفاهم، اظهار داشت: یکی از سوالات اصلی نمایندگان از آقای دژپسند این بود که «انجام این تفاهم چقدر در افزایش همکاری ها اثرگذار است؟» که وی توضیح داد، با انجام این تفاهم ها، چینی‪‎‬ها مطمئن تر خواهند شد که همکاری با ایران بلندمدت است و بیشتر وارد میدان می شوند.
سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: وزیر اقتصاد گزارشی هم از درآمدهای سالهای قبل عرضه کرد که بر مبنای آن از ۵۷۱ هزار میلیارد تومان بودجه مصوب شده، حدود ۵۶۳ هزار میلیارد تومان آن محقق شده است و دریافت مالیات ها علیرغم شیوع بیماری کرونا با ۱۰۷ درصد تحقق، بیشتر از پیشبینی ها محقق شده اند.
وی افزود: اکبر کمیجانی بعنوان قائم مقام بانک مرکزی هم گزارشی از وضعیت شاخصهای مختلف نماگرهای اقتصادی در سال ۹۹ و پیشبینی این مهم در سال ۱۴۰۰ عرضه کرد که بر مبنای آن باآنکه تراز جاری ما در سال قبل، ۱۴۵ میلیون دلار مثبت بوده اما سرجمع تراز پرداخت ها، (شامل حساب جاری و حساب سرمایه) منفی شده است و طبق پیشبینی آنها در سال ۱۴۰۰، اگر طبق مصوبات قانون بودجه، نفت به فروش برسد، تراز جاری مثبت خواهد بود.
سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس در انتها اظهار داشت: همینطور مطابق پیشبینی بانک مرکزی در صورتیکه اتفاق خاصی رخ ندهد، امسال حداکثر ۲۰ درصد تورم خواهیم داشت این در شرایطی است که این رقم در سال ۹۹ حدود ۴۳ درصد بود.1400/01/18
11:47:10
5.0 / 5
961
تگهای خبر: بودجه , فروش
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است