در گزارش نت واش مطرح شد؛

۲۱۰ هزار هكتار جنگل های استان سمنان در كانون آتش قرار دارند

۲۱۰ هزار هكتار جنگل های استان سمنان در كانون آتش قرار دارند به گزارش نت واش طبق گفته مسؤلان بیش از۳۵۰ هزار هكتار جنگل در استان سمنان وجود دارد كه ۲۱۰ هزار هكتار از این جنگل ها در كانون بحران وقوع حریق قرار دارند و این یعنی زنگ خطری جدی برای دیار قومس.خبرگزاری مهر، گروه استان ها: این روزها شاهد آتش سوزی های گسترده در رشته کوه زاگرس هستیم که منجر به نابودی خیلی از جانوران و پوشش گیاهی در منطقه شده و این امر اهمیت جلوگیری از وقوع حریق را دوچندان می کند و این نگرانی در استان سمنان هم وجود دارد که با عنایت به گرما، خشکسالی و تبخیر بالای آب آتش دامن گیر منابع طبیعی و جنگل های استان سمنان هم شود.
به گفته فرمانده یگان حفاظت سازمان منابع طبیعی ۹۵ درصد این آتش سوزی ها با دخالت عوامل انسانی بخصوص توریستهایی که برای تفریح به جنگل ها و مراتع سفر می کنند رخ داده است با عنایت به بارندگی های خوبی که طی چند ماه اخیر در سطح استان سمنان شاهد بوده ایم رشد علوفه و گسترش مراتع را امسال شاهدیم که حفظ و حراست از این منابع طبیعی بخصوص مناطق بحرانی استان باید به یک دغدغه همگانی تبدیل گردد.
شهرستان شاهرود و میامی و مهدی شهر از شهرهای مهم جنگلی در استان محسوب می شوند و جنگل های محدوده کالپوش، رودبارک و ابر از نقاط بحرانی است که باید موردتوجه ویژه مسؤلان برای اجرای عملیات پیشگیرانه از حریق قرار گیرد.
درباره آمادگی یگان های حفاظت منابع طبیعی در مقابله با مخاطراتی مانند آتش سوزی با علی نقی حیدریان مدیرکل منابع طبیعی استان سمنان به گفتگو نشستیم.

* گزارشی از وضعیت کانون های بحرانی حریق در جنگل ها و مراتع استان سمنان عرضه دهید
سمنان استانی پهناور با ۳۵۲ هزار هکتار جنگل است که این جنگل ها در حوزه حریق به سه بخش بحرانی، نیمه بحرانی و عادی تقسیم می شود و ۲۱۰ هزار هکتار از جنگل های استان سمنان در کانون بحران وقوع حریق قرار دارند. از این میزان ۵۸ هزار هکتار جنگل های پهن برگ هیرکانی در مناطق کالپوش، ابر، رودبارک و خطیر کوه قرارگرفته است و درواقع و بحرانی ترین منطقه در حوزه حریق به حساب می آید.
از سوی دیگر ۱۵۲ هزار هکتار از مناطق بحرانی را جنگل های سوزنی برگ تشکیل می دهد و این جنگل ها در پایین دست جنگل های هیرکانی در مناطق شمالی استان و جنوب البرز مستقر است. مناطق تاغ کاری شده و درختان خودرو گز که حاصل دست کاشت منابع طبیعی است در زمره مناطق نیمه بحرانی قرار دارد و سایر مناطق استان در طبقه مناطق عادی قرار دارند.
* چه برنامه هایی در جهت جلوگیری از حریق در جنگل ها و مراتع دارید؟
پیشگیری از حریق نسبت به اطفای آن در اولویت قرار دارد بنابراین با شناسایی ۳۲ روستای هم جوار با جنگل ها در استان با دهیاران و اعضای شورای اسلامی آن روستاها تفاهم نامه ای برای جلوگیری از وقوع حریق و مشارکت در عملیات اطفای حریق منعقدشده است.
در این راستا آموزش های لازم به این افراد عرضه شده است و نزدیکی محل سکونت روستاییان به جنگل ها و شناخت کافی این افراد از محیط نقش مؤثری در این عرصه ایفا می کند همینطور گشت زنی در روزهای تعطیلات بخصوص عصرها برای پیشگیری از حریق ناشی از اتراق گردشگران در مراتع و جنگل ها از دیگر برنامه های این نهاد برای جلوگیری از وقوع حریق در سطح استان است.

