توسط محققان تغذیه انجام شد

بررسی آفلاتوكسین موجود در برنج ایرانی

بررسی آفلاتوكسین موجود در برنج ایرانی نت واش: نتایج یك پژوهش نشان میدهد میزان غلظت آفلاتوكسین تام سنجش شده در برنج ایرانی كمتر از حد مجاز استاندارد ملی ایران (30 میلی گرم در هر كیلوگرم) است و آلاینده آفلاتوكسین تام موجود در برنج ایرانی خطری برای سلامت مصرف كننده محسوب نمی گردد.


به گزارش نت واش به نقل از ایسنا، آفلاتوكسین تام بعنوان یكی از سموم رایج در غلات به سبب اثرات نامطلوب بر سیستم ایمنی بدن و خاصیت سرطانزایی در سال های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است بدین سبب شناسایی و تعیین مقدار این عامل خطر و ارزیابی شدت اثرات نامطلوب حضور آنها در مواد غذایی برای مصرف كنندگان از نظر بهداشت عمومی بسیار حائز اهمیت می باشد.
پژوهشگران انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی كشور و مركز تحقیقات حلال در پژوهشی با عنوان بررسی میزان آلودگی و ارزیابی خطر آفلاتوكسین تام در برنج های ایرانی در اقلیم های مختلف امنیت غذایی این ماده غذایی را بررسی نموده اند.
در این پژوهش كه توسط هاله سمیعی، هدایت حسینی، وحید مفید و بهروز جنت انجام شده، آمده است: « تعداد ۶۰ نمونه از برنج تولید داخل، با استفاده از معادله تعیین حجم نمونه آماری با سطح اطمینان ۹۵ درصد و سطح خطای قابل قبول كنترل كیفیت آماری در صنایع غذایی معادل ۱۰ درصد و بر اساس تقسیم بندی اقلیم های شش گانه برگرفته از پژوهش ملی پایش امنیت غذا و تغذیه در ایران و نقشه وضعیت امنیت غذایی در كشور ( سال ۱۳۹۱) جمع آوری شد.»
در این مقاله آمده است: « نقشه وضعیت امنیت غذایی در كشور به شرح زیر است: اقلیم یك: بسیار امن غذایی از نظر امنیت غذایی شامل استان های قم، اصفهان، سمنان، تهران و یزد. اقلیم دو: امن غذایی از نظر امنیت غذایی شامل استان های آذربایجان شرقی، قزوین و مازندران. اقلیم سه: نسبتا امن غذایی از نظر امنیت غذایی شامل استان های زنجان، آذربایجان غربی، خراسان رضوی، خراسان شمالی، مركزی، همدان، گلستان و گیلان. اقلیم چهار: نسبتا ناامن غذایی از نظر امنیت غذایی شامل استان های اردبیل، چهارمحال بختیاری، فارس، كرمانشاه، كردستان، لرستان، خراسان جنوبی. اقلیم پنج: ناامن غذایی از نظر امنیت غذایی شامل استان های خوزستان، كرمان، ایلام و بوشهر. اقلیم شش: بسیار ناامن غذایی از نظر امنیت غذایی شامل استان های هرمزگان، كهگیلویه و بویراحمد، سیستان و بلوچستان.»
پژوهشگران برای ارزیابی خطر آفلاتوكسین تام در برنج، میزان آفلاتوكسین تام را به روش كروماتوگرافی مایع با كارایی بالا مطابق روش استاندارد ملی ایران به شماره ۶۸۷۲ اندازه گیری كردند.
طبق بررسی های این پژوهش: « برای انجام این تحقیق اطلاعات مربوط به میزان برنج برای هر فرد بالغ، بر طبق آخرین مطالعات بررسی مصرف انتشار یافته توسط انستیتو تحقیقات علوم تغذیه و صنایع غذایی كشور و اطلاعات مربوط به اثرات نامطلوب و سرطان زایی آفلاتوكسین تام از منابع بین المللی مركز تحقیقات سرطان و سازمان بهداشت جهانی، سازمان خواروبار كشاورزی استخراج شد.»
در این مقاله آمده است: « حاجی محمدی و همكارانش در پژوهشی كه سال ۲۰۱۵ انجام داده اند با بررسی اثر فرآیندهای حرارت دهی و انواع طبخ خانگی برنج بر غلظت آفلاتوكسین B۱ دریافتند كه انجام فرآیندهای مذكور و روش های طبخ برنج به دو روش غیر آبكش و آبكش می تواند خطرات سم آفلاتوكسین B۱ را كم كند. در این روش حرارت دهی به مدت ۲۰ و ۱۲۰ دقیقه میانگین غلظت آفلاتوكسین B۱ را به ترتیب به ۱۶.۶ درصد و ۸۱.۷ درصد كم كرد. میزان كاهش میانگین غلظت آفلاتوكسین B۱ در پخت غیرآبكش و آبكش و برنج بو داده به ترتیب ۶۰.۲ درصد و ۸۵.۵ درصد و ۸۷.۶ درصد نشان داده شده است كه میزان كاهش در پخت غیرآبكشی از نظر آماری مدلول دار نشده ولی در پخت به صورت آبكش و برنج بو داده این میزان كاهش از نظر آماری مدلول دار بوده است كه با نتایج این تحقیق همخوانی دارد.»
حسینی و همكارانش می گویند: « بر طبق یافته های به دست آمده میزان كمترین، میانگین و بیشترین مقدار آفلاتوكسین تام در نمونه های مورد آزمون به ترتیب ۰.۰۸، ۱.۱۳ و ۹ میكروگرم در كیلوگرم برنج ایرانی بود.»
بر طبق آن چه در این پژوهش آمده، این مدل ارزیابی نشان داد با وجود بالا بودن رتبه خطر و مصرف برنج در كشور، میزان غلظت آفلاتوكسین تام سنجش شده كمتر از حد مجاز استاندارد ملی ایران (۳۰ میلی گرم در هر كیلوگرم) است و آلاینده آفلاتوكسین تام موجود در برنج ایرانی خطری برای سلامت مصرف كننده محسوب نمی گردد.
نتایج این پژوهش در چهارمین شماره ی چهاردهمین سال مجله علوم تغذیه و صنایع غذایی ایران انتشار یافته است.
منبع:

1398/11/18
23:52:09
5.0 / 5
4546
تگهای خبر: آب , آلاینده , آلودگی , بهداشت
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است