زباله های رنگی، قاتل طبیعت

زباله های رنگی، قاتل طبیعت نت واش: آیا تاكنون به این فكر كرده اید كه هر نفر به تنهایی در طول یك سال چه اندازه كیسه پلاستیكی استفاده می كند؟ كیسه هایی كه هیچ گاه از سرنوشت آنها باخبر نمی گردد.


به گزارش نت واش به نقل از مهر، بامداد نو نوشت: اغلب ما هر روز از آنها استفاده می کنیم؛ کیسه های پلاستیکی نازک که تقریباً برای هر خریدی که انجام می دهیم از آنها استفاده می کنیم؛ کیسه هایی که تا به خانه می رسند، به سرعت حذف و بلااستفاده می شوند. آیا تاکنون به این فکر کرده اید که هر نفر به تنهایی در طول یک سال چه اندازه کیسه پلاستیکی استفاده می کند؟ کیسه هایی که هیچ گاه از سرنوشت آنها باخبر نمی گردد. بطور میانگین کیسه های پلاستیکی که از خرده فروشی ها می گیریم، فقط ۲۵ دقیقه مورد استفاده قرار می گیرد اما برای تجزیه آنها در طبیعت از ۱۰۰ تا ۵۰۰ سال زمان لازم است. آلودگی پلاستیک یک فاجعه جهانی است که متأسفانه به دست بشر ساخته شده. سالانه تقریباً ۵۰۰ میلیارد کیسه پلاستیکی در جهان استفاده می شود. فقط به این فکر کنید که چه تعداد از این کیسه ها در سراسر کره زمین پراکنده می شوند! اتفاقی که تأثیر بسیار مضری بر محیط زیست، حیات وحش و در حقیقت سلامت انسان دارد.

زباله های رنگی، بلای جان دریاها
سال هاست که اکوسیستم دریایی از آلودگی ناشی از پلاستیک ها رنج می برد. تحقیقات نشان داده که ۳۱ گونه از پستانداران دریایی پلاستیک های موجود در دریاها را می خورند، همین طور بیش از
۱۰۰ گونه از پرندگان دریایی این پلاستیک ها را مصرف کرده اند و بیش از ۲۵۰ گونه از آبزیان در پلاستیک گرفتار شده اند. گفته می شود که میزان گرفتاری اکوسیستم دریایی به وسیله پلاستیک ها حدود ۸ درصد است اما این فقط قسمتی از این فاجعه زیستی است. ذرات پلاستیکی در اقیانوس سموم را جذب می کنند و این سموم وارد زنجیره غذایی می شوند. همین طور طبق مطالعه دیگری که در سال ۲۰۱۸ انجام گرفت، مشخص شد این ذرات بسیار ریز می توانند به ریه ها نفوذ پیدا کنند و عاملی برای انواع بیماری ها همچون سرطان باشند.
بنا بر گزارش روزنامه گاردین، خیلی از مردم از نقش مهمی که می توانند با رعایت چنین مواردی در حفظ محیط زیست داشته باشند، آگاه نبوده و اعتقاد دارند که با تولید حجم زیاد زباله توسط کارخانه های بزرگ، چنین اقداماتی از طرف آنها کارساز نخواهد بود اما کارشناسان معتقدند در صورتیکه مردم چنین مواردی را به تدریج رعایت نمایند، می توانند تأثیری مثبت و مهم بر محیط زیست خود بگذارند. ایران یکی از ۱۰ کشور اول مصرف کننده پلاستیک در دنیاست که میزان پلاستیک تولیدی در کشورمان بیش از ۱۷ هزار تن در سال تخمین زده شده و این رقم معادل حدود ۵۰ تن در روز است. کیسه های پلاستیکی به سبب قابلیت های فراوان و قیمت ارزان به شکل های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند و با وجود اینکه در سال های اخیر شعارها و کمپین های مختلفی برای مصرف کمتر از آنها به راه افتاده است اما هنوز هم در نواحی گوناگون، انواع مواد پلاستیکی به شکل رهاشده در حاشیه شهر و جاده های کشور به چشم می خورد. این کیسه ها به همراه باد جابه جا شده و وارد رودخانه ها و کانال های آب می شوند.

