گزارش نت واش؛

داستان یك مركز بازیافت

داستان یك مركز بازیافت نت واش: این روزها سر خط خبرها از الیگودرز پیرامون یك مركز بازیافت است كه گفته می شود مقرر است زباله های استان های دیگر را برای دفن راهی این شهرستان كند، موضوعی كه محیط زیست تایید نمی نماید.خبرگزاری مهر - گروه استان ها: طی روزهای اخیر موضوع راه اندازی مركز بازیافت، بی خطر سازی و امحاء پسماندهای صنعتی و ویژه در شهرستان «الیگودرز» نقدهایی را از طرف مردم و مسئولان این شهرستان به دنبال داشته است. اهالی روستاهای حاشیه اجرای این طرح نیز با ارسال نامه ای به مسئولان نگرانی خودرا از خطرات احتمالی كه راه اندازی این مركز بازیافت برای سلامت شهروندان و آلودگی آب های سطحی و زیرزمینی به دنبال دارد، را اعلام نموده اند.
چرا به یك شركت خاص برای اجرای طرح مركز بازیافت اصرار دارند؟
مجید دریكوند دبیر شبكه تشكل های محیط زیستی لرستان در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به موضوع راه اندازی مركز بازیافت، بی خطر سازی و امحاء پسماندهای صنعتی و ویژه در شهرستان الیگودرز، گفت: اخیراً یك شركت را آورده اند كه محل دفن زباله های سمی و صنعتی را ایجاد كند.
وی با اشاره به انتقادات امام جمعه الیگودرز و فعالان محیط زیست لرستان در این رابطه، عنوان كرد: وقتی در استان، هنوز محل های دفن زباله شهری سر و سامانی ندارند، ضرورتی ندارد كه ما یك محل دفن زباله های سمی و كارخانجات را ایجاد و یا بطور مثال زباله های پتروشیمی اراك را بی خطر سازی نماییم.
این فعال حوزه محیط زیست لرستان با تاكید بر اینكه ما هنوز زباله های شهرهای استان را نمی توانیم مدیریت نماییم، با طرح این سوال كه چرا به یك شركت خاص برای اجرای طرح مركز بازیافت و امحای پسماندهای صنعتی اصرار دارند؟ افزود: اگر این طرح لزوم استان است و در شورای برنامه ریزی استان مصوب شده، بودجه و ۴۰ هكتار زمین مقرر است به آن اختصاص بدهند چرا آنرا به مناقصه نمی گذارند و از شركت های داخل استان و بومی استفاده نمی كنند؟
با ایجاد این طرح، محیط آن به شدت گرفتار آلودگی می شود
دریكوند با تاكید بر اینكه قرار بود این شركت دو سال پیش در ازنا فعال شود كه مردم، تشكل های زیست محیطی و مسئولان شهرستان این امر را نپذیرفتند، الان می خواهند این مركز را در الیگودرز ایجاد كنند، اضافه كرد: در استان راه افتاده اند كه كجا را می توانند برای این شركت پیدا كنند، این یك شركت سفارشی است و متأسفانه مدیران محیط زیست نیز به این امر توجهی ندارند.
وی، افزود: شورای هماهنگی تشكل های زیست محیطی لرستان به شدت مخالف ایجاد این طرح در الیگودرز است.
دبیر شبكه تشكل های محیط زیستی لرستان با اشاره به اینكه در این طرح با موضوعی به نام زباله های عفونی، سمی، صنعتی و پسماندهای ویژه و… سر و كار داریم، عنوان كرد: به شدت امكان این امر وجود دارد، شركتی كه با رانت و سفارش می آید كار خودرا به نحو احسن انجام ندهد، همین طور با ایجاد این طرح، محیط آن به شدت گرفتار آلودگی می شود.
دریكوند با تاكید بر اینكه هر وقت یك ماده بی خطر باشد و جایی بیش از اندازه ضروری، دپو شود باز ایجاد آلایندگی می كند، اضافه كرد: این امر امنیت سرمایه گذاری، آرامش عمومی و… را از بین می برد.
