مسكوكات جای اسكناس های خرد را می گیرد

سكه دو تومانی به جای اسكناس 20000 ریالی

سكه دو تومانی به جای اسكناس 20000 ریالی به گزارش نت واش مقرر است چهار صفر از پول ملی حذف شود و مسكوكات نقش بیشتری را در مبادلات مردم بازی كنند، به طوریكه اسكناس های ۱۰۰۰ و ۲۰۰۰ تومانی فعلی به سكه های یك و دو تومانی تبدیل خواهند شد.


به گزارش نت واش به نقل از ایسنا، مبحث حذف صفر از پول ملی بارها در تاریخ جمهوری اسلامی ایران مطرح شده، اما هیچ وقت به مرحله اجرا نرسیده است، با این وجود این هفته نمایندگان مجلس شورای اسلامی، لایحه حذف چهار صفر از پول ملی و تغییر واحد پول ایران از ریال به تومان را که توسط بانک مرکزی تهیه شده بود را تصویب کردند تا این طرح برای اولین بار چهره ای واقعی تر به خود بگیرد.
مدت هاست که در جامعه و در بین عموم مردم کسی از ریال استفاده نمی کند و عملا تومان جای ریال را در کشور ما گرفته و از طرفی، تورم چند دهه سبب شده تا ارزش پول ملی ایران و نرخ برابری آن با ارزهایی چون یورو و دلار کاسته شده و به نسبت بسیار پایینی برسد.
جالب اینجاست که هم اکنون واحد رسمی پول ایران با ریال و اضعاف (پول خرد) آن با دینار شناخته می شود، اما دینار مدت هاست که دیگر در اقتصاد ایران وجود ندارد و حتی امکان دارد خیلی از جوانان کشور ندانند که دینار هم بخشی از واحد پول ایران را تشکیل می دهد. حال با تصویب این قانون مقرر است که هر ۱۰۰۰۰ ریال (۱۰۰۰ تومان) فعلی برابر با یک «تومان» شود و اضعاف آن هم «قران» خواهد بود که هر ۱۰۰ قران برابر با یک تومان خواهد شد.
عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی هم در دفاع از این لایحه به این موارد در مجلس اشاره نمود و اظهار داشت که هم اکنون عرف اصلی در جامعه ما، تومان است؛ همانطور که چک پول های ۵۰ هزار تومانی را ۵۰ تومانی می خوانند، پس بنابراین است که می خواهیم چهار صفر حذف نماییم که عرف جامعه رعایت شود.
آنطور که او گفته، هم اکنون حدود هشت میلیارد اسکناس در کشور وجود دارد که پنج میلیارد از آنها زیر ۲۰۰۰ تومان است، از طرفی در سال حدود یک میلیارد اسکناس امحا می شود که این امر، هزینه چاپ پول را بسیار بالا می برد.
بر مبنای طرح بانک مرکزی، مقرر است با اجرایی شدن طرح حذف چهار صفر از پول ملی، مسکوکات در معاملات خرد مردم نقش بیشتری پیدا کنند، چون که هم اکنون سکه های موجود عملا نقشی در مبادلات ندارند، با وجود اینکه استهلاک مسکوک از اسکناس کمتر بوده و هزینه کمتری برای دولت و بانک مرکزی دارد.
آنطور که همتی اشاره کرده با اجرای این طرح سکه های یک و دو تومانی ضرب می شود که جای اسکناس های ۱۰۰۰ و ۲۰۰۰ تومانی فعلی را خواهد گرفت و بدین سان نقش مسکوکات هم در مبادلات خرد مردم بیشتر می شود.
سرانه اسکناس در ایران ۱۰۹ است و این در شرایطی است که در دنیا این ارقام پایین تر است و در عین حال سرانه مسکوکات ایران هم ۲۶ است، در حالیکه در خیلی از کشورهای اروپایی سه رقمی است.
بعضی از کارشناسان اقتصادی درباره این طرح نگرانی از بابت تورم زا بودن آنرا دارند که به قول همتی، حذف صفر از پول ملی هیچ تاثیری بر نرخ تورم نخواهد داشت، چونکه تورم خود علت افزایش صفرهاست نه معلول کاهش صفر. البته اجرای این طرح بین دو تا پنج سال زمان می برد که گفته شده به تدریج روند تغییر اسکناس ها و مسکوکات آغاز خواهد شد.1399/02/17
14:42:49
5.0 / 5
2767
تگهای خبر: دولت
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است