مدیركل دفتر امور گلخانه ای وزارت جهاد كشاورزی اعلام كرد

بیشتر از ۱۳ هزار هكتار گلخانه فعال داریم

بیشتر از ۱۳ هزار هكتار گلخانه فعال داریم نت واش: مدیركل دفتر امور گلخانه ای وزارت جهاد كشاورزی اعلام نمود كه بیشتر از 13 هزار هكتار گلخانه فعال در كشور وجود دارد.


به گزارش نت واش به نقل از ایسنا، غلامرضا تقوی - مدیركل دفتر امور گلخانه - به كارهای بخش گلخانه ای كشور اشاره نمود و اظهار داشت: بیشتر از ۱۳ هزار و ۹۲۷ هكتار سطح گلخانه ای فعال در كشور داریم ولی تعداد گلخانه های ساخته شده در كشور بیشتر از این رقم است. از این مقدار بیشتر از ۱۰ هزار هكتار مربوط به سبزی و صیفی و حدود ۲۷۰۰ هكتار آن مربوط به گل و گیاهان زینتی است.
ایشان سپس اظهار نمود: سطح كل گیاهان زینتی شامل فضای باز و گلخانه ها در ایران ۷۸۲۰ هكتار است كه سطح گیاهان زینتی در گلخانه ها ۲۶۶۷ هكتار و سطح گیاهان زینتی در فضای باز ۵۱۵۳ هكتار است. همین طور ایران رتبه پنجم تولید گل و گیاه زینتی در آسیا پس از تایلند و رتبه یكصدوهفدهمین در صادرات را داراست.
مدیركل دفتر امور گلخانه در ادامه افزود: آمار صادرات گل و گیاه زینتی در سال ۱۳۹۷، ۱۱۴۶۶ تن به ارزش ۵۰.۵ میلیون دلار بوده است.
تقوی به جایگاه جهانی ایران در تولید سبزی و صیفی اشاره نمود و اظهار داشت: بر طبق آمارهای فائو در سال ۲۰۱۳ چین رتبه اول از نظر میزان تولید كل سبزی و صیفی، هند در رتبه دوم، آمریكا رتبه سوم، تركیه چهارم و ایران رتبه پنجم را دارد.
ایشان سپس اظهار داشت: در حوزه سبزی و صیفی یعنی در تولید خیار، گوجه، فلفل و بادمجان ۲میلیون و ۴۰۰ هزار تن تولیدات گلخانه ای داریم.
مدیركل دفتر امور گلخانه به وضعیت تولید قارچ خوراكی در كشور اشاره نمود و اظهار داشت: بر طبق آخرین آمار موجود در سال ۱۳۹۷ سطح زیركشت قارچ های خوراكی ۸۳۷ هكتار و میزان تولید آن ۱۶۴ هزار تن است و پیش بینی می شود این میزان تولید در سال ۱۳۹۸ به ۱۷۷ هزار تن برسد.
تقوی افزود: استان تهران با ۴۱ هزار تن تولید دارای رتبه اول، استان البرز با ۲۵ هزار تن تولید دارای رتبه دوم است و بعد از آن استان های فارس، خراسان رضوی، اصفهان، قزوین با مجموع ۴۴.۱ هزار تن تولید دارند. مصرف سرانه قارچ خوراكی در كشور بیشتر از ۱.۲ كیلوگرم است. همین طور واحدهای قارچ خوراكی به ترتیب در استان های تهران، فارس، خراسان رضوی و اصفهان بوده است.
بگفته وی ایران دارای رتبه ششم تولید قارچ خوراكی در دنیا بر طبق آمارهای فائو در سال ۲۰۱۷ بوده است.
در ادامه این جلسه حبیب رادفر – مجری طرح توسعه گلخانه ای – با بیان این كه ۴۸ هزار و ۳۵۵ هكتار برنامه اقتصاد مقاومتی گلخانه از سال ۱۳۹۵ تا ۱۴۰۴ است، اظهار نمود: مقرر شده است كه ۳۲۰ هزار هكتار از فضای آزاد در استانها شناسایی شود و همین طور فضای آزاد سبزی و صیفی حذف شده و به گلخانه برود و در این مقدار فضای آزاد كشت علوفه و غلات و... صورت گیرد.
ایشان سپس اظهار داشت: با راه اندازی این میزان گلخانه چهار میلیارد و ۶۰۰ میلیون متر مكعب در مصرف آب صرفه جویی می شود كه معادل ۲۳ سد كرج است.
مجری طرح توسعه گلخانه ای افزود: از سال ۱۳۹۲ تا آخر سال آذرماه سال ۱۳۹۸ سطح گلخانه های كشور حدود ۹۸۸۸ هكتار افزایش یافته كه در مقایسه با سال پایه ۱۲۳ درصد رشد داشته و بیشتر از دو برابر به سطح گلخانه های كشور اضافه شده است.

منبع:

1398/11/20
23:50:05
5.0 / 5
4357
تگهای خبر: آب , تولید , راه اندازی , صادرات
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است