چرا پیوست محیط زیستی و ارزیابی این طرح را ارائه نمی دهند؟
وی با طرح این سوال كه آیا شهرستان الیگودرز پتانسیل های قوی تری ندارد كه ما بیاییم محل دفن ۴۰ هكتاری سموم و پسماندهای صنعتی را آنجا ایجاد كنیم؟ اظهار داشت: چه ضرورتی دارد كه طرح دفن زباله های سمی و صنعتی استان های دیگر را در لرستان ایجاد كنیم؟ از توسعه متأسفانه سم و آشغال های آن به ما می رسد، پول آن به پتروشیمی می رسد، اگر دنبال زمین می گردند در استان مركزی و استان های همجوار پر از زمین است، اگر دنبال تكنولوژی و نزدیك بودن به منابع فروش هستند كه باید بروند در اصفهان و تهران آنرا ایجاد كنند، چه ضرورتی دارد كه در لرستان این طرح را می خواهند ایجاد كنند، غیر از اینكه دنبال جایی برای دفن زباله ها باشند؟
دبیر شبكه تشكل های محیط زیستی لرستان در ادامه با طرح این سوال كه چرا پیوست محیط زیستی و ارزیابی این طرح را ارائه نمی دهند؟ طبق قانون این اطلاعات باید در اختیار مردم قرار داده شود، اظهار داشت: بعنوان یك تشكل و فعال محیط زیستی خواهش می كنم كه پیوست محیط زیستی و مشخصات فنی این طرح را ارائه بدهند.
محیط زیست روی چه حسابی این طرح را تأیید كرده است؟
دریكوند با تاكید اینكه مطمئن باشید كه این طرح نه پیوست محیط زیستی و نه طرح ارزیابی دارد، با طرح این سوال ادامه داد كه محیط زیست روی چه حسابی این طرح را تأیید كرده است؟ اضافه كرد: باید طرح ارزیابی آن ارائه شود، ما با خبر هستیم كه هیچ طرحی از این شركت به سازمان محیط زیست ارائه نشده است.
وی، اظهار داشت: اتفاقاتی در حوزه محیط زیست انجام می شود، ۴۰ هكتار زمین مرغوب منابع طبیعی و ملی را در حاشیه شهر ۴۰ هزار نفری برای این طرح پیش بینی كرده اند و با وجود انتقادات موجود، كلی هم اصرار دارند كه آن ایجاد شود، خروجی و بیلان مالی این طرح چیست؟ چند نفر مقرر است در آن مشغول به كار شوند؟ چه منابع قدرتی پشت ماجرا هستند؟
از مخالفت امام جمعه الیگودرز تا انتقادات تشكل های زیست محیطی
در نشستی كه با حضور مدیران و فرماندار الیگودرز، مدیركل حفاظت محیط زیست لرستان و… انجام شد نیز اعلام گردید كه جواز تأسیس این مركز بازیافت زباله های صنعتی و ویژه از جانب سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان صادر گردیده است.
در این جلسه امام جمعه الیگودرز در سخنانی ضمن مخالفت با اجرای این طرح اعلام نموده بود كه مردم و اهالی روستاهای حاشیه این مركز با اجرای این طرح مخالف هستند و مسئولان نیز باید به نظر و آرا مردم احترام بگذارند.
همچنین در ادامه انتقادات نسبت به راه اندازی مركز بازیافت و امحای پسماندهای صنعتی و ویژه در الیگودرز، فعالان اجتماعی و رسانه ای، برخی تشكل های محیط زیستی و… نیز اعتراضاتی را عنوان كرده اند.
اداره كل حفاظت محیط زیست اطلاعیه صادر كرد
اداره كل حفاظت محیط زیست لرستان در امتداد تنویر افكار عمومی، توضیحات كارشناسی خود پیرامون راه اندازی مركز بازیافت، بی خطر سازی و امحاء پسماندهای صنعتی و ویژه در شهرستان «الیگودرز» را در چارچوب اطلاعیه ای اعلام نموده است كه مشروح آنرا در زیر می خوانید:

