گزارش نت واش؛

ظرفیت گردشگری فلامینگوهای ایتالیایی در آبادان

ظرفیت گردشگری فلامینگوهای ایتالیایی در آبادان خورهای خلیج فارس در آبادان بخشی از تالاب بین المللی شادگان است كه هر سال میزبان فلامینگوهای بزرگ است.


دریافت 15 MB
خبرگزاری مهر؛ گروه استان ها – محمود نواصر: طبیعت بکر و زیبای تالاب ظرفیت عظیمی را در زمینه اکوتوریسم در استان خوزستان بوجود آورده است. خورهای آبادان به علت موقعیت طبیعی بعنوان یکی از زیستگاه های مهم حیات وحش و گونه های جانوری کشور شناخته می شوند.
وجود ۳۴ تالاب بین المللی بستری مناسب برای کوچ و مهاجرت پرندگان به تالاب ها و آبگیرهای طبیعی ایران است و سکونت گاه اصلی این پرندگان زیبا سیبری بوده و در این بین، تالاب بین المللی شادگان خوش درخشیده است.

نداشتن مدیریت برنامه محور سبب گشته است تا پرنده های مهاجر به خورهای آبادان فقط بعد مهاجرت آنها نمایان شود و به مؤلفه گردشگری از راه پرنده نگری توجه نشود.
«پرنده نگری» ظرفیت ناشناخته گردشگری آبادان
تماشای زیبایی پر و بال پرندگان، گوش دادن به صدای طبیعت از حنجره آنها و لذت بردن از شکل، ساختار زندگی و روابطشان موهبتی است عظیم و تجربه ای بکر و خوشایند که وقتی یک مرتبه تجربه شود، بعید است که بتوان در مقابل جذبه تجربه باردیگر و چندباره آن مقاومت کرد.

«توریسم پرنده نگری» شاخه ای از اکوتوریسم است که شاید بتوان گفت بی مدعاترین و کم ضررترین بخش آن بشمار می رود. اساس پرنده نگری، مستلزم نوعی آمیزش و همراهی با طبیعت است.
از آنجایی که این نوع توریسم در کشورمان چندان فراگیر نبوده و طیف خاصی از گردشگران را با سلایق تقریباً خاص به خود جذب کرده، در مقایسه با سایر انواع توریسم نسبتاً ناشناخته باقی مانده و کمتر روی آن سرمایه گذاری شده است.
پرنده نگری در سال های اخیر در ایران رشد نسبتاً خوبی داشته است. البته این رشد و فعالیتهای موجود در مقابل ظرفیت بالای کشورمان برای پیشرفت و رسیدن این نوع توریسم به جایگاه واقعی خود بسیار محدود و ناچیز است.
به دلیل موقعیت طبیعی و ساختار متفاوت تالاب بین المللی شادگان، این منطقه یکی از زیستگاه مهم حیات وحش و گونه های جانوری کشور شناخته شده است که خورهای «گوبان» و «گُواریَن» شهرستان آبادان بعنوان یک نقطه اتصال و شاهراه گردشگری این تالاب مورد اهمیت است. این خورها در ۳۰ کیلومتری شهرستان آبادان واقع شده اند که از یک سو به تالاب بین المللی شادگان و از طرفی به خلیج فارس ارتباط دارند.
پرندگان مختلف مهاجر
انواع مرغابی، اردک، لک لک، فلامینگو و انواع پرندگان آبزی از مهم ترین پرندگان مهاجر به تالاب بین المللی شادگان برای زمستان گذاری هستند که خورهای آبادان بخش قابل توجهی از آن است.

ظرفیت های مورد اشاره می تواند بعنوان یک پتانسیل بالقوه به علت جذب توریست به خصوص در فصل زمستان باشد.
احداث اتاقک و محل های مناسب قابل استفاده برای پرنده نگری در خورهای آبادان و چاپ و انتشار کتابچه هایی در مورد پرندگان اقدامات مهمی است که می تواند در جهت صیانت از تالاب و توسعه صنعت اکوتوریسم این منطقه صورت گیرد.
فلامینگو، میهمان آبادان
از بین همه پرندگان مهاجر، فلامینگوها از شناخته شده ترین پرندگان جهان هستند که به علت رنگ پرهایشان مشهور هستند.
امسال هم کلونی بزرگ فلامینگوها به سمت تالاب بین المللی شادگان حرکت کردند و جوجه آوری بیشتر از ۱۰ هزار و ۵۰۰ قطعه فلامینگو در خورهای شهرستان آبادان مشاهده شده است.
این مکان که در دوردست ترین نقطه از سکونت انسانی و در کنار تالاب بین المللی شادگان و خورهای حوزه آبادان قرار دارد، هر ساله میزبان هزاران قطعه فلامینگو برای لانه گزینی و جوجه آوری است.

دلایل اصلی انتخاب این مکان برای جوجه آوری فلامینگو، شرایط آب و هوایی مناسب و همینطور وجود غذای کافی است که سبب شده هر ساله هزاران قطعه فلامینگو برای جوجه آوری در این مکان جمع شوند.
خورهای بکر آبادان
فلامینگوها در ۳۱ کشور جهان در دریاچه های کم عمق، باطلاق های جنگل های حرا و جزایر شنی آفریقا، آسیا، اروپا و آمریکا زندگی کرده و از حلزون و گیاهان آبی تغذیه و به صورت دست جمعی و در دسته های چند هزارتایی زندگی می کنند اما کمتر کسی می داند که این پرنده که در شمار پرندگان حفاظت شده قرار دارد، در منطقه ای از خورهای آبادان و در نزدیکی تالاب بین المللی شادگان زندگی می کنند.
حدود ۵۵ گونه ماهی شور و انواع مختلفی از پرندگان مهاجر و بومی منطقه در خورهای آبادان زندگی می کنند. یک سوم از ۳۲۷ هزار هکتار از تالاب بین المللی شادگان در حوزه استحفاظی شهرستان آبادان است.

بیشتر فلامینگوهای ماده یک تخم در لانه می گذارند و فلامینگوی نر و ماده هر دو به نوبت روی تخم می خوابند و بعد از ۳۰ تا ۳۵ روز جوجه از تخم بیرون می آید. جوجه فلامینگو بعد از پنج روز لانه را ترک کرده و به گروه فلامینگوهای جوجه می پیوندد و در محیط طبیعی از ۱۵ تا ۲۰ سال زندگی می کند.
از ایتالیا تا نخل های اروند
در ایران دو گونه فلامینگوی بزرگ و فلامینگو کوچک وجود دارد که فلامینگوهای بزرگ در خوزستان جوجه آوری دارند و فلامینگوهای کوچک هم سال جاری برای نخستین بار در خوزستان و بعد از یک قرن در ایران مشاهده شدند.
در پایش بهار ۱۳۹۹ که توسط اداره حفاظت محیط زیست آبادان انجام شد، یک فلامینگوی بزرگ با حلقه گذاری ایتالیایی کشف شد.
این فلامینگو در سال ۲۰۰۹ در زمانی که جوجه بوده در استان «فرارا» کشور ایتالیا در ساحل دریای «آدریاتیک» در قاره اروپا حلقه گذاری شد و مشاهده این فلامینگوی بزرگ ایتالیایی ماده جوجه آور در صحت و سلامت در خور گوبان آبادان یافته ای پرارزش است.


منبع:

1399/07/16
14:17:48
5.0 / 5
1742
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است