مدیر انجمن صنفی تولیدكنندگان كاشی و سرامیك:

۸۵ درصد صادرات كاشی به عراق، افغانستان و پاكستان است

۸۵ درصد صادرات كاشی به عراق، افغانستان و پاكستان است به گزارش نت واش مدیر انجمن صنفی تولیدكنندگان كاشی و سرامیك كشور با اشاره به مشكلاتی كه این صنعت به علت تحریم ها با آنها دست و پنجه نرم می كند، اظهار داشت: ركود ساخت و ساز سبب شده صنعت كاشی و سرامیك با ۵۰ درصد ظرفیت فعالیت كند. از سوی دیگر به علت تحریم ها امكان حضور گسترده در بازارهای صادراتی هم وجود ندارد، به صورتی كه ۸۵ درصد صادرات كاشی و سرامیك به عراق، افغانستان و پاكستان انجام می شود.


بهنام عزیززاده در گفتگو با ایسنا، از فعالیت ۵۰ درصد ظرفیت تولید كاشی در كشور اطلاع داد و اظهار داشت: ظرفیت تولید كاشی و سرامیك در كشور سالانه ۷۰۰ میلیون متر مربع است، اما پارسال ۳۸۰ میلیون متر مربع كاشی و سرامیك تولید شد.
او همینطور از صادرات ۱۵۰ میلیون متر مربع كاشی و سرامیك پارسال اطلاع داد و با اشاره به ممنوعیت واردات این محصول از سال قبل اظهار نمود: برآورد مصرف داخلی كاشی و سرامیك سالانه ۲۰۰ میلیون متر مربع است كه بخشی از آن هنوز در انبار كارخانه ها است.
دپوی غیرمتعارف نداریم
البته به قول وی هم اكنون شاهد دپوی غیر متعارف محصولات در انبار كارخانه ها نیستیم، چونكه با عنایت به ركود حاكم بر بازار تولیدكنندگان ظرفیت تولید خویش را كم كردند.
مدیر انجمن صنفی تولیدكنندگان كاشی و سرامیك كشور با اشاره به وارداتی بودن بعضی از مواد اولیه این صنعت مانند جوهر و گلوله، خاطرنشان كرد: واردات مواد اولیه مانند همه بخش های دیگر گرفتار مشكلاتی است. با عنایت به مشكلاتی كه در زمینه بانك، گمرك و صادرات وجود دارد به صورت كلی می توان اظهار داشت كه تولید در كشور ما با مشكلات عدیده ای مواجه می باشد.
با این وجود عزیززاده مشكل فروش و بازار را مهم ترین مساله این صنعت عنوان نمود و اظهار داشت: با عنایت به ركود ساخت و ساز، كشش بازار كاشی و سرامیك كمتر از عرضه آن است و عموما در این عرصه عرضه بیشتر از تقاضا است.
او همینطور ركود ساخت و ساز را عامل خالی بودن ۵۰ درصد ظرفیت این صنعت عنوان نمود و اظهار داشت: از سوی دیگر تحریم ها هم برای صادرات مشكلاتی بوجود آورده كه سبب شده نتوانیم بازارهای صادراتی را جایگزین بازارهای داخلی نماییم.
به قول مدیر انجمن صنفی تولیدكنندگان كاشی و سرامیك كشور بیشتر از ۸۵ درصد صادرات كاشی و سرامیك به كشورهای عراق، افغانستان و پاكستان انجام می شود كه ارز حاصل از صادرات به صورت ریالی از آنها دریافت می شود. ۱۵ درصد دیگر این محصولات هم به بعضی از كشورهای اروپایی و عضو اتحادیه كشورهای مستقل مشترك المنافع (CIS) صادر می شود.
عزیززاده با اشاره به اینكه در شرایط تحریم كه دریافت پول از راه سیستم بانكی با مشكل مواجه می باشد، صادركنندگان نمی توانند وارد بازارهای مختلف شوند، خاطرنشان كرد: از ۱۵۰ میلیون متر مربع صادرات كاشی و سرامیك در سال گذشته، ۱۰۰ میلیون متر مربع به عراق، ۲۲ میلیون متر مربع به پاكستان و هفت میلیون متر مربع به افغانستان صادر گردیده است.
به گزارش نت واش به نقل از ایسنا، به تازگی مدیرعامل یك كارخانه كاشی در جریان بازدید خبرنگارارن گفته بود كه در زمینه تولید مشكلی چندانی وجود ندارد و مهم ترین مساله صنعت كاشی و سرامیك بازار است كه با تولید با كیفیت تا حدودی قابل حل است. همینطور به قول او طرح مسكن ملی و انعقاد قرارداد با اوراسیا احیانا منجر به رونق این صنعت خواهد شد.
اوراسیا، راهگشا برای صنعت كاشی و سرامیك
ایشان در ادامه در پاسخ به تأثیر احتمالی ساخت مسكن ملی و انعقاد قرارداد تعرفه ترجیحی ایران با اوراسیا بر بازار كاشی و سرامیك، خاطرنشان كرد: استفاده از كاشی و سرامیك به مراحل آخر اجرای طرح ملی مسكن مرتبط می باشد و با عنایت به اخباری كه از آن شنیده می شود، به نظر نمی رسد كه تأثیر محسوسی بر بازار كاشی و سرامیك داشته باشد، چونكه هنوز حجم ساخت و ساز در این طرح معلوم نیست و به تازگی هم اعلام شده بود كه فقط ۳۰ درصد از ثبت نام كنندگان پذیرفته شدند.
اما به قول مدیر انجمن صنفی تولیدكنندگان كاشی و سرامیك كشور، انعقاد قرارداد تعرفه ترجیحی با اوراسیا می تواند برای صنعت كاشی و سرامیك راهگشا باشد، اما هنوز برای اظهار نظر در این رابطه زود است.
به گزارش نت واش به نقل از ایسنا، تجارت ترجیحی ایران با كشورهای عضو اتحادیه اوراسیا هم از پنجم آبان كلید خورد. موافقتنامه ترتیبات تجارت ترجیحی بین ایران و اتحادیه اوراسیا شامل ۸۶۲ قلم كالا است كه ۵۰۲ قلم از آن ترجیحات اعطایی اوراسیا به ایران و ۳۶۰ قلم هم ترجیحات اعطایی ایران به اتحادیه اوراسیا است.

منبع:

1398/11/07
13:37:47
5.0 / 5
4481
تگهای خبر: آب , بازار , تولید , ثبت نام
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است