در گزارش نت واش عنوان شد؛

بامدژ را به دامگاه بدل كردند

بامدژ را به دامگاه بدل كردند به گزارش نت واش یك فعال محیط زیست می گوید كارشناسان محیط زیست خوزستان در سرشماری پرندگان مهاجر آمار پرندگان موجود در آبگیرهای مصنوعی دام ها و محمیه ها را به تالاب بامدژ نسبت می دهند.


رضا نیك فلك كارشناس و فعال محیط زیست در اینباره به خبرنگار مهر اظهار داشت: تالاب بامدژ با وسعتی معادل ۴ هزار هكتار در شمال شهر اهواز قرار دارد. این تالاب یكی از مهم ترین نقاط زمستان گذرانی پرندگان مهاجر در استان خوزستان است كه در لیست ۱۰۵ منطقه مهم پرندگان ایران ثبت شده است. متأسفانه این تالاب با دارا بودن ارزش های فراوان زیستی مانند دیگر تالاب های استان خوزستان، پاسگاه محیط بانی فعال است و این خود عاملی است تا متخلفان با خیال راحت به زمین خواری و نسل كشی پرندگان مهاجر در محمیه های (دامگاه) بزرگ و پر تعداد حاشیه این تالاب بپردازند.
نیك فلك اضافه كرد: در زمین های تصرف شده اطراف تالاب بامدژ محمیه های گوناگونی ساخته شده و سالیان زیادی است كه در سكوت و ناكارآمدی سازمان متولی (سازمان حفاظت محیط زیست) پرندگان مهاجر در این آبگیرها سلاخی می شوند. محمیه ها آبگیرهای انسان ساختی هستند كه توسط عده ای سودجو ساخته و قرق می شود تا امنیت ظاهری برای جذب حداكثری پرندگان مهاجر در این آبگیرها فراهم گردد.
وی توضیح داد: این آبگیرهای غیرقانونی و انسان ساخت مكانی برای كشتار وسیع پرندگان مهاجر است. پرندگان مهاجر طبق عادت و روال هرساله با شروع فصل پاییز به تالاب بامدژ آمده و در این آبگیرهای به ظاهر امن فرود می آیند بی اطلاع از آنكه این آبگیرهای انسان ساخت مكان مناسبی برای اقامت آنها نیست. پرندگان زمانی به این مهم پی می برند كه تور صیاد بر سرشان فرود آمده و سرها یكی یكی در جلوی چشم یكدیگر بریده می شود و بر روی سینی فروشندگان در مقابل دیدگان همه همچون سازمان متولی در بازارهای شهر اهواز و… به فروش می رسند. این كارشناس محیط زیست اعلام نمود: نبود حفاظت و امنیت درون تالاب بامدژ به حدی وخیم و تأسف آور است كه كارشناسان اداره كل محیط زیست استان خوزستان در زمان سرشماری پرندگان مهاجر، با هماهنگی محمیه داران، در این آبگیرهای مصنوعی مبادرت به سرشماری پرندگان می كنند و آمار حاصل از سرشماری پرندگان در محمیه ها را به تالاب بامدژ ارتباط می دهند؛ لازم به ذكر است كه خیلی از این محمیه ها در محدوده حفاظت شده تالاب بامدژ با زمین خواری راه اندازی شده اند. تصویر هوایی از محمیه های تالاب بامدژ - تاریخ ۲۴ بهمن سال ۹۸وی در انتها تصریح كرد: علاوه بر نسل كشی گستره پرندگان مهاجر در تالاب بامدژ، تعداد پرشمار شكارچیان مسلح در اطراف و درون این تالاب كه با خیالی راحت به شكار گونه های جانوری مهم و با ارزش این تالاب می پردازند از دیگر مشكلات تالاب بامدژ است.

1398/11/28
13:43:17
5.0 / 5
4497
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است