سازمان حفاظت محیط زیست یك دستگاه حاكمیتی و نظارتی می باشد كه بر طبق قانون در امتداد حفاظت و صیانت از محیط زیست كشور وظایفی را مطابق با قوانین جمهوری اسلامی، سیاست های كلان كشور و همین طور سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری در زمینه حفظ محیط زیست برعهده دارد.
صنایع برمبنای شدت و ضعف آلودگی و دیگر مسائل زیست محیطی بر طبق ضوابط استقرار صنایع در هفت رده قرار می گیرند كه كلیه مراجع و دستگاه های متولی صدور مجوز تأسیس و استقرار واحدهای صنعتی و تولیدی موظفند پیش از استقرار واحد، موضوع را از ادارات كل حفاظت محیط زیست استعلام نمایند كه طرح بازیافت، بی خطر سازی و امحاء پسماندهای صنعتی و ویژه برمبنای ضوابط استقرار در رده ۷ این ضوابط قرار می گیرد و بر طبق ضوابط زیست محیطی، واحدهایی كه در این رده قرار می گیرند مشمول انجام مطالعات ارزیابی اثرات زیست محیطی (EIA) می باشند كه مجری طرح موظف است پیش از راه اندازی واحد مربوطه گزارش ارزیابی اثرات زیست محیطی را ارائه نماید و در مورد این پروژه نیز گزارش مذكور تهیه و ضمن بررسی اثرات زیست محیطی طرح در سازمان حفاظت محیط زیست كشور نیز مصوب گردیده است.
بر اساس نظر شركت های تخصصی مشاور و باتوجه به تمام پارامترهای اجتماعی، اقتصادی و زیست محیطی بهترین مكان موجود انتخاب شد
در راستای سیاست های سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص مدیریت اصولی پسماند برای حفظ محیط زیست و سلامت جامعه، هر استان می بایست تا آخر سال ۹۸ دارای یك مركز بازیافت، بی خطر سازی و امحاء پسماندهای صنعتی و ویژه باشد كه در این راستا سرمایه گذاری بخش خصوصی قصد انجام این پروژه را در استان لرستان دارد و برمبنای نظر شركت های تخصصی مشاور در زمینه مكان یابی محل های راه اندازی پروژه مذكور و باتوجه به تمام پارامترهای اجتماعی، اقتصادی و زیست محیطی و با استفاده از نرم افزارهای تخصصی كه بر طبق توان اكولوژیكی مناطق بهترین مكان موجود را انتخاب می نماید و همین طور با توجه به این كه بیشترین واحدهای تولیدی فعال دراین زمینه در شرق استان قرار دارد، مكان مورد نظر را در شهرستان الیگودرز برگزیده است كه این سایت در زمینی به مساحت ۴۰ هكتار در زون صنعتی و در جوار شهرك صنعتی الیگودرز واقع شده است. كه انجام آن ضمن رفع مشكل پسماندهای صنعتی استان به ویژه شهرهای صنعتی شرق استان و شهرستان الیگودرز زمینه اشتغال ۱۵۰ تا ۲۰۰ نفر را به طور مستقیم فراهم می آورد.
در هر مرحله از راه اندازی و بهره برداری از این مركز چنانچه تخلف زیست محیطی و خارج از تعهدات مندرج در گزارش ارزیابی صورت گیرد از ادامه فعالیت جلوگیری می شود
اداره كل حفاظت محیط زیست لرستان به عنوان دبیرخانه كمیته ماده ۲ در استان پس ارائه گزارش ارزیابی اثرات زیست محیطی توسط مجری طرح در كارگروهی متشكل از نمایندگان دستگاه های ذیربط در چندین جلسه در كمیته ماده ۲ با حضور دستگاه های عضو طرح مذكور را بررسی كرده كه بعد از لحاظ نمودن چندین اصلاحیه در گزارش و متعهد شدن سرمایه گذار به لحاظ نمودن ملاحظات زیست محیطی همچون انجام پایش آنلاین و اختصاص ۲۵ درصد مساحت مجموعه به فضای سبز، خود اظهاری ماهیانه و انجام هرگونه نقل و انتقال مواد بازیافتی با مجوز محیط زیست، اجرای این طرح در شهرستان الیگودرز بعد از تأیید همه اعضا كارگروه مورد تأیید اداره كل حفاظت محیط زیست لرستان قرار گرفته است؛ كه البته تأیید گزارش ارزیابی اثرات زیست محیطی به منزله آغاز نظارت كامل اداره كل محیط زیست لرستان بر كارهای صنعت مذكور می باشد و بر طبق قانون در هر مرحله از راه اندازی و بهره برداری از این صنعت چنانچه تخلف زیست محیطی و خارج از تعهدات مندرج در گزارش ارزیابی صورت گیرد می تواند از ادامه فعالیت جلوگیری بعمل آورد.
بی شك خط قرمز اداره كل حفاظت محیط زیست استان لرستان، جلوگیری از تهدیدات و مخاطراتی است كه سلامت آحاد جامعه را با چالش روبرو می كند، علی ای حال، نظارت دقیق بر حسن اجرای این طرح، اولویت كاری محسوب و در این راه با احدی مماشات نخواهد شد و این اطمینان خاطر به مردم شریف الیگودرز داده می شود كه اجرای آن نه تنها خطری نداشته و ندارد بلكه، با رعایت تمام موازین شرعی، قانونی، زیست محیطی و بهداشتی صورت خواهد گرفت.
به هر روی، دستگاه های ذی ربط، اداره كل حفاظت محیط زیست لرستان، مجری طرح و مسئولان بایستی ضمن در نظر گرفتن مخالفت ها و نگرانی های مردم از راه اندازی مركز بازیافت و امحای زباله های صنعتی و ویژه، نگرانی ها پیرامون خطرات احتمالی این طرح برای سلامت شهروندان و محیط زیست را رفع كنند.
امید است در سالی كه به فرمایش مقام معظم رهبری سال رونق تولید نامگذاری شده است و نیز تأكیدات معظم له درباب حفاظت و صیانت از محیط زیست، با نصب العین قراردادن فرمایشات مقام معظم رهبری در فضایی واقع بینانه و كارشناسی در جهت حفاظت از محیط زیست و همین طور تسهیل و رفع موانع تولید و ایجاد اشتغال و رفع بیكاری جامعه گامی برداشته شود.
به هر روی، مسئولان دستگاه های ذی ربط، اداره كل حفاظت محیط زیست لرستان، مجریان طرح و… بایستی ضمن در نظر گرفتن مخالفت و نگرانی های مردم از راه اندازی مركز بازیافت، بی خطر سازی و امحاء پسماندهای صنعتی و ویژه در الیگودرز، نگرانی ها پیرامون خطرات احتمالی این مركز برای سلامت مردم و محیط زیست را رفع كنند.
پیش از این نیز خبرگزاری مهر با گزارشی تحت عنوان «اماواگرهای راه اندازی مركز بازیافت زباله در الیگودرز / مردم نگران هستند» به موضوع پرداخته بود و پیگیری های خبرنگار مهر در این رابطه تا حصول نتیجه ادامه خواهد داشت.


منبع:

1398/11/08
20:56:26
5.0 / 5
4435
تگهای خبر: آب , آلودگی , بهداشت , بودجه
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است