* حضور گردشگران می تواند عاملی برای ایجاد حریق در مناطق جنگلی و مراتع باشد؟
بسیاری از گردشگران و شهروندان پس از تفریح در مناطق تفرجگاهی و جنگل ها اجاق های نیمه خاموش را رها می کنند و این امر یکی از مهم ترین عواملی است که به آسانی منجر به وقوع حریق های گسترده در جنگل ها و مراتع می شود.
به همین سبب اجرای عملیات گشت زنی و کنترل با استفاده از ظرفیت روستاییان و مأموران حفاظت از محیط زیست در دستور کار قرار دارد و این عمل در جلوگیری از حریق مراتع و جنگل ها بسیار مؤثر است لیکن تابلونویسی، بنر زنی و توزیع بروشور بین گردشگران در مناطق بحرانی و تهیه و تولید تیزر آموزشی و فرهنگی از دیگر اقداماتی است که در این راستا انجام می شود.
در بسیاری موارد شاهد آتش سوزی مراتع در حاشیه جاده ها با پرتاب یک فیلتر سیگار توسط سرنشینان خودرو بودیم که برای پیشگیری از این امر طرح تیغه کشی در حاشیه جاده های کوهستانی با مشارکت اداره کل راهداری در دستور کار قرارگرفته است و این عمل با رویکرد کاهش علوفه در حاشیه جاده های کوهستانی انجام می شود.
اطلاع رسانی از راه ائمه جمعه و جماعات برای فرهنگ سازی در امر جلوگیری از حریق در جنگل ها و مراتع از دیگر برنامه های این نهاد است.
* عامل اصلی حریق های به وجود آمده چیست؟
تقریباً ۱۰۰ درصد از حریق های به وجود آمده در استان سمنان به علت دخالت عوامل انسانی است و این در شرایطی است که این آمار در سطح کشور ۹۵ درصد را شامل می شود.
* تعداد حریق های به وجود آمده در استان سمنان طی سال قبل چند مورد بوده است؟

از آغاز سالجاری تابحال در استان سمنان یک مورد حریق مرتعی به مساحت پنج هکتار در منطقه خار توران رخ داده و این در شرایطی است که طی سال قبل ۲۲ مورد حریق مرتعی در استان رخ داده و به ۵۵ هکتار از مراتع استان در این راستا صدمه واردشده است.
خوشبختانه طی یک سال قبل در حوزه جنگل های استان سمنان حریق رخ نداده است و با عنایت به این که حریق جنگل نسبت به مرتع خسارت گسترده تری را وارد می نماید و اطفای آن سخت تر و بازگشت به جنگل زمان بر قلمداد می شود ازاین رو جلوگیری از حریق در مناطق جنگلی از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.

* وضعیت امکانات استان سمنان برای اطفای حریق در مراتع و جنگل ها چگونه است؟
امکانات موجود برای اطفای حریق در استان خوب است اما ایده آل نیست، چهار پایگاه مردمی ویژه اطفای حریق در روستاهای استان ایجادشده است که تجهیزات لازم و اولیه از جانب منابع طبیعی به این پایگاه ها عرضه شده است.
مشارکت مردم در مناطق بحرانی ضروریست و جلوگیری از حریق و اطفای آن نیازمند همکاری و مشارکت مردم ساکن در روستاهای اطراف نقاط بحرانی است به همین سبب درصدد افزایش تعداد پایگاه های مردمی برای تحقق سیاست های پیشگیرانه این نهاد و حفظ و حراست از جنگل ها و مراتع هستیم و بزودی دو پایگاه مردمی جدید در سطح استان افتتاح می شود.
* هفته گذشته شاهد افتتاح دو طرح در استان سمنان بودیم درباره این طرح ها بگویید
بله تجهیز دو پایگاه مهم اطفای حریق در جنگل ابر و همینطور مجن شاهرود برای مقابله با آتش سوزی یکی از اقداماتی بود که در ابتدای فصل گرم سال انجام شد از طرفی رزمایش عملیاتی منابع طبیعی استان سمنان همزمان با اردیبهشت ماه برگزار گردید تا آمادگی یگان های عملیاتی این اداره کل در مواقع بحرانی سنجیده شود از طرفی باید گفت کشیک های آتش سوزی و گروه بندی گشت در مناطق جنگلی و مراتع از جانب این اداره کل انجام شده است.
در مجموع هم باید گفت برگزاری مانورهای آمادگی، شناسایی نقاط قوت و ضعف، بررسی تجهیزات و امکانات و نظارت بر چرای دام و راه اندازی گشت و مراقبت به صورت شبانه روزی از جنگل ها از دیگر برنامه های منابع طبیعی برای حفظ جنگل ها از آتش سوزی است.

1399/03/22
20:24:35
5.0 / 5
2901
تگهای خبر: آب , بحران , تولید , خشكسالی
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است