ویروس کرونا خطرات را بیشتر کرده است
هرساله هشت میلیون تن زباله پلاستیکی به اقیانوس ها راه پیدا می کنند و هم اکنون هم این بحران قدیمی در سایه ویروس کرونا شدیدتر شده و مصرف روزانه ماسک های جراحی و دستکش های یکبار مصرف سبب بحرانی جدید در آلودگی پلاستیک اقیانوس ها شده است. سازمان های پشتیبانی از محیط زیست در سراسر دنیا هشدارهای مختلفی در این خصوص داده اند. واقعیت این است که پلاستیک ها راه مقابله با ویروس کرونا نیستند. تولید جهانی پلاستیک طی چهار دهه گذشته چهار برابر شده است و در صورت ادامه این روند، پلاستیک ۱۵ درصد از انتشار گازهای گلخانه ای را تا سال ۲۰۵۰ تشکیل می دهد. مانند سایر انواع پلاستیک، ضایعات ناشی از ماسک و دستکش هم مشکلات زیادی برای حیات وحش دریایی ایجاد می کنند اما موضوعی که این نگرانی ها را بیشتر می کند، توقف محدودیت های استفاده از ظروف یکبار مصرف است. بطور مثال کشور انگلیس قوانین مربوط به کیسه های پلاستیکی را به حالت تعلیق درآورده است و ممنوعیت اجرای قانون چنین مواردی در بعضی ایالت های ایالات متحده نیز مشاهده می شود. بعضی از خرده فروشان نیز محصولات قابل استفاده مجدد را برای محافظت از مشتریان خود در مقابل ویروس کرونا ممنوع اعلام نمودند. این روند موجب نگرانی سازمان های جهانی همچون بانک جهانی شده است. هرچند گفته شده این اقدامات موقتی است اما واقعاً هیچ کس نمی داند تا چه زمانی ادامه خواهد داشت و اگر تبدیل به یک فرهنگ در جوامع مختلف شود آن وقت جدایی مردم از این پلاستیک ها سخت و دشوار است.
روز جهانی بدون کیسه پلاستیکی بهانه ای برای مشارکت مردم بمنظور کاهش هر چه بیشتر تولید و مصرف کیسه های پلاستیکی است. به میوه فروشی می رویم و برای هر نوع میوه ای که برمی داریم یک پلاستیک مصرف می نماییم. به فروشگاه می رویم و برای هر کالایی که می خریم یک کیسه پلاستیکی استفاده می شود. به خانه که می رویم کوهی از پلاستیک با خود به دنبال داریم و نمی دانیم که بطور غیرمستقیم چه فاجعه ای را به بار می آوریم. روز جهانی بدون کیسه پلاستیکی به معنای استفاده نکردن از آن نیست بلکه به معنای استفاده صحیح و مطلوب از پلاستیک است. هم اکنون همچنان شاهد رهاشدن ظروف پلاستیکی و نایلون در راه رودخانه ها، پارک ها و فضاهای سبز در نقاط مختلف کشور هستیم.
نباید فراموش کرد که در گذشته در کشور ما ایران، استفاده از پاکت های کاغذی و زنبیل برای حمل میوه و دیگر خریدها مرسوم بوده و حالا هم می توان این رسم را تازه کرد تا جایگزین کیسه های پلاستیکی شود. درواقع می توان از الگوهای قدیمی خود بهره برد. بااینکه در چند سال اخیر کمپین هایی در کشور جهت استفاده از کیسه های پارچه ای و جایگزین کردن آن با کیسه های پلاستیکی به راه افتاده است اما هنوز هم آنچنان که شایسته است این فرهنگ در بین اقشار مختلف مردم ایران جا نیفتاده است. آنچه درباره پلاستیک ها نمی دانید
برمبنای برآوردهای صورت گرفته، هر تهرانی روزانه بطور متوسط سه پلاستیک وارد چرخه محیط زیست می کند که امروزه بعنوان یکی از اشکالات زیست محیطی این کلانشهر بشمار می رود.
میزان بازیافت پسماندهای پلاستیکی کمتر از یک درصد و حداقل زمان تجزیه این ها در طبیعت بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ سال است.
ظروف گیاهی یک بارمصرف، شکل و ظاهری مشابه ظروف پلاستیکی دارند؛ با این تفاوت که دارای زیست تخریب پذیر هستند.
کیسه های سازگار با محیط زیست ۴۶ درصد کمتر از کیسه های پلاستیکی ترکیبات پایه نفتی دارند.

1399/04/15
17:54:50
5.0 / 5
2779
تگهای خبر: آب , آلودگی , بحران , تولید
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است